• Dzień Komisji Edukacji Narodowej
          • Dzień Komisji Edukacji Narodowej

          • Autor wpisu: Kamila Moś, Karolina Trojanowska-Kujek, Bartłomiej Ślefarski

            "I tylko taką mnie ścieżką poprowadź

            Gdzie śmieją się śmiechy w ciemności

            I gdzie muzyka gra, muzyka gra..."

            Drodzy Nauczyciele oraz wszyscy Pracownicy Szkoły! Serdecznie zapraszamy do wysłuchania montażu muzyczno-słownego przygotowanego przez uczniów naszej szkoły z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. 

            link do filmu

        • Pasowanie na Ucznia
          • Pasowanie na Ucznia

          • Autor wpisu: Joanna Wcisło

            ,,PROSZĘ O UWAGĘ PANOWIE I PANIE, DZIŚ PIERWSZOKLASIŚCI ZŁOŻĄ ŚLUBOWANIE”.

            We wtorek 12 października 2021 r. miało miejsce uroczyste „Pasowanie na ucznia”. Starsze koleżanki i koledzy z klasy ósmej: Aleksandra P., Zuzanna K., Krzysztof P. brawurowo poprowadzili uroczystość „Pasowania na ucznia”. Przywitali gorąco Panią Dyrektor Szkoły Marię Guzik, Panią Wicedyrektor Joannę Jarosz, wychowawcę klasy I, rodziców i przede wszystkim pierwszoklasistów, dla których było to ważne wydarzenie. Tuż po powitaniu w postawie stojącej, w asyście sztandaru szkolnego odśpiewany został hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności. Przy burzy oklasków, w odświętnych strojach pochwaliły się talentem recytatorskim, wokalnym i matematycznym. 

            Po części artystycznej, Pani Dyrektor Szkoły Maria Guzik uroczyście pasowała uczniów, którzy ślubowali „… być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swej klasy i szkoły…”.  

             

            Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 35 im. Armii Krajowej w Sosnowcu”- mówiła Pani Dyrektor, dotykając kredką ramion dzieci. Był to niezwykły moment dla uczniów i ich rodziców. Dodatkowo pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne upominki i rogi obfitości, które wywołały radość na ich twarzach. Był czas na wspólne zdjęcia, zarówno grupowe jak i towarzyskie. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

            W słowach skierowanych do pierwszoklasistów, uczniowie klasy ósmej w imieniu całej społeczności szkolnej życzyli:

            Żadnego błędu w zeszycie, samych piątek z czytania,

            Wiele książek pięknych, nowych i audycji kolorowych.

            Żeby wszystkim zawsze było dobrze z Wami,

            Tego życzą naszej pierwszej klasie starsze koleżanki i koledzy”.

             

        • Zajęcia z techniki
          • Zajęcia z techniki

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            Na zajęciach z techniki uczniowie klasy 5 wykonywali piękne obrazki jesienne.

            Poniżej przedstawiamy galerię prac dzieci.

        • Trzydniowa wycieczka do Kotliny Kłodzkiej
          • Trzydniowa wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

          • Autor wpisu: Agata Bugaj, Monika Michel-Szulc

            Po miesiącach oczekiwań spora grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wybrała się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas: III, VII i VIII b”. Wycieczka trwała 3 dni. Zbiórka zorganizowana została tradycyjnie przed budynkiem szkoły. Droga do Kotliny Kłodzkiej jest daleka, lecz przebiegła nam bardzo szybko w miłej atmosferze. Na pierwszy planowany punkt programu dotarliśmy w południe. Był to zamek w Książu. Pod hasłem “zwiedzanie zamku Książ” mieści się znacznie więcej niż tylko sam zamek. Książ otoczony jest wyjątkowo pięknym terenemi atrakcjami, których nie wypada pominąć. Zafascynowani pięknem zamku, udaliśmy się do pobliskiej Palmiarni. W palmiarni przenieśliśmy w inny świat, ponieważ jest to miejsce pełne zieleni, barw kwiatów i ciekawych okazów zwierząt. Potem zostało nam już tylko rozlokowanie w pokojach i rozpakowanie walizek.

            W kolejnym dniu udaliśmy się na zwiedzanie największego miasta kotliny Kłodzkiej - Kłodzka i jego największej atrakcji - Twierdzy i podziemnych labiryntów oraz Starego Rynku. Jeden z fragmentów korytarzy labiryntu pokonuje się w kucki lub na kolanach, bo jest tak niski i wąski. Jednak jego przejście sprawiło nam wiele frajdy. Następnie podjechaliśmy do uzdrowiska Kudowa Zdrój, gdzie zwiedziliśmy Kaplicę Czaszek w Czeremnej. Było to bardzo ciekawe miejsce. Dowiedzieliśmy się tam wielu interesujących rzeczy. Po tak udanym, choć męczącym dniu w końcu udaliśmy się do pensjonatu na obiadokolację. Ale to nie był koniec atrakcji, ponieważ wieczorem spędziliśmy wspólnie miło czas przy ognisku. Chętni piekli kiełbaski, inni słuchali muzyki, a na koniec zorganizowaliśmy dyskotekę.

            Kolejny dzień przywitał nas deszczem. Jednak wszyscy wypoczęci, gotowi do dalszego zwiedzania wyruszyli do miejscowości Karłów. Zatrzymaliśmy się na parkingu i w dalszą drogę udaliśmy się na piechotę do rezerwatu Błędne Skały - unikalnego górskiego labiryntu. Po drodze przewodnik opowiadał nam najważniejsze informacje o Sudetach, Górach Stołowychi samym rezerwacie. Podziwialiśmy powstałe przez wiatr i wodę bloki skalne, które tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku. Zwiedzając, musieliśmy niejednokrotnie przeciskać się przez bardzo wąskie szczeliny. Trasa górskiej wycieczki była piękna i zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Naszą ciekawą podróż zakończyliśmy wizytą w Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. Okazało się, że to wspaniały, miniaturowy świat, który kryje w sobie mnóstwo wspomnień i tajemnic. Każdyz nas znalazł tu coś dla siebie, coś intrygującego. To magiczne miejsce, w którymz radością i zdumieniem poznaliśmy zabawki swoich rodziców i dziadków.

            Te trzy dni minęły bardzo szybko. W drodze do Sosnowca w autokarze zrobiło się trochę głośno, ponieważ humory wszystkim dopisywały. Wycieczka była bardzo udana. Dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń.

             

        • Wycieczka klas 1-3 do Warowni Pszczyńskich Rycerzy
          • Wycieczka klas 1-3 do Warowni Pszczyńskich Rycerzy

          • Autor wpisu: Joanna Wcisło, Monika Michel-Szulc, Monika Pierzchała, Anna Zielińska-Dołgań

            6 października uczniowie klas 1-3 wyruszyli na wycieczkę do Warowni w Pszczynie, aby przeżyć średniowieczną przygodę. Pomimo deszczowej aury dobre nastroje wszystkim dopisywały.

             

            Warownia stylizacją architektoniczną nawiązuje do epoki pomyślności, jaką było dla Pszczyny panowanie Jana II Żelaznego i Heleny Korybutówny. To za czasów tego Okrutnika, zwanego nie bez powodu „Żelaznym” i Damy z litewskich krain, krewnej Jagiellonów, Pszczyna wraz z księstwem raciborskim przeżywała swoje złote czasy.

             

            Na miejscu poczuliśmy atmosferę dawnych dziejów. Zwiedziliśmy wszystkie sale Warowni: mieszczańską, rycerską i książęcą. Dowiedzieliśmy się o średniowiecznych zwyczajach, kolorowych strojach, polowaniach i dawnej kuchni. Niektórzy z nas założyli nogawice, jopule, płaszcze i królewskie szaty, inni mogli poczuć się jak prawdziwi rycerze w zbroi trzymając w ręku ciężki miecz i tarczę. Poznaliśmy wiele ciekawostek o chlebie, mogliśmy przyrządzić własny i zakosztować swojego wyrobu.

             

            W przerwie był czas na smaczny posiłek – rycerskie fileciki z frytkami i surówką. A na zakończenie naszej wycieczki skorzystaliśmy ze sklepiku z pamiątkami. Wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń i bogatsi w historię średniowiecza.

        • "Matematyka na wesoło"
          • "Matematyka na wesoło"

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            6 października w klasie 5 odbyły się zajęcia z serii "Matematyka na wesoło". Głównym założeniem jest rozwijanie zdolności poznawczych uczniów oraz pobudzanie ich do samodzielnego i logicznego myślenia poprzez zabawy, gry, ćwiczenia, różnego rodzaju łamigłówki umysłowe oraz ciekawostki matematyczne. Zasadniczym celem zajęć jest stwarzanie sytuacji, w której każdy uczeń osiąga sukcesy w matematyce. Na zajęciach uczniowie pracowali w grupach ćwicząc dodawanie, odejmowanie oraz mnożenie pisemne.

        • "Błogosławiony ksiądz Michael McGivney"-diecezjalny konkurs grafiki użytkowej na plakat
          • "Błogosławiony ksiądz Michael McGivney"-diecezjalny konkurs grafiki użytkowej na plakat

          • Autor wpisu: Włodzimierz Guzik

            Zachęcam wszystkich uczniów do udziału w diecezjalnym konkursie grafiki użytkowej na plakat

            "Błogosławiony ksiądz Michael McGivney"

            Praca konkursowa może zostać stworzona dowolną techniką (np. szkic, rysunek, malarstwo) lub w formie komputerowej w dowolnym programie graficznym, zapisana w postaci pliku jpg/pdf lub png.

            Materiały źródłowe, w tym elektroniczne, wykorzystane w plakacie muszą pochodzić z legalnego źródła, powinny być udostępnione na licencji Creative Commons.

            Jedną pracę konkursową może wykonać jeden uczestnik lub zespół, złożony maksymalnie z 3 uczestników.

            Do pracy należy dołączyć kartę informacyjną i oświadczenie którą możecie otrzymać od nauczyciela religii.

            Prace oceniane będą w kategoriach wiekowych: przedszkola, uczniowie klas I- III szkół podstawowych, uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych oraz uczniowie klas szkół ponadpodstawowych.

            Ocenie podlega zgodność pracy z tematyką konkursu, pomysłowość, przejrzystość, estetyka wykonania.

            Prace proszę dostarczyć do nauczyciela religii do dnia 25 października b.r.

            Komisja konkursowa zastrzega sobie prawo fotografowania prac konkursowych oraz stworzenia z nich wystawy ogólnodostępnej. Autorzy prac (rodzice/prawni opiekunowie autorów) wyrażają zgodę na prezentację ich wytwórczości oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w zakresie organizacji i powszechnego promowania konkursu.

            Wszystkie informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej:

            link do strony

        • POLA NADZIEI 2022
          • POLA NADZIEI 2022

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            Po raz kolejny nasza szkoła przystępuje  do Programu Pola Nadziei, który stworzony został przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Jego ideą jest uwrażliwianie społeczeństwa na los nieuleczalnie chorego człowieka oraz pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów.

            Bardzo ważnym elementem Kampanii jest żonkil, kwiat piękny, ale też kruchy, delikatny, jak życie człowieka. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, łącznikiem miedzy ludźmi zdrowymi, a tymi których dotknął ból choroby nowotworowej. Spoglądając na żonkila pamiętamy o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata, pamiętamy o ich bliskich.

            W październiku będziemy sadzić żonkile w ogródku przy naszej szkole. Wszystkich chętnych do udziału w akcji zapraszam do zgłaszania się do 11 października do pani Agnieszki Rokity.

             

        • Światowy Dzień Zwierząt 
          • Światowy Dzień Zwierząt 

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            Światowy Dzień Zwierząt to święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października 

            Podczas obchodów Światowego Dnia Zwierząt zwraca się uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, warunki bytowe w schroniskach.

            Z okazji Światowego Dnia Zwierząt ogłaszamy w naszej szkole konkurs na zdjęcie lub plakat "Moje zwierzątko". Na pracę czekamy do 11 października. Organizatorem konkursu jest pani Agnieszka Rokita.

            Serdecznie zapraszamy.

        • Samorząd uczniowski
          • Samorząd uczniowski

          • Autor wpisu: Anna Zielińska-Dołgań

            30 września 2021r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Decyzją uczniów oraz nauczycieli przewodniczącą SP 35 w Sosnowcu w roku szkolnym 2021/2022 została Aleksandra Pikula z klasy VIII b, zastępcą przewodniczącej Jana Niedzwiedzka z klasy VIII a, a skarbnikiem Tatiana Jaśkiewicz z klasy VII.

            Serdecznie gratulujemy!

        • "Strategia RP na rzecz Młodego Pokolenia”
          • "Strategia RP na rzecz Młodego Pokolenia”

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            Uczennica klasy 8 a Jana Niedzwiedzka uczestniczyła 23 września w wojewódzkiej konferencji konsultacyjnej, na której wszyscy młodzi ludzie z województwa śląskiego otrzymali możliwość zgłaszania pomysłów do „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Konferencja odbyła się online.

            Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski, w trakcie którego podejmowane są dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia Polaków. Celem konsultacji wojewódzkich jest zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

            Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone były na sześć obszarów tematycznych; „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport” oraz „ekologia i klimat"

        • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            1 października nasza szkoła była lokalnym organizatorem XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Koordynatorem akcji była pani Agnieszka Rokita. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia ( World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

            W tym roku Egzaminacyjny Patrol złożony z uczniów klasy 8b, pod opieką pani Agnieszki Rokity, sprawdzał „tabliczkową wiedzę”. Okazało się, że taka zamiana ról - „młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają” była super.  W egzaminie z tabliczki mnożenia wzięli udział:  uczniowie, Pani Dyrektor, nauczyciele i pracownicy szkoły, osoby które bezbłędnie odpowiedziały na pytania otrzymały słodkie upominki oraz nagrody. Uczniowie mieli również możliwość rozwiązywać egzamin online z tabliczki mnożenia, musieli odpowiedzieć na 5 pytań z tabliczki mnożenia i mogli zdobyć tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. 

            Po raz kolejny okazało się ,że organizacja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia dała dzieciom klas 1-8  oraz dorosłym dużo uśmiechu i radości. Zapraszamy więc za rok do wspólnej zabawy.

        • Rada Wolontariatu
          • Rada Wolontariatu

          • Autor wpisu: Agnieszka Rokita

            Z przyjemnością przedstawiamy Państwu przewodniczącą Rady Wolontariatu-Janę Niedzwiedzką - uczennicę klasy 8 a oraz zastępcę przewodniczącej Rady Wolontariatu Julię Grzankę - uczennicę klasy 7.

        • EUROPEAN DAY OF LANGUAGES 2021
          • EUROPEAN DAY OF LANGUAGES 2021

          • Autor: Karolina Trojanowska

            26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Nasza szkoła wzięła w nim udział podczas zajęć z języka angielskiego oraz niemieckiego. Podczas tego wyjątkowego dnia podkreślamy znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie. Uczniowie naszej szkoły z okazji Święta Języków wzięli udział w grach, łamańcach językowych oraz projektach.

            Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć.