• Szkolenie z pierwszej pomocy

8 czerwca odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy w ramach karty rowerowej. Zajęcia prowadziła pani pielęgniarka szkolna.

Pierwsza pomoc jest to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego oraz zminimalizowania niekorzystnych następstw, zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej (po przewiezieniu do szpitala).

Gdy komuś z nas przydarzy się nieszczęśliwy wypadek, rzeczą podstawową jest wezwanie pomocy.

WEZWANIE POMOCY

Przy zgłaszaniu wezwania należy podać:

- miejsce zdarzenia,

- rodzaj zdarzenia (wypadek drogowy, wypadek w pracy, liczbę poszkodowanych),

- stan poszkodowanych,

- imię i nazwisko wzywającego pomocy,

- numer telefonu, z którego dzwonimy.

ZAKRES PIERWSZEJ POMOCY

• zabezpieczenie miejsca wypadku,

• sprawdzenie stanu poszkodowanego,

• zapewnienie sobie pomocy, wezwanie pogotowia ratunkowego lub innych specjalistycznych służb ratowniczych,

• prowadzenie sztucznego oddychania (resuscytacji krążeniowo oddechowej), zatamowanie krwotoków i działanie przeciwwstrząsowe,

• wykonanie pozostałych/innych czynności ratunkowych zależnych od stanu poszkodowanego,

• ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (jedynie jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i zaistniała potrzeba pozostawienia go bez opieki na dłuższy czas).

• DOMINO MATEMATYCZNE

Korzystając z ładnej pogody dzisiejsza lekcja matematyki w klasie 4 odbyła się w plenerze. Uczniowie utrwalali wiedzę zdobytą w czasie zajęć układając DOMINO MATEMATYCZNE.

• SUKCES UCZNIA – II MIEJSCE W MIEJSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

• Autor wpisu: Joanna Wcisło

Miło nam poinformować, że uczeń klasy pierwszej Samuel D. zdobył II miejsce w miejskim konkursie plastycznym zorganizowanym w ramach „Błękitnego Marszu” na rzecz dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera. Uczniowie klas I-III mieli za zadanie wykonanie plakatu na temat „POMOCNA DŁOŃ”.

W nagrodę Samuel otrzymał dyplom i książkę - łamigłówki. Gratulujemy!!!

• Zielona Szkoła

Dzień trzeci:

Kolejny aktywny dzień zielonej szkoły- plażowanie, morskie kąpiele, wycieczka do Jarosławca, spacer sztuczną plażą Dubaj - jedyna w Polsce plaża o wielkości prawie 5 hektarów, zwiedzanie Muzeum Bursztynu, Latarnia Morska i Pomnik Rybaka….nie zabrakło słodkości i wyjątkowych pamiątek.

• ,, Zielona Szkoła''- dzień drugi

• Autor wpisu: Monika Michel-Szulc

Plażowanie, szaleństwa na placu zabaw, chwila wytchnienia na przedstawieniu „Morska opowieść”, słodki relaks o zachodzie słońca….

• ,, Zielona Szkoła''- dzień pierwszy

Hurra ! Już jedziemy !

Rozpoczęła się nasza przygoda na ,,Zielonej Szkole”, podróż do Darłówka. W autokarze było bardzo śmiesznie i wesoło, jechaliśmy niecałe dziesięć godzin.

Pomimo ogromnego zmęczenia po podróży, nie odmówiliśmy sobie przyjemności przywitania się z morzem i okolicą wyginając swe ciała w rytm ulicznej muzyki….

• Wygrany wypad do Parku Trampolin JumpMax

• Autor wpisu: Monika Pierzchała

Z ogromną przyjemnością możemy się pochwalić, że uczeń klasy II Fabian P. wygrał darmowe wejście dla swojej klasy do Parku Trampolin JumpMax w Sosnowcu.

Uczeń wziął udział w konkursie plastycznym pt. ,, W jaki sposób aktywnie spędzasz swój wolny czas’’.

• WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ!

• Autorki wpisu: Joanna Wcisło, Monika Michel-Szulc, Monika Pierzchała, Agnieszka Rokita

Międzynarodowy Dzień Dziecka – dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka.

W Polsce obchodzony jest 1 czerwca. Jest to wspaniały dzień dla wszystkich dzieci, ponieważ jest on pełen atrakcji, radości, słodyczy i beztroskiej zabawy.

Z okazji Dnia Dziecka w klasach 1-3 odbył się turniej ulubionych gier planszowych. Były drobne upominki, wesoła muzyka i coś słodkiego i inne niespodzianki. Dziecięcą zabawę najmlodsi uczniowie kontynuowali na pobliskim placu zabaw. Nie zabrakło również lodowych smakołyków.

„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się — ze wszystkich sił — tego, czego pragnie”.

Wszystkim dzieciom życzymy uśmiechniętej buzi, wspaniałych przyjaźni i niesamowitych przygód!

• Program edukacyjny "Misja kieszonkowo"

Nasza szkoła uczestniczyła w programie MISJA KIESZONKOWO. Był to kolejny program edukacyjny służący popularyzacji wiedzy o przedsiębiorczości, finansach i bankowości. Zajęcia w ramach programu były prowadzone metodą projektu. Dzięki metodzie projektu uczniowie rozwijali umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia. Podniósł się też ich poziom motywacji do zdobywania nowych informacji i umiejętności. W realizacji programu bardzo pomocne były scenariusze umieszczone na stronie projektu "Misja kieszonkowo" oraz pakiet startowy przekazany przez organizatora dla 500 pierwszych klas z atrakcyjnymi materiałami dydaktycznymi. Narzędzia te pomogły dzieciom poszerzyć i utrwalić wiedzę zdobytą w czasie zajęć. W skład pakietu wchodziła:

gra edukacyjna Samodzielniak Finansowy

plakat dydaktyczny

Koordynatorem projektu była pani Agnieszka Rokita.

Dziecko mające możliwość praktykowania na własnym kieszonkowym może budować cenne nawyki, zdobywać wiedzę i samodzielność finansową – wszystko, co przydatne w dorosłym życiu. Kieszonkowe nauczy dzieci również podejmowania własnych decyzji, nawet gdy będzie uczyło się na błędach.

Dzięki temu wyrośnie na odpowiedzialnego dorosłego, świadomego własnych finansów.