Życzenia świąteczne
Rekrutacja do klasy I na rok szkolny 2024/2025
Informujemy, że od 1 marca 2024 r. od godz. 12.00 do dnia 19 marca 2024 r. do godz. 15.00 będzie możliwe składanie wniosków przez elektroniczny serwis rekrutacyjny na stronie: https://sp-sosnowiec.nabory.pl/
W pierwszym etapie rekrutacji należy składać wnioski tylko w przypadku chęci zapisania dziecka do szkoły obwodowej.
Po wypełnieniu formularza w systemie rekrutacji zostanie wygenerowane zgłoszenie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej na rok szkolny 2024/2025. Zgłoszenie należy wydrukować i dostarczyć do szkoły obwodowej w terminie do 19 marca 2024 do godz.15.00. Złożenie zgłoszenia do szkoły obwodowej gwarantuje zakwalifikowanie dziecka do klasy I.
Możliwość złożenia wniosku do szkoły, która nie jest szkołą obwodową zostanie udostępniona
w postępowaniu uzupełniającym w terminie od 8 kwietnia 2024 r od godz.12.00 do 19 kwietnia 2024
do godz. 15.00.Zapraszamy do zgłaszania dzieci do naszej szkoły:)
Warsztaty świąteczne w Domu Gromadzkim
- 6
Kolejne spotkanie z Paniami z Koła Gospodyń w Porąbce i Koła Emerytów przebiegały w bardzo serdecznej, rodzinnej atmosferze. Tym razem wspólnie przygotowywaliśmy palmy wielkanocne. Na warsztatach nie mogło zabraknąć naszych młodszych koleżanek i kolegów z Przedszkola Miejskiego nr 35 w Sosnowcu. Radość była tym większa, że do przedświątecznych przygotowań włączyli się zaproszeni goście, między innymi Pan Arkadiusz Chęciński Prezydent Miasta Sosnowca, Pan Mateusz Bochenek - Poseł na Sejm RP oraz Przyjaciele Koła Gośpodyń Wiejskich w Porąbce.
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Zofii Chlebowskiej za zorganizowanie tak wspaniałego spotkania.
Warsztaty świąteczne z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Porąbce
19 marca po raz kolejny mieliśmy okazję nauczyć się, w jaki sposób przygotować tradycyjne ozdoby świąteczne. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Porąbce nie tylko zaprezentowały nam swoje przepiękne kraszanki, pisanki drapane, własnoręcznie przygotowane ozdoby na wielkanocne jajka, ale także pokazały, jak takie cuda zrobić. Wspólne warszataty, w których oprócz uczniów naszej szkoły wzięły udział przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 35 w Sosnowcu sprawiły nam mnóstwo radości. Z niecierpliwością czekaliśmy na kolejne spotkanie ...
Świąteczne Kartki Dobroczynne
Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Świąteczne Kartki Dobroczynne. Serdecznie zapraszamy uczniów do zakupu kartek świątecznych w terminie do 25 marca.
Wysyłając Świąteczne Kartki Dobroczynne, przekażesz w świat cząstkę dobra i optymizmu. Ten cenny dar z pewnością zauważą i docenią Twoi bliscy i znajomi.
Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany Stowarzyszeniu Sursum Corda, które niesie pomoc chorym i niepełnosprawnym, objętych opieką programu Chcepomagac.org.
Międzynarodowy Dzień Lasów
21 marca jest od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów
Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety.
Lasy znikają !!!!!
Każdego roku z powierzchni Ziemi znikają bezpowrotnie ogromne obszary lasów, jest to powierzchnia 52 tysięcy boisk do piłki nożnej! To prawie tyle co powierzchnia Kampinoskiego Parku Narodowego. Gdyby zniknęły wszystkie lasy, życie na ziemi nie mogłoby normalnie funkcjonować. Lasy są rezerwuarem bioróżnorodności, oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu wiążąc w swoich komórkach dwutlenek węgla, zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią przed powodziami. Dla ponad 1,6 miliarda ludzi na ziemi są one miejscem życia i źródłem utrzymania, dają schronienie, dostarczają budulca, karmią i zapewniają substancje lecznicze.
Co ja mogę zrobić?
Zastanówcie się czy Wy sami macie jakiś wpływ na sytuację lasów. Oto przykłady działań, żeby nie przyczyniać się do niszczenia lasów?
• oszczędzaj papier – wykorzystuj kartki dwustronnie, zapisuj zeszyty do końca, zastanów się, czy
na pewno musisz drukować np. maile,
• kupuj papier toaletowy, zeszyty, papier do drukarki zrobiony z makulatury,
• jeśli masz taką możliwość, wybieraj produkty z certyfikatem FSC,
• w miarę możliwości unikaj produktów zawierających olej palmowy,
• naklej na skrzynkę pocztową informację o tym, że nie chcesz dostawać ulotek reklamowych,
zmniejszysz w ten sposób ilość powstającej makulatury,
• nie wyrzucaj niepotrzebnych Ci już książek czy czasopism – można je przekazać komuś innemu,
oddać do biblioteki lub sprzedać w antykwariacie,
• wykorzystuj ponownie makulaturę czy pudełka – z pociętych kawałków gazet można zrobić papierową wiklinę, z pudełka pojemnik do przechowywania drobiazgów
• zbieraj makulaturę i oddawaj ją do skupu lub wrzucaj do pojemnika na surowce,
• jeśli masz taką możliwość, sadź drzewa – w swoim ogródku, na działce, przy szkole czy bloku,
• nie niszcz bezmyślnie drzew – nie zrywaj liści, nie łam gałęzi, nie zrywaj kory.
W tym dniu zachęcamy Was do odwiedzenia najbliższego lasu. Spędźcie w nim trochę czasu, poznajcie go lepiej i poobserwujcie, spróbujcie się z nim zaprzyjaźnić.
Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa
Choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa.
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Wierzymy, że drobne gesty mają znaczenie, dlatego włączamy się do akcji społecznej POWITAJ WIOSNĘ Z ZESPOŁEM DOWNA, pokazując swoje zrozumienie i akceptację. Wszyscy jesteśmy różni, a jednocześnie równi.
Tego dnia zakładamy więc kolorowe skarpetki nie do pary.
Zachęcamy do założenia dziś kolorowych skarpetek, niepasujących do siebie.
Życzymy wiosennego i kolorowego dnia!
Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.
III Mistrzostwa Sosnowca klas 1-3 w zabawach sportowych
15 marca 2024 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach do III Mistrzostw Sosnowca klas 1-3 w zabawach sportowych, które miały miejsce w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Żeromskiego. Organizatorem rozgrywek sportowych jest Międzyszkolny Ośrodek Sportowy MOS i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sosnowcu (MOSiR). Honorowy patronat nad zawodami objął Prezydent Miasta Sosnowca Pan Arkadiusz Chęciński. Zespoły rywalizowały ze sobą w formie wyścigów rzędów. W skład każdego zespołu wchodziło dwóch uczniów z klasy pierwszej, czterech uczniów z klasy drugiej i czterech uczniów z klasy trzeciej (w tym cztery dziewczynki). Do udziału w zawodach zgłosiło się 19 szkół z terenu Sosnowca. Nasi dzielni sportowcy zajęli III miejsce w swojej grupie eliminacyjnej. Gratulujemy wyniku i wspaniałej, sportowej rywalizacji.
Wyjście do Miejskiego Domu Kultury w Sosnowcu Kazimierzu na musical „O małej syrence w niejednej piosence”
Uczniowie klas 1-3 wybrali się do Miejskiego Domu Kultury w Sosnowcu Kazimierzu na musical „O małej syrence w niejednej piosence” zaprezentowany przez aktorów Teatru Moich Marzeń z Chorzowa.
„Kiedyś przyjdzie taki dzień, że spełni się Twój najpiękniejszy sen. Teraz nie wiesz jak i gdzie…”
To przesłanie zawarte w jednej z piosenek musicalu skierowane jest do wszystkich, którzy kochają marzyć. Poznaliśmy małą syrenkę Vivien, jej stanowczego ojca – króla Nefryta, zabawnego kraba Szachwarę oraz księcia Edwarda wypatrującego co dnia dziewczyny, która ocaliła mu życie podczas szalejącego sztormu. Piękna sceneria, piosenki wpadające w ucho i historia, która zakończyła się pomyślnie – to wszystko sprawiło, że musical dostarczył najmłodszym odbiorcom niesamowitych wrażeń. Wszyscy przekonaliśmy się, że warto marzyć, bo marzenia się spełniają, jeśli tylko tego bardzo chcemy!!
Zebrania z rodzicami
Dzień Kobiet
- 7
8 marca w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Powszechnym zwyczajem uczniowie klas I-VII wręczyli swoim koleżankom drobne upominki lub kwiaty.
Na korytarzu szkolnym można było zapoznać się z prezentacją o ważnych i silnych kobietach, zrobić sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie i poczęstować się pysznymi ciastami.
Wszystkim Kobietom, tym małym i dużym, życzymy zdrowia, spełnienia marzeń i jak najwięcej powodów do radości.
Ogromne podziękowania dla Rady Rodziców za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla naszych uczniów.
Zapraszamy do udziału w “Gortat Camp”
Miłośnicy koszykówki - zapraszamy do udziału w “Gortat Camp”. Po raz kolejny będzie możliwość udziału w wyjątkowym treningu pod okiem Marcina Gortata i jego ekipy trenerów w Sosnowiec Arena na terenie ArcelorMittal Park.
Zapisy na wszystkie miasta Marcin Gortat Camp 2024 rozpoczną się 15 marca 2024 i potrwają do 24 marca 2024. Osoby, które się zakwalifikują do treningów otrzymają informację mailową 27 marca 2024.
Zapisy przez link na stronie: https://fundacja.mg13.com.pl/
Dzieci, które chcą wziąć udział w Campie zostaną wyłonione w konkursie, polegającym na dokończeniu zdania, bądź odpowiedzi na pytanie:
„Chcę trenować z Marcinem bo…”
Zakwalifikują się te osoby, których odpowiedzi Marcin Gortat uzna za najciekawsze. Liczba miejsc ograniczona! Uczestnictwo jest bezpłatne a dzieci mogą liczyć wiele atrakcji.
Warto spróbować!
Zapraszamy na bezpłatne konsultacje
Zabawa w teatr
- 3
15 marca 2024r. na lekcji języka polskiego sala lekcyjna zamieniła się w teatr, a uczniowie klasy VI stali się aktorami. Odegrali scenki, które opracowali na podstawie fragmentu przeczytanego tekstu „Wielka wyprawa Ciumków”. Szóstoklasiści świetnie wywiązali się z zadania, nie zapomnieli także o rekwizytach, które rozbudziły wyobraźnię widzów. Dzięki dobrej grze aktorskiej uczniowie przekonali się, że nieporozumienia językowe i użycie niewłaściwych słów może narazić na śmieszność i wielkie zakłopotanie.
Zachęcamy wszystkich - Uczcie się języka polskiego!
Święto Liczby Pi
- 4
Dnia 14 marca obchodzone jest święto niewątpliwie najsłynniejszej liczby świata, czyli liczby Pi. Dlaczego akurat tego dnia? W amerykańskim zapisie wartość liczby Pi, czyli 3.14, to jednocześnie 14 marca (w tym zapisie podajemy najpierw miesiąc, następnie dzień). W szkole uczymy się, że liczba Pi to stosunek obwodu koła do jego średnicy, chociaż można ją spotkać w niezliczonych wzorach matematycznych czy fizycznych.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi w naszej szkole czniowie wykonywali plakaty o liczbie Pi, odbyły się prelekcje i konkurs wiedzy.
Kolejną propozycją było przygotowanie PI–ciacha. Skąd ten kulinarny pomysł? W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają taką samą wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne ciasta.
Przeczytaliśmy również wiersz naszej noblistki Wisławy Szymborskiej pt. „Liczba Pi”.
Mamy nadzieję, że zaproponowane akcje były ciekawe, a uczniowie zapamiętali co nieco o Pi.
Ekologiczny stworek
Zachęcamy do obejrzenia ekologicznych stworków wykonanych na lekcji techniki przez uczniów klasy 5. Zaskakujące, jak wiele można zrobić z materiałów, które zwykle wyrzucamy. W czasach kiedy zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne stanowią poważne wyzwania dla naszego społeczeństwa, istnieje coraz większa potrzeba wprowadzenia zrównoważonych rozwiązań technologicznych. Stworki są nie tylko kreatywne i oryginalne, ale także przypominają nam o konieczności ochrony naszej planety.
„Świat w poezji zamknięty” – popołudniowe spotkanie w szkole
- 4
22 lutego 2024r. uczniowie klas IV- VI zaprosili swoich młodszych kolegów ze świetlicy szkolnej na spotkanie pt. „Świat w poezji zamknięty”. Zaprezentowali wiersze m.in. Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Odpowiednia recytacja, stroje aktorów oraz poczęstunek przygotowany przez uczennicę klasy VI sprawiły, że to popołudnie było radosne i pełne pozytywnych emocji. Podczas spotkania wystąpiła również Julia z klasy II, która została wyróżniona w Miejskim Konkursie Recytatorskim „Zimowe spotkania z poezją”. Dziewczynka pięknie wyrecytowała wiersz Wandy Chotomskiej „Dziesięć bałwanków”.
Poetyckie spotkanie tak bardzo spodobało się najmłodszym, że poproszono o powtórny występ. Odbył się on następnego dnia, a widzami i słuchaczami byli uczniowie klas I -III.
Obiecujemy, że kolejne spotkanie niebawem.
Bal karnawałowy
- 6
We wtorek 13 lutego odbył się tak długo oczekiwany przez uczniów bal karnawałowy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, nie brakowało również innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kolegami i nauczycielami. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy nie wyczerpały siły tancerzy. Wyszukane stroje i niecodzienny klimat balu przebierańców sprawiły, że oprócz zdjęć pamiątkowych, było mnóstwo śmiechu i zabawy. Myślimy, że była to niezapomniana impreza dla naszych uczniów…”
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Październik 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie