Podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej uczniowie klasy II z zaciekawieniem wysłuchali opowiadania pt. ,,Niezwykła piosenka''. Dzieci dowiedziały się, że każdy człowiek – mały i duży – może walczyć o wolność, ale każdy na swój sposób. Po zapoznaniu się z funkcjami, jakie pełnili najmłodsi w czasie Powstania Warszawskiego, uczniowie zrozumieli, że walka o wolność to nie tylko walka z bronią w ręku. Dzieci oglądały stare fotografie, które przedstawiały uczestników Powstania Warszawskiego. Na zakończenie drugoklasiści mieli zadanie plastyczne dotyczące bohaterów opowiadania - mieszkańców kamienicy przy ulicy Olkuskiej w Warszawie.
Spotkanie z Paddingtonem na wielkim ekranie
W dniu 22 listopada uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami wybrali się do kina Helios na film „Paddington w Peru”. Tym razem niedźwiadek – miłośnik słodkości wraz ze swoją rodziną Brownów postanowił wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy. Niesamowita podróż życia poprowadziła ich od amazońskiej dżungli aż po górskie szczyty Peru.
Wyjście do kina było dla wszystkich uczniów wspaniałą zabawą i lekcją, podczas której nauczyliśmy się od Paddingtona:
-postawy pełnej szacunku i życzliwości,
-znaczenia słowa Rodzina,
-akceptacji faktu, że popełnianie błędów to część życia,
-zgłębiania wiedzy o odległych krajach,
-stawiania czoła swoim lękom,
-szukania swojego miejsca w świecie.
Warto kierować się każdego dnia dobrocią i życzliwością tak, jak filmowy bohater Paddington.
Projekt BohaterON w klasie V
W ramach projektu BohaterON klasa V obejrzała film na podstawie opowiadania Magdaleny Górskiej "Iskra nadziei", którego bohaterką jest 11-letnia Janka mieszkająca w czasach II wojny światowej w Warszawie. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, uczniowie poznali wydarzenia sprzed prawie 80 lat. Dowiedzieli się, jak wyglądał 1 sierpnia 1944 roku oczami ich rówieśniczki. Historia Janki utkwiła im w pamięci. Uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniami związanymi z opowieścią, a przede wszystkim poznali losy bohaterów Powstania Warszawskiego.
Świąteczne lampiony - kreatywne prace naszych uczniów
- 12
W dniu 25 listopada podczas zajęć świetlicowych odbyły się kolejne kreatywne zajęcia plastyczne. Tym razem nasi najmłodsi uczniowie stworzyli świąteczne lampiony, używając w tym celu prostych materiałów, takich jak słoiki. To świetny sposób na rozwijanie kreatywności i wspieranie twórczego myślenia u dzieci. Tego typu aktywności nie tylko uczą dzieci pracy manualnej, ale również rozwijają ich wyobraźnię i pokazują, że piękne rzeczy można stworzyć własnoręcznie. Świąteczne lampiony mogą służyć jako wyjątkowa dekoracja w domach lub prezent dla bliskich, co dodatkowo wzmacnia poczucie dumy z wykonanej pracy. To również doskonała okazja do wprowadzenia najmłodszych w świąteczną atmosferę, ucząc ich jednocześnie wartości samodzielnej pracy. Kolejne zajęcia już niebawem….
VIII Bal Wolontariusza
- 6
W sobotę, 23 listopada 2024 roku, w Restauracji Kalinowy Park w Sosnowcu odbył się VIII Bal Wolontariusza. Wolontariuszy z naszej szkoły reprezentowali uczniowie z klasy VIII: Lena, Laura oraz Filip wraz z opiekunami wolontariatu - Paniami Agnieszką Rokitą oraz Joanną Wcisło.
Uroczystość rozpoczął Zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej, ks. Łukasz Gładki, który serdecznie podziękował wolontariuszom za ich zaangażowanie i pracę na rzecz potrzebujących. Następnie Pani Monika Holewa – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Sosnowca ds. Funduszy Zewnętrznych i Polityki Społecznej, odczytała list od Prezydenta Sosnowca - Pana Arkadiusza Chęcińskiego. Symbolicznym początkiem wieczoru był wspólny polonez, który dodał wydarzeniu uroczystego i integracyjnego charakteru. Oprawę muzyczną i niezapomnianą atmosferę zapewnił DJ, dzięki któremu parkiet od razu wypełnił się tancerzami. Wolontariusze bawili się świetnie, a zabawa trwała aż do późnych godzin wieczornych.
VIII Bal Wolontariusza to wyjątkowa forma podziękowania wszystkim wolontariuszom za ich całoroczną pracę, poświęcenie i ogromne serce, które wkładają w pomoc innym.
Serdecznie dziękujemy Caritas Diecezji Sosnowieckie za wspaniałą zabawę na Balu Wolontariusza oraz Rodzicom za pomoc w organizacji wydarzenia.
Dzień Kredki
22 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kredki. Niepozorna kredka może bardzo wiele. Pomaga w rozwijaniu umiejętności motorycznych, uczeniu się kolorów i kształtów oraz wyrażaniu myśli i uczuć. Z okazji Dnia Kredki Samorząd uczniowski zorganizował dla uczniów konkursy plastyczne oraz quizy. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursach, otrzymali dyplomy.
Mecz towarzyski piłki nożnej
Z okazji Dnia Praw Dziecka zorganizowano mecz towarzyski piłki nożnej chłopców miedzy klasą VI i VII. Walka na boisku była zacięta do ostatniego gwizdka, kibice dopingowali zawodników. Nie zapomnieliśmy jednak o zasadach fair play. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0 dla klasy VII. Gratulujemy sukcesu!
Sosnowiecka Karta Miejska
Sosnowiecka Karta Miejska to nowoczesna i atrakcyjna aplikacja mobilna, za pomocą której można skorzystać ze zniżek i rabatów w miejskich instytucjach oraz u partnerów programu.
Pobierz aplikację mobilną na smartfona w Google Play lub App Store, załóż konto a następnie złóż wniosek.
Sosnowiecka Karta Miejska jest dostępna również w formie karty plastikowej.
Na atrakcyjnych warunkach można kupić bilety np. do:
- Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium
- Teatru Zagłębia
- Miejskich basenów
- Lodowiska
- Zamku Sieleckiego
- Pałacu Schoena
- Kortów tenisowych
- Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury
- Przystanku Otwartej Kultury – Maczki
- Przystanku Otwartej Kultury - Kazimierz
- Kompleksu Rekreacyjno - Sportowego „Górka Środulska"
Do korzystania z Programu uprawniona jest każda osoba, w tym obcokrajowiec, który mieszka na terenie Miasta oraz spełnia co najmniej jeden z poniższych warunków:
- jest zameldowana na pobyt stały w Sosnowcu;
- rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w Sosnowcu;
- przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Sosnowcu (w wieku do 18 roku życia);
- jest studentem uczelni zlokalizowanej w Sosnowcu oraz zameldowanym na pobyt czasowy w Sosnowcu
i nie ukończył 26 roku życia; - jest osobą przebywającą w całodobowej placówce pomocy społecznej na terenie miasta Sosnowiec.
Do korzystania z Programu uprawnione są dzieci do 18 roku życia których rodzice /opiekunowie prawni spełniają jedno z powyższych wymogów.
Sosnowiecką Kartę Miejską można założyć przez stronę internetową:
https://skm.sosnowiec.pl/rejestracja
oraz w Biurze Obsługi Klienta Sosnowieckiej Karty Miejskiej, ul. S. Małachowskiego 3, 41-200 Sosnowiec
lub Centrum Informacji Miejskiej, ul. Warszawska 3/20, 41-200 Sosnowiec
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu pod nr tel.32-296-06-94 lub 32-296-07-67
Udział w X Festiwalu Zawodów w CKZiU w Sosnowcu
Uczniowie klas ósmych wzięli udział w X Festiwalu Zawodów, który odbył się pod hasłem „Kształcenie zawodowe gwarancją Twojego sukcesu!” w CKZiU w Sosnowcu. Na uczestników czekało wiele atrakcji. Można było zobaczyć, jak wyglądają pomiary termowizyjne, jak przebiega proces drukowania w technologii 3D, symulator dachowania, symulator jazdy samochodem, alkogogle. Nie zabrakło też stoisk przygotowanych przez pracodawców. Wydarzenie było okazją do zapoznania się z ofertą kierunków kształcenia w CKZiU w Sosnowcu.
Jesienne prace pierwszoklasistów
- 8
Jesień to magiczna i pełna kolorów pora roku. Natura zmienia się dynamicznie i inspiruje małych artystów do tworzenia barwnych i ciekawych prac plastycznych. Na zajęciach plastyczno-technicznych oraz zajęciach świetlicowych uczniowie poznają różne techniki i doskonale bawią się tworząc swoje prace. Sami zobaczcie efekty - Pani Jesień, jesienny parasol, kalosze na deszczowe dni, przetwory zamknięte w słoiku czy biedronki w jesiennych liściach – wszystkie prace prezentują się wspaniale!
Zaproszenie do udziału w akcji "Kromka Chleba"
"Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas." Flora Edwards
Caritas Polska od lat prowadzi kampanię społeczną "Kromka Chleba" Caritas. Ma ona na celu nie tylko gromadzenie środków pozwalających na zakup żywności dla biednych, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na problemy bezrobotnych, bezdomnych, ubogich.
Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie zaprasza uczniów do udziału w akcji "Kromka Chleba". W tym roku zbieramy herbatę oraz mydło. Zebrane produkty w szkołach przeznaczone zostaną na utrzymanie placówek Caritas: Dom Matki i Dziecka w Sosnowcu, schroniska dla bezdomnych, noclegowni, jadłodajni.
Akcja potrwa do 30 listopada 2024 r.
Wszystkie dary prosimy przynosić do opiekunów wolontariatu:
p. Agnieszki Rokity- klasy IV - VIII
p. Joanny Wcisło- klasy I - III
Wyniki głosowania w Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim
W dniach od 4 do 8 listopada uczniowie mogli głosować na projekty zgłoszone w Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim. Głosowanie poprzedziła prezentacja i promocja zgłoszonych projetów, w czasie której uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie pomysły zostały uwzględnione.
Wyniki głosowania:
- "W świecie multimediów"- zakup multimediów i laptopa" - 9 głosów,
- "Magia dźwięku" - zakup sprzętu nagłaśniającego - 52 głosy,
- "Super nauka" - zakup długopisów 3D i innych pomocy dydaktycznych - 5 głosów,
- "Kącik relaksu" - zakup kanap do szkoły - 29 głosów,
- "Sport do zdrowie!" - zakup sprzętu sportowego - 20 głosów.
W wyniku głosowania do realizacji został zgłoszony projekt Dawida - "Magia dźwięku" - zakup sprzętu nagłaśniającego - 52 głosy. Gratulujemy!
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie projektów oraz głosowanie.
Uroczysta gala w Przystanku Otwartej Kultury w Kazimierzu Górniczym
13 listopada mieliśmy okazje uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu - uroczystej gali rozdania nagród IV edycji konkursu „Moja Niepodległa” połączonej z wieczorkiem patriotycznym. Konkurs pod patronatem Arkadiusza Chęcińskiego Prezydenta Miasta Sosnowca organizowany jest przez Radną Rady Miejskiej - Małgorzatę Pogodę - Mendakiewicz. Uroczystość uświetniły wspaniałe występy dzieci z sosnowieckich szkół i przedszkoli. Zachwycił nas taniec z szarfami w wykonaniu naszych przyszłych uczniów - przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 35 w Sosnowcu. Nasz szkolny chór zaprezentował się wspaniale. To była prawdziwa patriotyczna uczta.
Z ogromną radością gratulujemy uczniom nagrodzonym w konkursie "Moja Niepodległa". Wśród laureatów znaleźli się: Alicja W.- klasa VIII (I miejsce), Zosia K. - klasa VI (II miejsce), Zuzia A. - klasa V (III miejsce). Wyróżnienia otrzymali - Dorian H. - klasa VI i Natalia Ł. - klasa VII.
Nagrody wręczyli: Pani Anna Jedynak-Rykała – Przewodnicząca Rady Miejskiej Miasta Sosnowiec oraz Pan Mateusz Bochenek – Poseł na Sejm RP.
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości przypomniała nam, jak wiele Polacy musieli poświęcić, aby w końcu, po 123 latach niewoli, cieszyć się upragnioną wolnością. Uczniowie klas IV - VIII opowiedzieli o trudnej drodze do niepodległości. Całość uświetnił występ chóru szkolnego oraz przepiękne recytacje patriotycznych wierszy.
"Cudze chwalicie, swego nie znacie"
Patriotyzm można okazywać na wiele sposobów. Tym razem uczniowie przygotowali stoiska tematyczne związane z naszą Ojczyzną. Klasy I - III przeniosły nas w świat najbardziej znanych legend związanych z nadwiślańskimi miastami - Wisłą, Krakowem i Toruniem. Dowiedzieliśmy się, jak powstały toruńskie pierniki, kim był Lajkonik, dlaczego melodia hejnału nagle się urywa. Zasmakowaliśmy pyszności z góralskiej chaty, toruńskich pierniczków i krakowskich obwarzanków. Klasa IV przypomniała nam legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Pradawną puszczę mogliśmy podziwiać na specjalnie przygotowanych makietach nawiązujących do legendarnych czasów. Prawdziwi kibice też znaleźli coś dla siebie. Ubrani w biało - czerwone, sportowe stroje uczniowie klasy V przekazali nam garść ciekawostek dotyczących najbardziej znanych polskich sportowców. Nie lada emocje wzbudził quiz przygotowany przez szóstoklasistów. Zadania polegały na rozpoznawaniu odgłosów zwierząt żyjących w naszym kraju. Uczniowie byli świetnie przygotowani. Najmłodszym zaprezentowali maskotki przedstawiające omawiane zwierzęta, starsi mogli podziwiać przepiękną makietę "Przyroda Polski" z efektowym mostem. Klasa VII również zachwyciła. Ucziowie opowiedzieli barwne historie na temat najbardziej znanych zabytów polskich. Nie zabrako zagadek i pytań do publiczności. Na koniec czekała gratka dla miłośników historii. Antek i Eryk. uczniowie klasy VIII, zahipnotyzowali swoich młodszych kolegów i koleżanki opowieściami o polskiej husarii. Ogromne wrażenie zrobiła piękna makieta przygotowana przez Filipa i Krzysztofa. Całość dopełniała wystawa książek historycznych i pamiątkowych monet.
Ogromnie dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji wydarzenia. Było naprawdę przepięknie!
21
Przygotowania do Narodowego Święta Niepodległości
Przygotowując się do Święta Niepodległości, uczniowie klas IV - VI w czasie zajęć z techniki wykonywali kotyliony. Dzięki kotylionom przypiętym do naszego ubioru możemy podkreślić uroczysty charakter tego święta. Święta Niepodległości. Są one symbolem dumy z polskich barw narodowych oraz rradości z odzyskania wolności.
Zaproszenie do udziału w konkursie
Z okazji Dnia Pluszowego Misia, którego święto przypada 25 listopada Samorząd Uczniowski zaprasza uczniów klas 1-3 do konkursu plastycznego ZNANE I LUBIANE MISIE. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać ulubionego misia – bohatera literatury dziecięcej lub filmów animowanych. Na Twoją pracę czekamy do 27 listopada 2024 r. Technika pracy - dowolna.
Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe
Od 15 do 30 października w naszej szkole przeprowadzone zostały I stopnie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego w roku szkolnym 2024/2024. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego, języka angielskiego, geografii i fizyki. To nie koniec rywalizacji. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do II stopnia, wezmą udział w zmaganiach konkursowych w dniach od 18 do 22 listopada 2024 r. Zgodnie z harmonogramem 18 listopada napiszą konkurs z języka polskiego, 20 listopada z języka angielskiego, a 22 listopada z geografii. Trzymamy mocno kciuki!
Szczegółowych informacji udzielają:
język polski – mgr Joanna Jarosz, Iwona Cioch - Książek
język angielski – mgr Karolina Trojanowska-Kujek,
geografia– mgr Agata Bugaj
Regulaminy konkursów oraz zakresy wymagań oraz uprawnienia laureatów znajdują się na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz tablicy ogłoszeń przy sali nr 9 (I piętro).
Lekcja z Mistrzem
- 6
Uczniów klasy II spotkała niebywała przyjemność udziału w lekcji z prawdziwym Mistrzem. W ramach projektu "Mały Mistrz" mogli potrenować elementy gry w piłkę koszykową pod kierunkiem Pana Justyna Węglorza - polskiego koszykarza, reprezentanta kraju, olimpijczyka, wielokrotnego medalisty mistrzostw Polski. Uczniowie nie tylko poznaki tajniki koszykówki, ale także poznali ciekawą karierę sportową naszego gościa.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Październik 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie