• Laboratoria Przyszłości
          • Laboratoria Przyszłości

          • Kolejny miesiąc z projektem Laboratoria Przyszłości za nami. Dzięki zgromadzonemu sprzętowi – między innymi: drukarce 3D, skanerowi 3D, okularom VR możemy rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Uczniowie klasy 8 zaprojektowali i wydrukowali modele molekularne kwasów tlenowych i beztlenowych. Dzięki temu nauka chemii stała się o wiele prostsza. Wspólna praca uczniów klasy 5 także zakończyła się sukcesem – zbudowaniem i uaktywnieniem interaktywnych robotów edukacyjnych.

        •  „Naturalnie, że chronimy”
          • „Naturalnie, że chronimy”

          • Na lekcje zaproszeni byli funkcjonariusze Policji w ramach kampanii „Naturalnie, że chronimy”. Kluczowymi założeniami tego programu jest poprawa ochrony praw zwierząt oraz skuteczniejsza ochrona środowiska (walka z procederem wywożenia śmieci do lasu i innych miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania, nielegalny przewóz i składowanie odpadów, podpalanie składowisk śmieci, ale także zapobieganie popełnianiu takich wykroczeń porządkowych jak np. zaśmiecanie, które bardzo negatywnie wpływa na środowisko naturalne) i o tym wszystkim dowiedzieli się uczniowie na spotkaniu, otrzymali książeczki do kolorowania oraz dodatkowe nagrody w ramach przeprowadzonych konkursów (drewniane ekologiczne piórniki).

        • Ślubowanie i pasowanie na ucznia
          • Ślubowanie i pasowanie na ucznia

          • Ślubowanie i pasowanie na ucznia to podniosłe i ważne wydarzenie w szkolnym kalendarzu imprez. Tradycyjnie, jak co roku w październiku, uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli uroczystość występem artystycznym. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki, zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie. Ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Od tego momentu pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich….

        • Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza zbiórkę dla SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W SOSNOWCU
          • Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza zbiórkę dla SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W SOSNOWCU

          • Październik miesiącem dobroci dla zwierząt jest nie bez powodu. W październiku obchodzonych jest kilka dni, które mają szczególne znaczenie dla świadomości dobrobytu zwierząt.

            • Światowy Dzień Wegetarianizmu – 1 października;

            • Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych – 2 października;

            • Światowy Dzień Zwierząt i Dzień św. Franciszka – 4 października;

            • Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt i Dzień Kundelka – 25 października.

            Aktualnie w schronisku w Sosnowcu najbardziej potrzebne są:

               -specjalistyczna sucha karma (np. Intestinal, Hepatic, karmy typu Light – odchudzające i Sport - energetyczne);

                - mokra i sucha karma dla maluchów – kociąt i szczeniąt (Josera Family, Josera Kids, Animonda Junior);

               -  podkłady higieniczne, lignina;

                - smycze (tradycyjne przepinane, nie flexi), obroże;

                - ubranka dla kotek i suk zakładane po sterylizacji lub operacji; 

                - żwirek dla kotów. 

            Zapraszamy do akcji! Zbiórkę materiałów dla zwierzaków (do 28 października 2022 r.) prowadzi Pani Joanna W. i  Pani Agnieszka R. Wolontariusze za udział w zbiórce otrzymują przede wszystkim radość z niesionej pomocy, ale i cenne punkty na swoje konto.

             

             

        • Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza zbiórkę kredek w ramach akcji „KOLOROWE KREDKI”
          • Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza zbiórkę kredek w ramach akcji „KOLOROWE KREDKI”

          • Włącz się w akcję recyklingową „Kolorowe Kredki”, której celem jest niesienie pomocy dzieciom przebywającym w szpitalach oraz zbiórka pieniędzy z przetworzonych kredek na różne cele charytatywne.

            W jaki sposób możemy się włączyć w akcję?

            Posegreguj kredki kolorami oraz  zatemperuj. Obecnie nie przyjmujemy kredek świecowych. Pozdejmuj z kredek i ołówków metalowe części, gdzie była lub jest resztka gumki (nową gumkę zostaw). Czego nie przynosimy?  Śmieci, połamanych kawałków kredek, starych flamastrów i długopisów, pogryzionych kredek, baterii, itp. (niestety często w przesyłkach mamy dużo takich „niespodzianek”). Kredki ubrudzone plasteliną lub wymazane klejem, także nam  się do niczego nie przydadzą. Spróbuj je wyczyścić. Prosimy także, o wyczyszczenie wszystkich kredek przed wysyłką.

            Szanujemy środowisko, dlatego prosimy ogranicz w naszej przesyłce ilość folii, kredki długie i średniej długości najlepiej zapakować spinając je gumkami (gumki będą przez nas użyte wielokrotnie). Kredek krótkich nie segregujemy kolorami tylko wrzucamy do jednej torebki (takie poniżej 10cm).

            Można nam podarować również nowe kredki, piórniki lub inne artykuły biurowe. Przekazujemy je do zaprzyjaźnionych miejsc dla dzieciaków. Kredki nowe wysyłamy w oryginalnych opakowaniach i nie mieszamy ich z używanymi.

             Nasza akcja jest akcją proekologiczną wspierającą recykling i uczącą dzieci ograniczania konsumpcyjnego stylu życia.

            Szybka powtórka co zrobić:

            1.       Zorganizuj zbiórkę kredek.

            2.       Posegreguj kredki.

            3.       Kredki długie powyżej 10 cm podziel na kolory, zdejmij gumkę lub metalowe pozostałości, wyczyść zabrudzenia, zatemperuj „na ostro” i  zepnij gumką recepturką.

            4.       Kredki  krótkie wyczyść, zdejmij gumkę lub metalowe pozostałości, zatemperuj jeśli chcesz i wrzuć bez dzielenia na kolory do torebki.

            ZBIÓRKA KREDEK DO 10 listopada 2022 r.

            do Pani Joanny W. i Pani Agnieszki R.

            Wolontariusze za udział w zbiórce otrzymują przede wszystkim radość z niesionej pomocy, ale i cenne punkty na swoje konto.

        • JESIENNE WITAMINKI, CZYLI KOLOROWO I ZDROWO
          • JESIENNE WITAMINKI, CZYLI KOLOROWO I ZDROWO

          • Podczas zajęć technicznych uczniowie klasy drugiej wykonali jesienne sałatki z owoców i warzyw.  Wcześniej przygotowane i umyte składniki z zapałem kroili w drobną kostkę, łączyli i doprawiali do smaku. Drugoklasiści już wiedzą, co to jest piramida żywieniowa i co jest w niej najważniejsze, aby cieszyć się zdrowiem, siłą i energią, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy bardziej jesteśmy podatni na przeziębienia i wirusy.  

            Dzieci z zajęć zapamiętały, że należy codziennie jeść owoce i warzywa w różnej postaci. A najbardziej smakują potrawy wykonane samodzielnie!

        • 30 września - Europejski Dzień Sportu Szkolnego
          • 30 września - Europejski Dzień Sportu Szkolnego

          • 30.09.2022 r. wspólnie z rówieśnikami z 40 krajów z całego świata świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Ideą tego wydarzenia jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów. W tym roku do wspólnego świętowania w Polsce zgłosiło się prawie 1000 placówek, w tym nasza szkoła. Wspólne gry i tańce były świetnym sposobem na integrację międzyklasową. Wszyscy wspaniale się bawiliśmy, bo w ruchu rozumiemy się doskonale!!!

             

        • Wybory do Rady Wolontariatu
          • Wybory do Rady Wolontariatu

          • W piątek 7 października można głosować w wyborach do Rady Wolontariatu. Kandydatki - uczennice klasy VIII - Lena i Julia przedstawiły swoje programy i czekają już jutro na Wasze głosy.

            Funkcję koordynatora szkolnego wolontariatu aktualnie pełnią: pani Joanna Wcisło - klasy I - III i pani Agnieszka Rokita - klasy IV - VIII.

        • Wyniki szkolnego konkursu " Moje wakacje"
          • Wyniki szkolnego konkursu " Moje wakacje"

          • 28 września rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny " Moje wakacje'.

            Z przyjemnością informujemy, iż laureatami konkursu zostali:

             

            Klasy I - III

            I miejsce 

            Nela uczennica klasy I

             

            Klasy IV - VIII

            I miejsce 

            Filip uczeń klasy VI

            II miejsce

            Anna i Radosław z klasy IV

            III miejsce

            Zofia z klasy IV i Zuzanna z klasy V

            Wyróżnienie otrzymała Julia z klasy IV

             

            GRATULUJEMY!

        • TALENCIAKI
          • TALENCIAKI

          • Ponad 1900 TALENCIAKÓW na naszym koncie!!! Dziękujemy i prosimy o dalsze wsparcie. Bardzo chcielibyśmy uzbierać na laptopa (2600 lub 3500 TALENCIAKÓW) i sprzęt sportowy. Jesteśmy coraz bliżej celu i liczymy, że wspólnymi siłami osiągniemy go. TALENCIAKI można zarejestrować samemu lub przynieść do szkoły. Akcja trwa do 13.11.2022r.

        • Laboratoria Przyszłości
          • Laboratoria Przyszłości

          • Nasza szkoła przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości - inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

            Z Laboratoriami Przyszłości nasi uczniowie odkrywają naukę w zupełnie innym wymiarze!

            Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia lekcyjne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania. Więcej informacji o projekcie: (link do strony)

            #Laboratoria Przyszłości

            #Laboratoria Przyszłości

            @Laboratoria Przyszłości

        • „Naturalnie, że chronimy”
          • „Naturalnie, że chronimy”

          • Nasz szkoła przystąpiła do Kampanii „Naturalnie, że chronimy”. Jest to wspólny projekt katowickich instytucji: Komendy Wojewódzkiej Policji, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz stowarzyszenia Centrum Rozwoju Lokalnego. Jego celem jest rozpowszechnienie wiedzy i świadomości ekologicznej uczniów.  Założeniami kampanii jest poprawa ochrony praw zwierząt oraz skuteczniejsza ochrona środowiska. 

            Pierwszym działaniem był udział przedstawiciela szkoły w konferencji „W służbie środowisku – naturalnie, że chronimy” i przekazanie materiałów do pracy z uczniami.

            Kolejnym krokiem będą zajęcia o tematyce ekologicznej. Przed nami jeszcze spotkanie z policjantem z Wydziału Prewencji KMP w Sosnowcu i zawieszenie na terenie szkoły budek lęgowych i hoteli dla owadów. 

        • Młodzi szachiści grali w Spodku
          • Młodzi szachiści grali w Spodku

          • Umiejętność logicznego myślenia, której można nauczyć się, grając w szachy, to podstawa m.in. informatyki, matematyki i nauk przyrodniczych, ale jest  to też gra, która pomaga w budowaniu relacji z drugim człowiekiem.

            Ponad 1100 uczestników wzięło udział w Synerise Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach, które odbyły się w katowickim Spodku. To siódma edycja największych szachowych zawodów w Polsce przeznaczonych dla dzieci.

            Jesteśmy dumni, iż wśród uczestników był  uczeń naszej szkoły Brian z klasy czwartej.

            Gratulujemy i życzymy Ci, abyś dalej rozwijał talenty i pasję.  

        • Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach
          • Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach

          • 21 września 2022 roku odbyła się wycieczka klasy V i VI do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach. Uczniowie obejrzeli dwie wystawy: o charakterze multimedialno- mechatronicznym pt. "Człowiek- niezwykła maszyna" oraz ekologiczno- przyrodniczym pt. " Człowiek- trybik w machinie przyrody". Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem średniowiecznych murów Zamku Królewskiego w Chęcinach.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

        • SKO w naszej szkole
          • SKO w naszej szkole

          • Jeśli chciałabyś lub chciałbyś zacząć oszczędzać, SKO to coś dla Ciebie!

            Szkolna Kasa Oszczędności to system oszczędzania dla uczniów szkół podstawowych. Uczy dobrych nawyków: systematyczności, oszczędności i rozważnego wydawania pieniędzy. Książeczka SKO to Twoje pierwsze minikonto z książeczką oszczędnościową, w której Opiekun zapisuje gromadzone przez Ciebie pieniądze.

            Najbardziej systematycznie oszczędzający uczniowie, klasy i szkoły otrzymują nagrody od Banku PKO.

            Po co oszczędzać?

            Żeby odłożyć na wymarzony rower, rolki, grę, zabawkę, bilet na koncert czy do kina... Cokolwiek zechcesz. Zamiast wydawać otrzymywane od rodziców kieszonkowe, wystarczy, że co tydzień będziesz odkładał całą kwotę, albo chociaż część, na książeczkę SKO, a Twoje marzenia się spełnią!

            Oszczędzanie w SKO to także świetna szkoła rozsądnego gospodarowania pieniędzmi, a ta umiejętność bardzo przydaje się w dorosłym życiu.

            Bliższych informacji udziela opiekun SKO p. Agnieszka Rokita.

             

        • Tydzień Profilaktyki Chorób Zakaźnych
          • Tydzień Profilaktyki Chorób Zakaźnych

          • W dniach 12 – 16.09.2022 r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja profilaktyczna, dzięki której poszerzyliśmy swoją wiedzę o chorobach zakaźnych oraz sposobach pozwalających ustrzec się przed nimi. Uczniowie klas IV – VIII obejrzeli film edukacyjny ”Szczepienia. Profilaktyka chorób zakaźnych”. Na zajęciach z wychowawcami pogłębiliśmy swoją wiedzę i dyskutowaliśmy o sposobach zapobiegania chorobom. W ramach Tygodnia Profilaktyki Chorób Zakaźnych najmłodsi uczniowie ćwiczyli prawidłowe mycie rąk.