Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie ,,Ozdoba walentynkowa " - technika i wielkość pracy dowolna , może być to forma przestrzenna lub płaska . Zdjęcia prac proszę przesłać do 14 lutego do Pani Agnieszka Rokita.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
Autor: Beata Krzymińska
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” W tym roku DBI obchodzimy 8 lutego.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Z okazji DBI organizowanych jest wiele inicjatyw.
Uczennica klasy VIII- Ewelina Domagała przygotowała prezentację - Dzien_Bezpiecznego_Internetu.pptx
W tym roku proponuję uczniom zapoznać się ze słuchowiskiem – Materiały edukacyjne - Podcasty i audiobooki - Sieciaki - misja bezpieczny internet - słuchowisko | SaferInternet
Rodziców zapraszam na cykl krótkich filmów „Zostań znajomym swojego dziecka - Materiały edukacyjne - Materiały multimedialne - Zostań znajomym swojego dziecka | SaferInternet
Nauczycieli zapraszam na stronę Materiały edukacyjne - Materiały multimedialne - Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online | SaferInternet
Do pobrania:
Plakat Razem w sieci, zawierający porady bezpieczeństwa w sieci plakat-razem_w_sieci_z_plikiem_i_folderem_(wersja_do_druku).pdf
Broszura "Jak radzić sobie z cyberprzemocą" Radzenie_sobie_z_cyberprzemoca.pdf
Kompendium dla rodziców i profesjonalistów- https://www.edukacja.fdds.pl/dd5bcf09-cf2d-4340-9eb3-2c437ef66245/Extras/kompendium2019.pdf
Finał zbiórki dla Schroniska
Autor wpisu: Agnieszka Rokita Szkolne Koło Wolontariatu SP35 zorganizowało zbiórkę na rzecz czworonogów ze "Schroniska dla bezdomnych zwierząt" w Sosnowcu. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy przynieśli: koce, ręczniki, kołdry, prześcieradła, specjalistyczną sucha karmę, mokrą i suchą karmę dla maluchów – kociąt i szczeniąt, podkłady higieniczne, ligninę, smycze (tradycyjne przepinane, nie flexi), obroże, ubranka dla kotek i suk zakładane po sterylizacji lub operacji, żwirek dla kotów. Wszystkie zebrane dary zostały 5 lutego przekazane do Schroniska dla zwierząt w Milowicach. Organizator akcji Pani Agnieszka Rokita składa szczególne podziękowania dla uczniów: Sapota Filip, Alicja Wojdyła, Antoni Łuckoś, Aleksandra Wojdyła,Julia Białas,Laura Oponowicz, Krzysztof KrauzeWiktoria Uracz,Wiktor Gajewski, Martyna Zawislań, Marcel Seliga, Mieszaniec Milena, Jana Niedzwiedzka, Maja Walotek, Malwina Kopiszka, Mateusz Samojluk, Zuzia Łatka, Kacper Bąk, Milena Walotek,Julia Grzanka, Filip Bubak, Szymon Sztuka, Szymon Zawiślan, Krzysztof Ciepał. Dziękuje za Wasze wielkie, szczere serca. Jak zwykle można na Was liczyć. Dziękuje również Pani Karolinie Trojanowskiej za pomoc w dostarczeniu darów do Schroniska w Milowicach.
2
Konkurs „Z kredką i pędzlem w świecie finansów”
Autor wpisu: Agnieszka Rokita
Zapraszamy uczniów klas podstawowych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym realizowanym z okazji 5-lecia Programu Bankowcy dla Edukacji.
Prace mogą być wykonane dowolną techniką. Tematyka powinna dotyczyć co najmniej jednego z poniższych zagadnień: edukacji finansowej, cyberbezpieczeństwa, edukacji online, oszczędzania, inwestowania, zarządzania budżetem lub przedsiębiorczości. Dla autorów trzech najlepszych prac w każdej z trzech grup wiekowych: klasy I-IV, klasy V-VIII są przewidziane. atrakcyjne nagrody rzeczowe: tablety, słuchawki i głośniki bezprzewodowe.
Prace konkursowe w formie skanów lub zdjęć w dobrej jakości należy przesyłać do pani Agnieszki Rokity do dnia 20. 02.2021 r.
Szczegółowy regulamin konkursu:
1. Zadaniem uczestników jest przygotowanie pracy plastycznej (plakatu) zgodnie z wytycznymi Organizatora. Temat pracy plastycznej (plakatu) ma dotyczyć co najmniej jednego z niżej wymienionych zagadnień:
a. edukacja finansowa
b. cyberbezpieczeństwo
c. edukacja online
d. oszczędzanie
e. inwestowanie
f. zarządzanie budżetem
g. przedsiębiorczość
2. Autorem pracy plastycznej musi być jedna osoba.
3. Praca konkursowa może zostać wykonana w dowolnie wybranej technice plastycznej.
4. Obowiązkowe wymogi techniczne: format A4, orientacja pionowa lub pozioma, jakość skanu lub oryginału rysunku pozwalająca na rzetelną ocenę pracy.
5. Prace niezgodne z wymogami technicznymi będą dyskwalifikowane.
6. Zgłoszona do konkursu praca plastyczna musi stanowić oryginalną twórczość osoby biorącej udział w konkursie, wcześniej niepublikowaną i nie nagradzaną w innych konkursach, zgodną z tematyką i nie może równolegle brać udziału w innych konkursach.
7. Uczestnik (a przypadku osób niepełnoletnich opiekun prawny) oświadcza, że jest autorem zgłoszonej pracy oraz zgadza się na wykorzystanie pracy plastycznej w celach promocji konkursu (w tym umieszczenie na stronie i portalach społecznościowych Organizatora) oraz wyraża zgodę na bezpłatne wykorzystanie pracy w celach związanych z realizacją działalności edukacyjnej Organizatora, na wszystkich polach eksploatacji.
8. Zwycięskie prace mogą zostać wykorzystane jako oprawa plastyczna dyplomów i podziękowań wręczanych z okazji 5. rocznicy uruchomienia Programu Bankowcy dla Edukacji lub podczas V Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości.
9. Formularz zgłoszeniowy stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu.
http://bde.wib.org.pl/KonkursPlastyczny/
PRACE KOMISJI KONKURSOWEJ
1. Do oceny złożonych prac zostanie powołana komisja konkursowa.
2. Komisja konkursowa wyłoni najbardziej oryginalne i ciekawe prace plastyczne, poruszające zagadnienia
konkursowe.
3. Przy ocenie prac będą brane pod uwagę:
a. przekaz merytoryczny związany z tematyką konkursu
b. pomysłowość i kreatywność
c. technika wykonania pracy
d. wrażenia artystyczne
4. Prace złożone na konkurs nie będą zwracane autorom.
Bale karnawałowe
Autor wpisu: Monika Pierzchała
W tym tygodniu odbyły bale karnawałowe dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Sale szkolne zamieniły się w zaczarowane krainy pełne postaci z bajek, filmów, ulubionych bohaterów i nie tylko. Przy dźwiękach ulubionej muzyki i utworach znanych i lubianych wykonawców dzieci bawiły się ze szkolnymi przyjaciółmi, a także z nauczycielami. Zorganizowane zostały zabawy integracyjne, które już na stałe wpisały się w plan bali szkolnych. Nie zabrakło również okazji do wykonania pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Dzieci bawiły się świetnie, ochoczo uczestniczyły w konkursach prowadzonych przez opiekunów.
28
Akcja "Wszystkiego dobrego dla chorego"
Autor wpisu: Agnieszka Rokita
Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w ogólnopolską akcję pisania listów do pacjentów szpitali "Wszystkiego dobrego dla chorego" organizowaną przez Fundację " Dr Clown" . Jest to inicjatywa z okazji Światowego Dnia Chorego który przypada na 11 lutego. Uczniowie naszej szkoły wraz z Panią Agnieszką Rokitą przygotowali piękne kartki, które zostały przekazane do Fundacji Dr Clown.
Pani Agnieszka Rokita serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, którzy aktywnie włączyli się w akcję.
3
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Autor wpisu: Małgorzata Siedlecka
Czytanie to bardzo ważna umiejętność, jaką uczniowie nabywają w początkowym okresie edukacji. Dzieci poznały już litery, uczyły się również czytać krótkie teksty.Są przygotowane, by samodzielnie przeżyć przygodę z książką.
W piątek 29 stycznia uczniowie klasy pierwszej odbyli krótkie zajęcia wprowadzające w bibliotece szkolnej. Zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki i sposobem wypożyczania książek.
Obejrzeli zbiory gromadzone w bibliotece oraz przygotowaną specjalnie na tę okazję wystawę książek. Otrzymali wyprawkę czytelniczą, przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii Mała książka - wielki człowiek, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.W skupieniu i powadze uroczyście przyrzekli, że będą kochać książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie zostali uroczyście pasowani na czytelnika..
10
Sukces Julii Jończyk
Miło nam poinformować, że Julia Jończyk została laureatką XVII Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Antologia Poezji Dziecięcej
i Młodzieżowej". Wiersz Julki został zamieszczony w tomiku, którego recenzentem był Grzegorz Turnau. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Zaproszenie do udziału w konkursie
Autor Beata Krzymińska
Z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych, Prezes UODO organizuje konkurs na najciekawszy poradnik dla uczniów i rodziców. Serdecznie zapraszam i zachecam do wzięcia w nim udziału.
