• Zielona Pracownia oficjalnie otwarta!

          • 20 grudnia nasza Zielona Pracownia została oficjalnie otwarta! W ramach projektu szkoła uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości 60 000 złotych z przeznaczeniem na stworzenie nowoczesnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych i geograficznych. Podczas lekcji pokazowej z udziałem Pana Zbigniewa Byszewskiego - Zastępcy Prezydenta Miasta Sosnowca, Pana Mateusza Kruka - Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Jakości Powietrza oraz Pani Joanny Jończyk - Radnej Rady Miejskiej zaprezentowano nowe wyposażenie sali i zakupione w ramach dofinansowania pomoce dydaktyczne. Nasi Goście nie tylko wykazali się wiedzą przyrodniczą, ale przede wszystkim wspólnie z uczniami odkrywali możliwości urządzeń do mikroskopowania i sprzętu audiowizualnego. Spotkanie było również okazją do rozmowy na temat działań ekologicznych podejmowanych na terenie naszego miasta. 

          • Jasełka

          • Radość z nadejścia Świąt Bożego Narodzenia przeżywaliśmy ponownie we wtorek 12 grudnia w Domu Gromadzkim za sprawą uczniów naszej szkoły, którzy wcielili się w różne postacie, wystawiając wyjątkowe przedstawienie jasełkowe. Szkolni aktorzy zaprezentowali historię narodzin Jezusa Chrystusa. Kolejny raz jasełka udowodniły, że w naszej szkole nie brakuje wspaniałych talentów. Uczniowie przygotowywali się z wielkim zaangażowaniem.  Wystąpili przepięknie, wprowadzając wszystkich w cudowną atmosferę świąt. Całość dopełniały piękne stroje. W trakcie uroczystości można było skosztować pyszności przygotowanych przez rodziców oraz zakupić, na kiermaszu świątecznym, dekoracje wykonane przez dzieci. Najwięcej emocji wzbudziła jednak licytacja prac wyłonionych w "Rodzinnym konkursie świątecznym". Dzięki wspaniałej prowadzącej - Pani Joannie Jończyk i ogromnemu sercu rodziców biorących udział w zabawie, udało się zgromadzić naprawdę sporą sumę. 

            Bardzo dziękujemy przedstawicielkom Rady Rodziców - Paniom: Paulinie Babuch, Marcie Oponowicz, Oldze Gruszczak, Dorocie Orłowskiej - Łuckoś, Katarzynie Gawle oraz Wszystkim Rodzicom zaangażowanym w organizację uroczystości, licytację i kiermasz świąteczny. 

             

             

          • Infolinia wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy

          • Przekazujemy informację o infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, którzy mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

            W ramach działań telefonów infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

            Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

        • VII Bal Wolontariusza Caritas Diecezji Sosnowieckiej 
          • VII Bal Wolontariusza Caritas Diecezji Sosnowieckiej 

          • W sobotę, 25 listopada w Restauracji Szafranowy Dwór w Czeladzi odbył się VII Bal Wolontariusza Caritas Diecezji Sosnowieckiej. W wydarzeniu wzięło udział 150 wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas wraz z opiekunami.

            Naszą szkołę reprezentowali wolontariusze z klasy VII: Laura, Julia, Karol, Filip, Wiktor oraz opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu Panie Agnieszka Rokita i Joanna Wcisło.

            Bal był okazją do podziękowania za prężne działania wolontariackie oraz bezinteresowne niesienie pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Swoją obecnością na Balu zaszczycili nas ks. dr Karol Nędza – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sosnowieckiej, ks. Przemysław Szot - Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej oraz ks. Łukasz Gładki - Zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Księża skierowali podziękowania za współpracę naszym wolontariuszom oraz zachęcili do współpracy w kolejnych miesiącach.

            Serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę.

        • Charytatywny kiermasz świąteczny
          • Charytatywny kiermasz świąteczny

          • Na początku grudnia odbył się kiermasz świąteczny zorganizowany przez Koło Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski. Za symboliczną kwotę można było kupić przeróżne ciasta i babeczki. Było w czym wybierać. Słodkości kusiły każdego. Akcja odniosła ogromny sukces. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony
            na zakup paczek świątecznych dla dzieci .

            Serdecznie dziękujemy rodzicom i uczniom klasy VI oraz VII za pomoc w organizacji kiermaszu.

          • Mikołajki matematyczne

          • Kolejne "Mikołajki  matematyczne" za nami. Mikołaj osobiście przybył do szkoły z workiem pełnym prezentów i różnych zagadek matematycznych. Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem rozwiązywali zadania. To był super dzień.

          • Aktywna zabawa z "Aktywną tablicą"

          • Jak się okazuje, wspólna zabawa z podłogą interaktywną zakupioną w ramach rządowego programu "Aktywna tablica" może sprawić wiele frajdy nie tylko naszym najmłodszym uczniom. Starsi, też potrzebują trochę relaksu, a przy okazji ćwiczeń na koncentację uwagi i refleks :)

        • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 17 listopada nasza szkoła była lokalnym organizatorem XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. W przyjemny, niecodzienny sposób przypomnieliśmy sobie tabliczkę mnożenia. Egzaminacyjny Patrol złożony z uczniów klasy 7., pod opieką Pani Agnieszki Rokity, sprawdzał wiedzę uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Było super! Osoby, które bezbłędnie odpowiedziały na pytania, otrzymały słodkie upominki oraz nagrody. Uczniowie mieli również możliwość rowiązania egzaminu z tabliczki mnożenia w formie online. 

            Po raz kolejny okazało się, że organizacja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia dała nie tylko uczniom klas 1-7, ale także dorosłym dużo uśmiechu i radości. Zapraszamy do wspólnej zabawy już za rok.

        • Ciekawa lekcja historii w klasie V
          • Ciekawa lekcja historii w klasie V

          • Uczniowie klasy V, wykonując na lekcji historii maski teatralne, mogli poczuć klimat starożytnych greckich przedstawień. Przy wykonaniu tego zadania wykazali się nie tylko wiedzą historyczną, ale także umiejętnościami plastycznymi. W starożytnej Grecji aktorami i chórzystami mogli być wyłącznie mężczyźni. Wcielali się oni zarówno w role męskie, jak i kobiece, a odgrywając kolejne postacie, przywdziewali odpowiednie maski. Sztuki poruszające poważne problemy wymagały masek tragicznych, natomiast wesołe sztuki masek komicznych.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

          • Z wizytą w teatrze

          • 9 listopada klasa 7 miała niepowtarzalną okazję, aby obcować ze sztuką. Uczniowie obejrzeli w Teatrze Nowym w Zabrzu inscenizację ,,Dziadów cz. II ” Adama Mickiewicza. Spektakl bardzo się podobał. Niecodzienna, lekko przerażająca muzyka oraz niesamowite efekty specjalne doskonale oddawały nastrój utworu. To na pewno nie ostatnia wizyta w teatrze. 

          • Spotkanie z lekturą „Dziewczynka z parku” Barbary Kosmowskiej

          • Kolejną lekturą omawianą na lekcjach edukacji polonistycznej w klasie III była „Dziewczynka z parku” Barbary Kosmowskiej.

            Główną bohaterką lektury jest Andzia, która pół roku temu straciła swojego tatę i wciąż nie może pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Tęskni za wspólnymi spacerami po parku, grami, rozmowami, codziennością w obecności kochanego taty. Odejście bliskiej osoby to temat niezwykle trudny do rozmowy z małymi dziećmi. W książce Barbary Kosmowskiej przeczytamy również o wspaniałej przyjaźni między dziećmi, o chorobie Jeremiasza i o pięknie otaczającej przyrody. Warto sięgnąć po tę pozycję, do czego zachęcają uczniowie klasy III.

          • Konkurs o tytuł "Mistrza Kaligrafii"

          • „Pióra poniosą ludzi, jak ptaki, do nieba;

            sprawią to litery zapisane za ich pomocą”

            20 października 2023 r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w szkolnym konkursie ładnego pisania
            o tytuł "MISTRZA KALIGRAFII". Zadaniem uczniów było staranne i bezbłędne przepisanie wskazanego tekstu.

            Przy ocenie prac jury brało pod uwagę:

            - właściwe łączenie liter, równomierne położenie liter / łączenie bez przerywania,

            - utrzymywanie pisma w liniaturze,

            - stosowanie jednolitych proporcji liter,

            - czytelność i estetyka.

            Uczestnicy konkursu nie mogli używać korektorów i ścieralnych długopisów. Uczniowie pisali piórem na naboje.

            Rozstrzygniecie konkursu odbyło się 30 października.

            "MISTRZEM KALIGRAFII" została Iga z klasy II.

            II miejsce  - Julia z klasy III.

            III miejsce  - Fabian z klasy III.

            Wyróżnienia: Nela z klasy II, Szymon z klasy III i Dominik z klasy III.

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy - wychowawcy klasy drugiej i trzeciej.

          • Pamiętamy ...

          • Po raz kolejny włączyliśmy się do udziału w akcji "Szkoła pamięta". Zadbaliśmy o zapomniane groby bohaterów, którzy poświęcili swoje życie dla dobra naszej ojczyny - w powstaniu styczniowym i w czasie II wojny światowej.

             

          • Lekcja z lekturą - "Drzewo do samego nieba"

          •  

            Na lekcjach edukacji polonistycznej uczniowie klasy trzeciej odegrali scenki, w których wcielili się w losy bohaterów lektury Marii Terlikowskiej „Drzewo do samego nieba”. Trzecioklasiści zostali podzieleni na grupy, każda grupa miała czas na przedstawienie wylosowanego wydarzenia z lektury. Było zabawnie i niezwykle kreatywnie.

            Tytułowe drzewo to centrum zabaw dla dzieci, które przeżywają na nim wiele przygód. Pewnego dnia przedstawiciele administracji  starych kamienic  postanawiają, że drzewo zostanie ścięte.

            Książka jest opowiadaniem o uczuciach – przyjaźni i miłości – którymi darzą się dziecięcy bohaterowie. Autorka sugeruje, że wyobraźnia i wrażliwość mogą rozwijać się przede wszystkim dzięki relacji z naturą. Należy więc o nią dbać i troszczyć się jak o przyjaciela.

          • Udział w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Władysława Mazura

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać wybitnego sosnowieckiego pedagoga - Władysława Mazura. Z inicjatywy tego wspaniałego społecznika powstało pierwsze w naszym mieście Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Adama Mickiewicza. W czasie II wojny światowej Władysław Mazur zaangażował się w organizację tajnego nauczania. Był autorytetem dla wielu nauczycieli i uczniów. Aresztowany przez gestapo w 1940 roku, przewieziony do nazistowskiego niemieckiego obozu KL. Mauthausen-Gusen i zamordowany 1 listopada 1940 r. 

            Dziękujemy Pani Paulinie Gajewskiej za pomoc w ogranizacji wyjazdu uczniów na uroczystości. 

        • Szkolny pokaz talentów - "Mam talent i kropka"
          • Szkolny pokaz talentów - "Mam talent i kropka"

          • Międzynarodowy Dzień Kropki, to popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy
            15 września. Tego dnia chętni uczniowie klas 1-3 zaprezentowali swoje talenty na szkolnym pokazie „Mam talent i kropka”.

            Co mogliśmy zobaczyć?

            - umiejętności piłkarskie – kontrola piłki i drybling z piłką;

            - gra na trąbce;- układanie kostki Rubika;

            - wycinanki z papieru, wykonywanie kolorowych bransoletek z gumek;

            - taniec baletnicy, taniec Freestyle, taniec z hula hop;

            - akrobatyczne figury.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałego występu i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich pasji i talentów.