• PASOWANIE NA CZYTELNIKA
          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          • Autor wpisu: Małgorzata Siedlecka

            Czytanie to bardzo ważna umiejętność, jaką uczniowie nabywają w początkowym okresie edukacji. Uczniowie klasy I poznali już litery, uczą się czytać krótkie teksty. Są przygotowani, by samodzielnie przeżyć przygodę z książką.

            W środę 11 maja uczniowie klasy pierwszej odbyli krótkie zajęcia w bibliotece szkolnej. Zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki i sposobem wypożyczania książek.

            Obejrzeli zbiory gromadzone w bibliotece oraz przygotowaną specjalnie na tę okazję wystawę książek.

            W skupieniu i powadze uroczyście przyrzekli, że będą kochać książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie zostali uroczyście pasowani na czytelnika.

        • 79. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
          • 79. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

          •  Autor wpisu: Kamila Moś

            Nasza szkoła wzięła udział w akcji Żonkile upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim, która przypada na dzień 19 kwietnia. Walki w getcie trwały od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem „miłość”. Uczniowie klas III-VIII wysłuchali opowiadań specjalnie napisanych na tę okazję. Klasa III pochyliła się nad niezwykle poruszającym tekstem Pawła Beręsewicza, natomiast klasy starsze wysłuchały opowiadania Marcina Szczygielskiego, które to przypomniało starą prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Klasy IV i V obejrzały krótki film o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną oraz po jej wybuchu. Z kolei klasa VII zapoznała się z filmem w stylistyce youtuberskiej, który dotyczył Muranowa – dzielnicy Warszawy dawniej zamieszkiwanej przez Żydów.

             

        • FESTIWAL NAUKI
          • FESTIWAL NAUKI

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            6 maja odbył się w naszej szkole FESTIWAL NAUKI. Zajęcia prowadzili dr Maciej Krauze oraz mgr Aleksandra Krauze. Ciśnienie miażdżące puszki, zabawa z półkulami magdeburskimi , transformator Tesli i miecze Jedi, ciepło, gęstość oraz magnetyzm to tematy z jakimi uczniowie klas: 5,7,8 mieli możliwość spotkać się w czasie warsztatów. Doświadczenia fizyczne nie tylko dostarczają wiedzy, ale przede wszystkim pozwalają zrozumieć otaczający świat – zjawiska i procesy w nim zachodzące.

            Organizator FESTIWALU NAUKI pani Agnieszka Rokita składa serdeczne podziękowania dla pana dr Macieja Krauze oraz pani mgr Aleksandry Krauze za przeprowadzenie ciekawych zajęć dla uczniów. Serdecznie podziękowania również dla absolwentów naszej szkoły: Agnieszki, Pauliny, Alicji, Natalii za pomoc w organizacji festiwalu.

        • Majowe święta
          • Majowe święta

          • Autor wpisu: Monika Pierzchała

            Każdego roku, w pierwszych trzech dniach maja, obchodzimy ważne dla naszego kraju święta. 

            1 maja przypada Międzynarodowe Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, obchodzony od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. W dniu Święta Pracy szczególnie solidaryzujmy się z ludźmi, którzy na co dzień zapewniają nam opiekę, bezpieczeństwo, sprawne funkcjonowanie usług, czy produkcji.

            2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który został ustanowiony przez Sejm na mocy ustawy z dnia 20 listopada 2004 roku. Święto to ma za zadanie popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dnia 2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za granicą.

            W dniu 3 maja obchodzone jest Narodowe Święto Trzeciego Maja. Upamiętnia ono uchwalenie Konstytucji, która miała miejsce w 1791 roku i która regulowała organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 Maja ograniczyła demokrację szlachecką, wprowadziła częściowe zrównanie praw mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Dzień uchwalenia konstytucji uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego.