• Makiety skrzyżowań drogowych

• O bezpieczeństwie nigdy za wiele. Podczas zajęć technicznych, w ramach edukacji o ruchu drogowym, uczniowie klasy 4 wykonywali makiety skrzyżowania. Przygotowali makiety złożone z: planszy skrzyżowania, sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych, pojazdów i budynków. Zapraszamy do oglądania efektów ich pracy :)

• Pyszne i zdrowe kanapki

• Jak zdrowo się odżywiać? Jak kształtować właściwe nawyki żywieniowe? O tym rozmawiali uczniowie klasy 5, podczas zajęć technicznych, przygotowując zdrowe i kolorowe kanapki. Własnoręcznie przygotowana drugie śniadania smakowały najlepiej. Najważniejsze, że były pyszne i pełne witamin.

• Warsztaty przyrodnicze

• Uczniowie klas II i III uczestniczyli  w projekcie leśnych warsztatów pt. Leśne Połączenie - warsztaty doświadczania przyrody. Na warsztatach mieli możliwość czerpać z lasu to, co najlepsze. Poczuć, jak pachnie leśne powietrze, rośliny, wsłuchać się w  dźwięki ptaków oraz wiatru, dotykać mchu i kory drzew. Tego wszystkiego mogli doświadczyć, wykorzystując wszystkie zmysły. Uczyli się, jak osiągać harmonię z przyrodą, dostrzegać i dbać o to, co nas otacza. Zdobywali wiedzę na temat dobroczynnego wpływu lasu na zdrowie i samopoczucie.

• Wycieczka szkolna

• Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wyruszyli na szlak Ojcowskiego Parku Narodowego. Tym razem tego zadania podjęli się uczniowie klasy 4. Swoją wędrówkę rozpoczęli od zwiedzania zamku w Pieskowej Skale, który jest dużą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek otoczony jest malowniczym parkiem, u jego podnóża roztaczają się stawy, a w jego sąsiedztwie znajduje się najbardziej charakterystyczna skała na terenie całej Jury – Maczuga Herkulesa. Kolejnym punktem na naszej trasie była Grota Łokietka. W niej zobaczyliśmy charakterystyczne dla jaskiń formy krasowe. Droga powrotna wiodła przez malowniczy Wąwóz Ciasnych Skałek.

• Przytulamy się do drzew

• Najmłodsi uczniowie poświęcili kilka minut na to, by przytulić się do drzew. Dzieci zdają sobie sprawę ,jak łatwo jest doprowadzić do pożaru lasu i zniszczyć drzewa, które rosną wiele lat. Kontakt z przyrodą, otoczenie miłością natury daje nam relaks i mnóstwo radości.

• II Ogólnopolski Konkurs Geograficzny MappLab

• Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym MappLab. Prace wykonali w dwóch wybranych przez siebie kategoriach: infografika oraz prezentacja multimedialna, grafika komputerowa. Poniżej przedstawiamy wykonane prace.

• AKCJA ZOSTAŃ STRAŻNIKIEM LASÓW

• Uczniowie naszej szkoły włączyli się w tworzenie gigantycznej i wyjątkowej laurki  z okazji dnia Strażnika i Leśnika. Akcja "Zostań Strażnikiem Lasów" ma za zadanie edukować Strażników Lasów i społeczeństwo na temat ochrony lasów przed pożarami oraz uczyć mądrych postaw zachowania się  w lesie.

link do strony

• Zielona Pracownia w naszej szkole

• Udało się!!! Znaleźliśmy się w gronie laureatów konkursów: „Zielona Pracownia_Projekt’2023” i „Zielona Pracownia’2023” organizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Nasz projekt został nagrodzony dwukrotnie, dzięki czemu uzyskaliśmy maksymalne dofinansowanie, czyli 60 000 zł na utworzenie pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych i geograficznych. W konkursie „Zielona Pracownia_Projekt’2023” z 188 zgłoszeń Jury wyłoniło 79 najbardziej ciekawych i wartościowych projektów zielonych pracowni. Nagrodą było dofinasowanie wkładu własnego w wysokości do 12 000 zł. W drugim konkursie „Zielona Pracownia’2023” laureaci otrzymali nagrodę finansową - dotację na kwotę do 48 000 zł.

•  Edukacja Klimatyczna
          • Edukacja Klimatyczna

• W ramach miejskiego projektu Edukacja Klimatyczna uczniowie klasy IV Radosław Baran i Mikołaj Stanek oraz Zuzanna Adamczyk z klasy III wykonali plakaty elektroniczne na temat zmian klimatycznych w obrębie lasu. Prace są bardzo ciekawe i z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

• PORĘBIANKI, DZIECI I LEPIENIE PIEROGÓW

• W dniu 9 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami po raz kolejny wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Domu Gromadzkim przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Porębianki”. Tematem przewodnim spotkania były pierogi: z borówkami, z kapustą, z mięsem – według smaku i upodobania każdego z uczestników kulinarnych warsztatów. Jak przygotować idealne ciasto na pierogi? Co dodać i w jakiej ilości? Na te i wiele innych pytań uzyskaliśmy odpowiedź podczas przygotowania i wyrabiania ciasta. Nasze własnoręcznie wykonane pierogi zostały ugotowane i oczywiście przez nas skonsumowane. Było apetycznie! Ach jak pachniało i jak smakowało! Serdecznie dziękujemy Paniom Porębiankom, a w szczególności Pani Zofii Chlebowskiej, za wspaniałe warsztaty, za wiedzę, uśmiech, doświadczenie i wspólnie spędzony czas.

W drugiej części spotkania nasi uczniowie mieli przyjemność rozmawiać z Panią Sylwią Wojtal - pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sosnowcu, która zaprosiła na krótką prelekcję w ramach Kampanii edukacyjnej dotyczącej profilaktyki chorób odkleszczowych pod hasłem „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy”. Dowiedzieliśmy się jak usunąć kleszcza, jak chronić się przed kleszczam.

• Wspaniały finał akcji "Sadzenie drzew z PRZYRODĄ DLA SOSNOWCA"

• Akcja sadzenia drzew na terenie Porąbki przerosła nasze oczekiwania. W działania włączyła się cała społeczność szkolna. Podarowane sadzonki - buków, klonów, jaworów i innych drzew zagościły w przydomowych ogródkach na terenie naszej dzielnicy. To kontynuacja działań zainicjowanych pod koniec kwietnia przez Panią Joannę Jończyk w Parku Wygoda w Sosnowcu.

Dziękujemy za włączenie naszej szkoły do akcji i bezpłatne przekazanie sadzonek.