• KOCHAM CIĘ POLSKO! BIAŁO-CZERWONE DZIECI
          • KOCHAM CIĘ POLSKO! BIAŁO-CZERWONE DZIECI

          • Autor wpisu: Joanna Wcisło, Monika Michel-Szulc, Monika Pierzchała

            Z okazji nadchodzących świąt majowych: 1 maja- Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja, najmłodsi uczniowie naszej szkoły ubrali się w barwach biało- czerwonych. Były kapelusze, czapki, pomalowane twarze i ciekawe przebrania w kolorach narodowych oraz oczywiście flagi narodowe i kotyliony.

        • OGROMNY SUKCES
          • OGROMNY SUKCES

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            28 kwietnia odbyła się GALA FINAŁOWA II edycji programu Złote Szkoły NBP- „Bezpieczni w finansach osobistych”:

            Z radością i dumą obwieszczamy, że Nasza szkoła uzyskała tytuł ZŁOTA SZKOŁA NBP II edycji 2021/22. Jesteśmy w gronie szkół - liderów edukacji ekonomicznej w Polsce.

            Kolejnym ogromnym sukcesem jest uzyskanie WYRÓŻNIENIA w kategorii DEBATA SZKOLNA.

            W programie brało udział, aż 385 szkół z całej Polski.

            Nad całym projektem pracowaliśmy parę miesięcy. Do wykonania były trzy zadania:

            1. Lekcja z ekonomią.

            2. Debata szkolna.

            3. Warsztaty uczniowskie.

            Pani Agnieszka Rokita koordynator programu serdecznie dziękuje za ogromne zaangażowanie całej DRUŻYNIE AMBASADORÓW EDUKACJI EKONOMICZNEJ w składzie:

            Maja, Milena, Jana- uczennice klasy 8a

            Julia, MIlena, Filip, Lena, Zuzanna, Kacper, Borys- uczniowie klasy 7

            uczniom klasy 8b: Zuzannie, Alicji, Aleksandrze, Antoniemu oraz Szymonowi z klasy 7

            Gorące podziękowania dla ekspertów biorących udział w debacie szkolnej, którymi byli:

            dr Tomasz Kasprowicz, mgr Anna Stach- Przybyła, mgr Piotr Ociepka.

            Serdeczne podziękowania dla pani Anny Stach- Przybyły oraz pana Maksymiliana za pomoc.

            link do strony

        • 100 lekcja matematyki
          • 100 lekcja matematyki

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            26 kwietnia klasa 5 świętowała -100 lekcję matematyki. Były konkursy z nagrodami oraz słodkości.

        • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „OKŁADKA MOJEJ ULUBIONEJ KSIĄŻKI”
          • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „OKŁADKA MOJEJ ULUBIONEJ KSIĄŻKI”

          • Autor wpisu: Joanna Wcisło, Monika Michel-Szulc, Monika Pierzchała

            2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci i z tej też okazji zorganizowany został w naszej szkole konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 „Okładka mojej ulubionej książki”.

            23 kwietnia przypadał Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

            Dwa ważne dni w miesiącu kwietniu, które przypominają, że KSIĄŻKA jest prawdziwym przyjacielem człowieka, książka rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo, buduje naszą wrażliwość. Dzięki książce możemy przeżywać razem z bohaterami ich przygody, możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, możemy podróżować, poznawać historię, uczyć się języków.

            Książka uczy, bawi i rozśmiesza. Każdego dnia warto sięgać po książkę!

            Uczniowie klas 1-3 wykonali piękne prace plastyczne różną techniką.

            A oto zwycięzcy konkursu „Okładka mojej ulubionej książki”:

            W klasie pierwszej:

            I miejsce zajął Kacper G.

            II miejsce zajęła Julia P.

            III miejsce zajął Samuel D.

            W klasie drugiej:

            I miejsce zajął Andrzej K.

            II miejsce zajęła Zuzanna A.

            III miejsce zajęła Zuzanna W.

            W klasie trzeciej:

            I miejsce zajęła Anna J.

            II miejsce zajęła Maria F. i Julianna S.

            III miejsce zajęła Zosia K.

            Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!!!

        • TURNIEJ GRY W SZACHY
          • TURNIEJ GRY W SZACHY

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            25 kwietnia odbył się w naszej szkole TURNIEJ GRY W SZACHY. Do turnieju przystąpiło 12 uczniów naszej szkoły. Wyniki turnieju zostaną ogłoszone w piątek 29 kwietnia.

            Szachy rozwijają:

            umiejętność obserwowania - dzieci uczą się, że uważna obserwacja daje wymierne korzyści. Nieprzykładanie uwagi do tego, co się dzieje na szachownicy szybko kończy się utratą figury czy przegraniem partii.

            przezorność - w szachach szczególnie ważne okazuje się przewidywanie konsekwencji swoich ruchów. Dziecko szybko zaczyna zadawać sobie pytania w rodzaju: Jeżeli zagram tą figurą w ten sposób - co może się stać? Jaka będzie odpowiedź przeciwnika na ten ruch?

            rozwagę - dzieci wprawiają się w rozwadze przez rezygnację z pierwszego posunięcia jakie przyjdzie im na myśl. Impulsywne działanie muszą zastąpić rozważeniem wad i zalet różnych możliwości ruchów w danym ustawieniu.

            umiejętność oceny sytuacji - ćwiczenia z oceny swoich działań przynoszą wiele korzyści. Młodzi gracze szybko zauważają, że ich decyzje są lepsze, gdy poprzedza je logiczna analiza sytuacji, aniżeli wtedy, gdy postępują pochopnie, impulsywnie.

            planowanie - wyznaczanie sobie celu, planowanie drogi do jego osiągnięcia, a ponadto - umiejętność zmiany strategi w momencie gdy wydarzenia nie idą po naszej myśli - oto serce gry w szachy. Im wcześniej dzieci zaczną ćwiczyć tę umiejętność, tym lepiej.

            myślenie abstrakcyjne - oderwane od konkretów, ogólne - które z kolei ma niebagatelne znaczenie w zdobywaniu umiejętności matematycznych, uczeniu się przez analogię, dostrzeganiu wzorców w podobnych sytuacjach. Umiejętność abstrakcyjnego myślenia jest niezbędna w wielu zawodach i sytuacjach życiowych.

            Szachy jako szkoła charakteru

            Oprócz tych bardzo konkretnych umiejętności, gra w szachy pomaga wykształcić dużo pożądanych cech charakteru, przez co jest doskonałą pomocą w wychowaniu szlachetnego człowieka. Ciekawe jest to, że owe cechy kształtują się jakby mimochodem, przy okazji pasjonującej rozgrywki z kolegą ze szkolnej ławy. Tym niemniej swoisty kodeks rycerski powinien być poznany i respektowany przez młodych adeptów szachowych. Polski szachista, Tadeusz Czarnecki, tak upominał graczy:

            " Przy grze bądź przeciwnikiem rycerskim. Naucz się wygrywać bez zbytniej radości i przegrywać bez gniewu. Nie podkreślaj słowami swego zwycięstwa i nie umniejszaj sukcesu przeciwnika. Nie okazuj lekceważenia nawet najsłabszemu partnerowi. Nie przeszkadzaj mu gdy myśli - nie rozmawiaj i nie krytykuj jego ruchów. Nie śpiewaj i nie gwiżdż podczas partii - zwłaszcza jeśli nie masz słuchu."

        • „DETEKTYW POZYTYWKA” – LEKCJA Z LEKTURĄ W KLASIE PIERWSZEJ
          • „DETEKTYW POZYTYWKA” – LEKCJA Z LEKTURĄ W KLASIE PIERWSZEJ

          • Autor wpisu: Joanna Wcisło

            I Ty możesz zostać detektywem!

            Na edukacji polonistycznej w klasie pierwszej poznaliśmy przygody niezwykle lubianego detektywa Pozytywki i innych mieszkańców kamienicy. Uczniowie po wysłuchaniu zagadek opisanych przez Grzegorza Kasdepke mogli wcielić się w rolę tytułowego bohatera – detektywa, którego bardzo lubią dzieci i to one przychodzą do jego agencji detektywistycznej „Różowe okulary” w celu rozwiązania kolejnych spraw. Zapłakana Zuzia szukająca swoich ulubionych skarpetek w delfiny czy najmłodsza bohaterka Asia szukająca zaginionego piasku z podwórkowej piaskownicy. Jak wyjaśnić zepsuty zegarek, roztrzaskany wazon z kwiatami pani Majewskiej, kradzież roweru czy pęknięte piłki? Detektyw Pozytywka potrafi rozwiązać każdą, najtrudniejszą nawet zagadkę, a mali czytelnicy podążając tropem jego rozumowania, uczą się logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

            Zachęcamy do lektury wszystkich, którzy jeszcze nie poznali urokliwego detektywa Pozytywki, którego bronią jest kaktus i intelekt.

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • Autor wpisu: Agata Bugaj, Monika Michel-Szulc

            22 kwietnia obchodzimy najpopularniejsze i najważniejsze na świecie święto ekologiczne – Dzień Ziemi! Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Inwestujmy w naszą planetę". To wyjątkowe święto, obok którego nie powinniśmy przechodzić obojętnie, wręcz przeciwnie. To doskonała okazja, aby porozmawiać o przyrodzie, o ekologii, o tym, w jaki sposób możemy zadbać o naszą planetę. Z roku na rok stan naszej planety ulega pogorszeniu a Wyspa Śmieci na Oceanie Spokojnym jest kilkukrotnie większa od Polski. Rocznie zatruwamy morza i oceany 10 milionami ton plastiku i zużywamy bilion foliowych torebek. WWF alarmuje: Ponad milion zwierząt ginie rocznie przez plastikowe śmieci w morzach i oceanach. Trafia tam prawie wszystko, od zabawek po plastikowe torebki. Wyrzucone do wody śmieci nie znają granic.

            Z wielką nadzieją patrzymy na ekologów, być może uda im się odwrócić zło, jakie zafundowała nam cywilizacja. Musimy więc dołączyć do przyjaciół Ziemi i wspólnie z nimi walczyć o nasz dom. Ziemia niegdyś czysta i zielona, nietknięta ręką ludzką, teraz jest coraz słabsza, coraz brudniejsza, a jej zieleń znika pod wytworami rozwijającej się cywilizacji. Martwi nas to i chcielibyśmy jakoś pomóc Matce Ziemi. Od nas, od młodych ludzi zależy jej przyszłość.

            ”Czy ja mogę coś zrobić dla Ziemi? Czy mój mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń? TAK, tak i jeszcze raz tak. Jeśli każdy z nas robiłby dla planety jedną małą rzecz dziennie, byłoby to odczuwalne na całej Ziemi np. rezygnacja z butelek plastikowych czy z torebek foliowych. Nie jest to trudne, trzeba tylko chcieć. Obejrzenie tych filmów zmotywuje Was do działania:

            link do strony

            link do strony

            Tego dnia organizowane są różne aktywności, takie jak zbiórki śmieci w lasach i parkach. Zachęcamy Was do dołączenia się do tych aktywności.

            Wolny czas np. weekend wykorzystacie na porządkowanie najbliższego terenu – pozbierajcie zalegające śmieci.

            Efekty swoich działań udokumentujcie zdjęciami, które prześlijcie na Messengera lub adresy mailowe:

            Klasy I – IV do pani M. Michel – Szulc: monia.michel@interia.pl

            Klasy V – VIII do pani A. Bugaj: bugajagat35@gmail.com

            Wszystkie nadesłane prace zostaną zamieszczone w galerii zdjęć na Facebooku szkoły.

            Pod tym linkiem znajdziecie ekoporady na każdy dzień: link do strony

        •  Konkurs plastyczny w ramach kampanii Pola Nadziei oraz 25-lecia Hospicjum Sosnowieckiego
          • Konkurs plastyczny w ramach kampanii Pola Nadziei oraz 25-lecia Hospicjum Sosnowieckiego

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym w ramach kampanii Pola Nadziei oraz 25-lecia Hospicjum Sosnowieckiego. Klasy I-III - praca konkursowa to "Kartka dla chorego", klasy IV-VIII - plakat "Nadzieja zamiast kwiatów".

            Regulamin

            „Kartka dla chorego” – 25 lat Hospicjum Sosnowieckiego

            PRACA KONKURSOWA

            1. Praca konkursowa powinna spełniać następujące kryteria:

            a. temat pracy konkursowej – prace mogą przedstawiać artystyczne wizje autorów z zachowaniem szacunku dla tematyki Konkursu; - powinna zawierać logotyp jubileuszu Hospicjum

            b. rozmiar – praca konkursowa powinna być wykonana w formacie A4 (210 x 297 mm)

            c. forma i technika – technika płaska, wykonanie: farby, pastele, kredki, ołówek

            d. praca powinna być wykonana samodzielnie przez pojedynczego autora,

            2. Każda praca plastyczna winna zawierać metryczkę, której wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.

            „Nadzieja zamiast kwiatów” - 25 lat Hospicjum Sosnowieckiego

            PRACA KONKURSOWA

            1. Praca konkursowa powinna spełniać następujące kryteria:

            a. temat pracy konkursowej – prace mogą przedstawiać artystyczne wizje autorów z zachowaniem szacunku dla tematyki Konkursu; „Nadzieja zamiast kwiatów” – praca powinna między innymi zawierać tekst: „Nadzieja zamiast kwiatów”, logotyp 25-lat Hospicjum Sosnowieckie, oraz adres: link do strony oraz Facebook: Hospicjum Sosnowieckie. Plakat ma zachęcić oraz poinformować o akcji, która ma na celu przekazania datków na rzecz Hospicjum Sosnowieckiego zamiast przynosić w nadmiarze kwiatów na pogrzeb, ślub lub każdą inną uroczystość.

            b. rozmiar – praca konkursowa powinna być wykonana w formacie A4 (297 x 420 mm);

            c. forma i technika – forma płaska – technika dowolna;

            d. praca powinna być wykonana samodzielnie przez pojedynczego autora

            2. Każda praca plastyczna winna zawierać metryczkę, której wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.

            Odnośnie metryczki proszę zgłaszać się do pani Agnieszki Rokity.

            Prace konkursowe należy przynieść do pani Agnieszki Rokity w terminie do dnia 28 kwietnia 2022 roku.

        • Pomoc dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt
          • Pomoc dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            13 kwietnia pani Agnieszka Rokita przekazała do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu karmę dla psów i kotów oraz koce. Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za dary oraz pani Ewelinie Rajcy za koce.

        • Odwiedziny w Ośrodku Opiekuńczo- Wychowawczym nr 6 w Sosnowcu
          • Odwiedziny w Ośrodku Opiekuńczo- Wychowawczym nr 6 w Sosnowcu

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            14 kwietnia uczennice klasy 8a: Maja, Jana, Milenka pod opieką pani Agnieszki Rokity odwiedziły dzieci z Ośrodka Opiekuńczo- Wychowawczego nr 6 w Sosnowcu przekazując paczki wielkanocne zakupione ze zbiórki w czasie kiermaszu wielkanocnego w naszej szkole. Gorące podziękowania dla Jany, Mai oraz Milenki za przygotowanie slicznych upominków dla dzieci. Serdeczne podziękowania również dla Pani Magdaleny Niedzwiedzkiej za pomoc w organizacji wyjazdu.

        • Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna
          • Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna

          • Autor wpisu: Ewelina Rajca, Monika Michel-Szulc, Anna Zielińska-Dołgań

            W okresie przedświątecznym uczniowie naszej szkoły włączyli się aktywnie do międzyszkolnego konkursu bibliotecznego Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna. Przygotowali piękne wytwory, które oddane zostały do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 5 Sosnowiec - Dandòwka. Dziś nastąpiło rozstrzygnięcie oraz uroczyste wręczenie nagród. Wszystkie prace były piękne i zostały nagrodzone przez komisję. Uczestnikom bardzo serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział i zaangażowanie.

        • WIELKANOCNA MATEMATYKA
          • WIELKANOCNA MATEMATYKA

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            13 kwietnia w klasach 4 i 5 odbyła się WIELKANOCNA MATEMATYKA. W klasie 4 uczniowie utrwalali zamianę ułamków niewłaściwych na liczby mieszane oraz liczb mieszanych na ułamki niewłaściwe, natomiast w klasie 5 uczniowie obliczali pole prostokąta oraz zamianę jednostek. Na dzieci czekały również drobne upominki.

        • Wielkanoc
          • Wielkanoc

          • Autor wpisu: Monika Michel-Szulc, Monika Pierzchała

            Nikt z nas nie wyobraża sobie Wielkanocy bez jej tradycji i symboli – pisanek, baranka, zajączka, wielkanocnej baby czy mazurka. W naszej szkole z okazji Świąt Wielkanocnych klasa  druga  i trzecia przygotowały wielkanocny stół. Uczniowie przypominali wielkanocne zwyczaje, jak np. ,,chodzenie z gaikiem’’, czy ,,chodzenie z kogutkiem’’. Tradycje wielkanocne sprawiają, że to święto staje się wyjątkowe, a świąteczne dni są bardziej radosne.

             

        • Dzień Czekolady
          • Dzień Czekolady

          • Autor wpisu: Monika Michel-Szulc, Joanna Wcisło, Monika Pierzchała

            Uwielbiacie czekoladę??? 12 kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady.

            Czekolada pobudza i dodaje energii, bo zawiera niewielkie ilości kofeiny i jest dobra na kaszel – zawarta w niej teobromina ma właściwości przeciwkaszlowe. Alergia na czekoladę zdarza się bardzo rzadko.

            Największa czekolada na świecie powstała w Melbourne (Australia) – było to wielkanocne czekoladowe jajo o wysokości 3 metrów.

            W Belgii – stolicy czekolady – w fabrykach ją produkujących pracuje aż 20 000 osób.

            Aby wyprodukować 1 kilogram czekolady potrzebnych jest aż 800 ziaren kakaowca. Drzewo kakaowca produkuje ziarna jedynie przez 25 lat, a żyje aż 200 lat.

            Apetyt na czekoladę nie może być zaspokojony żadnymi innymi słodyczami.

            76% osób, zjadając króliczka czekoladowego, najpierw obgryza mu uszy.

            Dzieci uwielbiają czekoladę, więc Dzień Czekolady spędziły oczywiście z czekoladą i na wesoło.

          • III MIEJSCE DLA KLASY PIERWSZEJ W KONKURSIE „SUPERMOC – MOCNE KOŚCI”

          • Autor wpisu: Joanna Wcisło

            Nasza szkoła na początku marca 2022 r. przystąpiła do programu MAMY KOTA NA PUNKCIE MLEKA! Jest to akcja edukacyjna pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Zdrowia. Celem programu jest kształtowanie u dzieci zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. W ramach kampanii organizowanych jest szereg konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody, zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli.

            Pierwszoklasiści wzięli udział w pierwszym wiosennym konkursie pod nazwą SUPERMOC – MOCNE KOŚCI sfinansowanym z Funduszu Promocji Mleka. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pisemnie opowiadania i nagrania dźwiękowego – historyjki o Kocie Mleczysławie i Mlecznej Kicie opowiadającej o tym, że wapń zawarty w mleku wzmacnia kości. Wszyscy uczniowie z klasy pierwszej mocno zaangażowali się w wykonanie powierzonego zadania. U niektórych odkryliśmy talenty aktorskie.

            Nadesłana przez naszą szkołę praca konkursowa zajęła III MIEJSCE. Wszystkim uczniom klasy pierwszej serdecznie gratulujemy. Uczniowie otrzymają nagrody przewidziane w regulaminie konkursu.

            Zapraszamy do wysłuchania konkursowego nagrania przygotowanego przez uczniów.

            SP_35_SuperMoc(1)(4).mp3

        • Kartki dla hospicjum
          • Kartki dla hospicjum

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            Uczniowie klasy 5 wykonali piękne kartki wielkanocne dla podopiecznych Hospicjum św Tomasza Apostoła w Sosnowcu.