• Szkolne andrzejki
          • Szkolne andrzejki

          • Autor wpisu: Monika Michel-Szulc, Anna Pałka, Monika Pierzchała, Joanna Wcisło

            Stare polskie przysłowie mówi ,,Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”.

            Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek. W naszej szkole na zajęciach z OPP nr 2 oraz w klasach 1-3 uczniowie spotkali się kontynuować ten zwyczaj. Uczestnicy zabawy podzieleni na drużyny musieli rozwiązać zadania i zagadki, aby zdobyć zestaw magicznych kluczy, które otwierały wrota do magicznej niespodzianki. Nie zabrakło również wróżb! Poznali znaczenie różnych wylosowanych kolorów, ustawiali buty, wróżyli z gwiazd – kogo spotkają w najbliższej przyszłości, zaczarowana butelka wskazała wykonywany zawód za kilka lat, natomiast papierowe serce z imionami przewidziało imię przyszłego partnera lub partnerki. Wielką niespodzianką były ciasteczka z wróżbą, które sprawiły dzieciom wiele radości. Tego dnia wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a pozytywne wróżby czekają na spełnienie!

        • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
          • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • Autor wpisu: Joanna Wcisło, Monika Michel-Szulc, Monika Pierzchała, Anna Zielińska-Dołgań

            „Jest przy mnie gdy śpię,

            Wita ze mną nowy dzień,

            Przytula kiedy płaczę,

            Pochłania wszystkie wylane łzy,

            Powoduje uśmiech na twarzy.

            Przyjaciel - wierny pluszowy miś!”

            Skąd właściwie to święto? Ta historia zaczęła się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, opatrzenie niedźwiadkowi ran. Całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który postanowił stworzyć pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

            Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. Właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Świętujemy go dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś miał swoje setne urodziny.

            W naszej szkole obchodziliśmy radośnie dzień wszystkich misiów, które zostały przyniesione przez uczniów młodszych klas. Zorganizowany został konkurs plastyczny pod nazwą „Mój przyjaciel miś”. Na przerwach dzieci częstowane były chrupkami kukurydzianymi zanurzonymi w miodzie. Dodatkowo z głośnika rozchodziła się ,,misiowa'' muzyka. Uczniowie wykonywali opaski na głowę z wizerunkiem misia. Przypominaliśmy sobie znanych bajkowych bohaterów: Misia Uszatka, Colargola, Gumisie, misia Yogi, Kubusia Puchatka, Pandę Po, Paddingtona czy misia Baloo.

            Oj było dzisiaj wesoło i misiowo!!!

        • Zajęcia z OPP nr 2
          • Zajęcia z OPP nr 2

          • Autor wpisu: Monika Michel-Szulc, Anna Pałka

            Choć za oknem jesienna szaruga - w naszej szkole dla dzieci zawsze jest kolorowo i wesoło. Dzisiaj zajęcia z OPP nr 2 wprowadziły uczniów w świat słonecznej, letniej pogody. Dziecko rozwija się poprzez integrację sensoryczną, czyli poznawanie świata wielozmysłowo, dlatego wspaniałym pomysłem było wykonanie piankoliny. Uczniowie samodzielnie łączyli wszystkie składniki w dużej misce. Wyciskanie pianki, obserwowanie jak rośnie, mieszanie jej z mąką wprawiło wszystkich w doskonały nastrój, wspaniałą zabawę i eksperymentowanie.   Z piankoliny powstawały rozmaite babki, budowle, odciskano dłonie- wspomnienie letnich chwil na plaży. Barwienie i obserwowanie, jak kolorowa masa miesza się razem, dostarczyło dodatkowych bodźców i urozmaiciło zabawę na dłużej, bo na każdą słotę najlepszym rozwiązaniem jest właśnie feeria radosnych, tęczowych barw.

        • „Dzień Piżamy”
          • „Dzień Piżamy”

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            15 listopada w naszej szkole odbył się „Dzień Piżamy”.

            „Dzień Piżamy” – to dzień zdrowia i solidarności z dziećmi chorymi na nowotwory; to akcja, która ma na celu zwrócić uwagę na profilaktykę badań u dzieci, kształtowanie zachowań prozdrowotnych i wsparcie chorych pacjentów.

        • 14 listopada Dzień Czystego Powietrza
          • 14 listopada Dzień Czystego Powietrza

          • Autor wpisu: Agata Bugaj

            Dzień ten obchodzimy w Polsce już od kilkunastu lat, został ustanowiony przez działającą m.in. na rzecz jakości powietrza Fundację Arka z Bielska-Białej. Wszyscy wiemy, że jakość powietrza przekłada się w znacznym stopniu na zdrowie ludzi i stan poszczególnych elementów środowiska przyrodniczego. Zanieczyszczenia powietrza nie są problemem lokalnym. Powietrze nie zna granic. Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia filmu edukacyjnego " Jedno życie i jedyna szansa, by pokonać smog", zrealizowanego przez Fundację Polska Ziemia. Podstawowym celem filmu jest zwrócenie uwagi na zagrożenia jakie niesie ze sobą zjawisko smogu i jakie konsekwencje ponosimy w związku z jego oddziaływaniem na nasz organizm. W Polsce przez złą jakość roku przedwcześnie umiera ponad 50 tyś. osób. Polskie miasta regularnie znajdują się na listach najbardziej zanieczyszczonych miast Europy i świata. Zjawisko to pogłębia również niska świadomość społeczna, która przekłada się na bagatelizowanie problemu.

            link do filmu

        • 10– lecie SOSNOWIECKIEJ RADY RYCERZY KOLUMBA
          • 10– lecie SOSNOWIECKIEJ RADY RYCERZY KOLUMBA

          • Autor wpisu: Włodzimierz Guzik

            13 listopada w Katedrze oraz w Sali Widowiskowo-Konferencyjnej „Muza” w Sosnowcu odbyły się uroczystości związane z 10 – leciem SOSNOWIECKIEJ RADY RYCERZY KOLUMBA. W trakcie uroczystości poznaliśmy laureatów i zwycięzców Diecezjalnego Konkurs Grafiki Użytkowej na Plakat : "Błogosławiony ksiądz Micheal McGivney."

            Nasi uczniowie: Ania kl. 3, Jakub kl. 4, Krzysztof kl. 5 oraz Julia kl. 8 pod opieką nauczycieli Małgorzaty Siedleckiej oraz Włodzimierza Guzika wykonali piękne prace, które zostały wyeksponowane na jubileuszowej wystawie.

            Praca, którą wykonał Jakub została bardzo wysoko oceniona przez jury konkursu i nagrodzona tabletem.

            Nagrody w imieniu Kuby z rąk ks. Biskupa dr Grzegorza Kaszaka odebrała jego mama (zdjęcie - strona Diecezji Sosnowieckiej ks. Przemysław Lech) .

            Wszystkim uczniom naszej szkoły biorącym udział w konkursie gratulujemy!!!

            Zapraszamy na stronę internetową Diecezji Sosnowieckiej

            link do strony

             

        • ,,Wirtualna adopcja psa"
          • ,,Wirtualna adopcja psa"

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji ,,Wirtualna adopcja psa". Obecnie pod opieką mamy dwa cudowne około 2 letnie psiaki- Witek i Oni.

            Oni jest dużym, silnym psem w typie owczarka holenderskiego. Łagodny do ludzi łasuch, pięknie pracuje za smaczki.

            Witek prześliczny pies w typie husky w pierwszym kontakcie może wydawać się trochę nieśmiały, ale wystarczy poświęcić mu odrobinę czasu, aby z wycofanego psiaka zamienił się w dużego pieszczocha nadstawiającego brzuszek i boczki do głaskania.

            Chłopaki kochają długie spacery, wspólne wygłupy na wybiegu, ganianie za patykami, piłkami. Są bardzo do siebie przywiązane, nie za dobrze znoszą rozłąkę, dlatego szukamy im wspólnego domu. Bliższych informacji o akcji udziela pani Agnieszka Rokita

            link do strony schroniska

            link do strony schroniska

        • Święto Niepodległości 2021
          • Święto Niepodległości 2021

          • 10 listopada uczciliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas starszych przygotowali dla swoich młodszych koleżanek i kolegów wystawy tematyczne dotyczące historii Polski oraz naszych symboli narodowych. O godzinie 11:11 uroczyście wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Po raz czwarty zaśpiewaliśmy w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Nie wszyscy uczniowie mogli zaśpiewać hymn w szkole. Niektórzy włączyli się  do akcji poprzez aplikację Teams.

        • ,,Święto drzewa w Sosnowcu"
          • ,,Święto drzewa w Sosnowcu"

          • Autor wpisu: Agata Bugaj, Monika Michel-Szulc

            Jak już wcześniej informowaliśmy uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji ,,Święto drzewa w Sosnowcu", która polega na sadzeniu drzew i krzewów w pobliżu szkoły. Podjęliśmy ciekawe działania, czym chcielibyśmy się z wszystkimi podzielić. Ale od początku....

            Uroczysta inauguracja Święta Drzewa w Sosnowcu odbyła się 20 września (poniedziałek) 2021 roku  w Parku Harcerskim. Gościem specjalnym był Krzysztof Materna – znany Sosnowiczanin, satyryk, aktor i reżyser. Podczas tego spotkania posadzono około 80 drzew, krzewów i bylin, wśród nich takie gatunki jak m.in.: grusza, śliwa, brzoskwinia, pigwa gruszkowa, jeżyna, malina, porzeczka czarna i czerwona, agrest, aronia, świdośliwa, budleja, barbula, hortensja, przetacznik i rozchodnik. W tym dniu od organizatorów otrzymaliśmy sadzonki jarzębów pospolitych i dzikich jabłoni, by zorganizować u siebie lokalne Święto Drzewa i posadzić te sadzonki na terenie wokół szkoły. Ponieważ przystępując do realizacji  programu założyliśmy, że wzbogacimy tereny wokół szkoły w nowe  gatunki drzew i krzewów. Do tego zadania z ochotą zgłosili się uczniowie klas młodszych i klasy VII. Sadzenie drzew to super zabawa, ale też trudne zadanie. Po krótkim szkoleniu dotyczącym sposobów sadzenia uczniowie otrzymali łopaty i sadzonki. Ruszyli do akcji.

            Ponadto w ramach tego projektu uczniowie pozostałych klas podjęli następujące działania:

            -obejrzeli cykl filmów: Człowiek i drzewo, Lasy w Polsce, Jak wyglądałoby życie na Ziemi bez drzew?

            - Uczniowie klas młodszych brali udział w warsztatach przyrodniczych " Las klimatyczne miejsce" na terenie Parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym.

            - Uczniowie klas starszych przeprowadzili zajęcia na godzinach z wychowawcami.

            - Na zajęciach z techniki uczniowie klasy 5 wykonywali piękne obrazki drzew jesienią oraz las w słoiku.

            - W naszej szkole odbyła się również akcja charytatywna zbiórki kasztanów. Celem akcji była edukacja dotycząca rozwijania zachowań proekologicznych, wrażliwości na los zwierząt oraz nauka wykorzystywania zasobów drzew. Wszystkie zebrane przez uczniów kasztany przekazane zostały do Działu Botaniczno-Zoologicznego znajdującego się w parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu.

             

            CIEKAWOSTKA

            Święto  Drzewa (Arbor Day) wymyślił w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych znawca i  miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta  służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta  spotkała się z szerokim odzewem. Idea zaszczepiona przez Mortona trafiła do Europy w 1951 roku. W Polsce Dzień Drzewa obchodzony jest od kilku lat, a działania z nim związane organizowane są głównie przez stowarzyszenia i kluby ekologiczne, szkoły oraz nadleśnictwa. W ramach tego święta Klub Gaja od 2003 roku organizuje ogólnopolską akcję sadzenia drzew w ramach programu edukacyjnego „Święto Drzewa”. Akcja ma w swoich założeniach służyć ochronie drzew oraz popularyzacji ich znaczenia w biosferze. Ma także podnosić świadomość ekologiczną społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Przez ostatnie 10 lat w ramach programu „Święto Drzewa” posadzono w Polsce i na świecie blisko 570 tys. drzew. Warto dodać, że w  roku 2004 po raz pierwszy Klub Gaja zaproponował ideę Święta Drzewa szkołom  i organizacjom ekologicznym na całym świecie.

             

        • PIERWSZE MIEJSCE W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM
          • PIERWSZE MIEJSCE W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM

          • Autor wpisu: Joanna Wcisło

            PIERWSZE MIEJSCE W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM

            Kto powiedział, że jesień jest smutna?” dla Hanny P. z klasy III

             

            9 listopada w Sali Miejskiego Klubu „Maczki” odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod nazwą „Kto powiedział, że jesień jest smutna?” Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie klas I-III sosnowieckich szkół podstawowych.

            Jury oceniało: stopień pamięciowego opanowania tekstu, poprawne i płynne deklamowanie, zgodność doboru repertuaru z tematyką konkursu, świadome używanie środków ekspresji w interpretacji tekstu, ogólne wrażenie artystyczne.

            Wśród 25 uczestników naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów:

            - Julia P., Natalia B. (kl. I),

            - Adam N., A. Kuś, L. Boguszewska (kl.II),

            - Hanna P., Julianna S., Julia M. (kl. III).

            Poziom konkursu był wysoki, pomimo niewielkiej tremy dzieci wypadły znakomicie!

             

            Hania P. z klasy III, wierszem autorstwa Leszka Długosza „Dzień w kolorze śliwkowym” zdobyła równorzędne pierwsze miejsce, z czego ogromnie się cieszymy.

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uczestnictwa i drobne upominki.

        • ,,Pola Nadziei 2022"
          • ,,Pola Nadziei 2022"

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            W listopadzie uczniowie klas IV-VIII wraz z panią Agnieszką Rokitą posadzili cebulki żonkili w ramach ogólnopolskiej kampanii ,,Pola Nadziei 2022". Z niecierpliwością czekamy do wiosny, jak żonkile zakwitną i będą zdobić ogród szkolny. Do akcji włączyło się aż 50 uczniów naszej szkoły. Bardzo dziękuję za tak duże zaangażowanie.

        • Akcja ,,KOLOROWE KREDKI''
          • Akcja ,,KOLOROWE KREDKI''

          • Autor wpisu: Ewelina Rajca

            Zapraszamy Was do akcji KOLOROWE KREDKI !!!

            Kilka słów, o co nam chodzi:

            Mamy fioła na punkcie kolorów, pomagania i tworzenia…

            Kilka lat temu planując działania związane z wolontariatem postanowiliśmy zorganizować akcję „Kolorowe Kredki”. Pracując z bardzo młodymi wolontariuszami od 6 lat do 16 , uczymy ich przede wszystkim, że bycie wolontariuszem nie polega głównie na zbieraniu pieniędzy oraz, iż pracą swoich małych rąk mogą osiągnąć wiele.

            Staramy się też wpajać im, że do naszych działań możemy wykorzystywać rzeczy i przedmioty, które większość ludzi wyrzuciłaby na śmietnik. Tym razem postanowiliśmy zbierać niekompletne, częściowo zużyte i niepotrzebne kredki.

            Na czym polega nasza akcja?

            Zbieramy kredki następnie pracujemy nad ich obróbką i segregacją.

            Pan Edward nasz najstarszy 80 letni wolontariusz i emerytowany krawiec w jednej osobie zasiada do maszyny i z pozyskanych materiałów szyje kolorowe piórniki. Piórniki zapełnione odrestaurowanymi kredkami są przekazywane do szpitali, szkół przyszpitalnych i świetlic środowiskowych lub do fundacji wspierających dzieci. Drewniane kredki, które są w gorszym stanie, są przerabiane na kredkowe małe. Kredkowa biżuteria i inne przedmioty z kredek są przekazywane na różne aukcje charytatywne, wspierając zbiórki pieniędzy.

            Nasza akcja jest akcją proekologiczną wspierającą recykling i uczącą dzieci ograniczania konsumpcyjnego stylu życia.

             Szkolnym koordynatorem zbiórki jest Pani Ewelina Rajca.

        •  „Mój pupil”
          • „Mój pupil”

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            Poniżej przedstawiamy zdjęcia przesłane przez uczniów w ramach akcji „Mój pupil”. Wszystkie są urocze. Bardzo dziękujemy.

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • Autor wpisu: Joanna Wcisło, Monika Michel- Szulc, Monika Pierzchała

            5 listopada w dzień urodzin Walta Disney'a, uczniowie klas 1-3 obchodzili Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Nasza szkoła zamieniła się w niezwykle barwną krainę, dzięki strojom uczniów. Na korytarzach można było spotkać wiele postaci bajkowych m.in. księżniczki, trolle, smoki, Harrego Pottera, Scooby Doo, Zorro, Batmana, Supermena, Tygryska, Czerwonego Kapturka, piratów i wiele innych. Wszyscy zebraliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie przy dźwiękach muzyki prezentowaliśmy swoje bajkowe okrycie (troszkę poczuliśmy się jak na wybiegu). Następnie był czas na tańce i wspólne zabawy. Jury miało trudne zadanie, które polegało na wyłonieniu trzech najciekawszych strojów bajkowych. W końcu udało się wytypować zwycięzców i ogłosić wyniki konkursu:

            I miejsce - Rafał Ś. z klasy II,

            II miejsce - Julianna S. z klasy III,

            III miejsce - Kornelia G. z klasy I.

            Wśród wyróżnionych znaleźli się: Maria F. (kl III), Vanessa U. (kl II) i Wiktor C. (kl I).

            Wszystkim uczestnikom zabawy serdecznie gratulujemy! Dj Dominikowi z kl VIII a dziękujemy za oprawę muzyczną.