Wszystkie informacje dotyczące konkursu znajduja sie w zakładce Programy i Akcje/Twoje dane Twoja Sprawa
Od 1 lutego najmłodsze dzieci uczą się stacjonarnie, uczniowie pozostałych klas mają nadal naukę zdalną – rozporządzenie podpisane
Od poniedziałku, 1 lutego br. obowiązują dotychczasowe zasady funkcjonowania szkół i placówek. Zmienione zostały rozwiązania o organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły, wprowadzono możliwość organizowania tzw. próbnych egzaminów szkolnych na terenie szkoły.
Uczniowie klas I–III szkół podstawowych oraz dzieci w wychowaniu przedszkolnym kontynuują naukę stacjonarną z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych MEiN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, domów wczasów dziecięcych i szkolnych schronisk młodzieżowych do 14 lutego br. będą nadal uczyć się zdalnie, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia zawodowego.
Inne zmiany wprowadzone w rozporządzeniu
Organizacja zajęć zdalnych w szkole dla uczniów
Od 1 lutego dyrektor szkoły będzie miał obowiązek nadal organizować zajęcia lub zajęcia zdalne dla uczniów klas IV–VIII oraz szkół ponadpodstawowych, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą uczyć się w domu.
Dla uczniów, którzy z innych przyczyn nie mogą uczyć się zdalnie w domu, dyrektor może takie zajęcia zorganizować.
Możliwość prowadzenia w szkołach tzw. egzaminów próbnych
W szkole będzie można zorganizować, w ramach konsultacji z nauczycielami, testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego, tzw. egzaminy próbne przeprowadzane przez szkołę. Rozwiązanie to zostało wprowadzone na prośbę dyrektorów szkół.
Ponadto w odniesieniu do szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe utrzymane zostały rozwiązania umożliwiające prowadzenie kształcenia praktycznego z zachowaniem reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.
Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lutego 2021 r.
Warto również przypomnieć o pozostałych rozwiązaniach, które nie zostały zmienione.
Nauka w szkołach i placówkach specjalnych
Uczniowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej realizują zajęcia w trybie stacjonarnym.
Dyrektorzy szkół podstawowych specjalnych w zakresie dotyczącym klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, decydują o trybie nauczania i prowadzenia zajęć.
Ograniczenie funkcjonowania, tak jak do tej pory, nie będzie dotyczyło szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii ze względu na specyfikę ich działania.
Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym
Szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe, mogą prowadzić kształcenie praktyczne z zachowaniem reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.
Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.
Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.
Praktyki zawodowe w zawodach morskich ze względu na swoją specyfikę nie podlegają ograniczeniu w zakresie dopuszczalnej liczby godzin w tygodniu.
Uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą kontynuowali zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u danego pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.
Opieka świetlicowa dla najmłodszych uczniów
Dyrektorzy szkół podstawowych, w tym artystycznych, w których jest prowadzone kształcenie ogólne w zakresie podstawy programowej, są zobowiązani do prowadzenia działalności opiekuńczej dla uczniów klas I-III.
Działalność domów wczasów dziecięcych i szkolnych schronisk młodzieżowych
Zamknięte będą publiczne i niepubliczne domy wczasów dziecięcych i szkolne schroniska młodzieżowe. Placówki te organizują dla dzieci i młodzieży zajęcia na terenie swoich obiektów. Z uwagi na ograniczenia związane z epidemią obecnie nie mogą realizować swoich statutowych zadań.
Konsultacje dla zdających egzaminy
Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.
Organizacja konkursów, olimpiad lub turniejów w szkole, centrum lub placówce
Dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
Szkolenie sportowe w szkołach i oddziałach sportowych oraz szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego
Zachowujemy również możliwość realizacji szkolenia sportowego w formie stacjonarnej w oddziałach i szkołach mistrzostwa sportowego.
Wytyczne MEiN, GIS i MZ dla szkół
Przypominamy, że wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowaliśmy wytyczne dla dyrektorów szkół. Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa zarówno uczniów, jak i kadry pedagogicznej, a także rodziców.
Wytyczne te w dużym stopniu opierają się na zapisach znanych już m.in. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.
Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi
- dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3: Wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Zobacz tu..
- dla szkół podstawowych klas I-III – Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas 1-3 szkół podstawowych. Zobacz tu.
- dla szkół i placówek realizujących edukację stacjonarnie: zalecenia dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek, które znajdują się w strefie czerwonej/żółtej. Zobacz tu.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji i Nauki
Ważna informacja dla ósmoklasistów
Ogłaszamy terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.
Terminy te nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych na rok szkolny 2021/2022. Harmonogramy do tych szkół będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.
Najważniejsze informacje
- Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r., z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r.
- Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.
- Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r.
- Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.
- W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
- W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.
- Nieprzedłożenie do 24 września 2021 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
- Ogłoszony harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające (o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe) oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym (o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe).
- W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022 przeprowadza się postępowanie uzupełniające w terminach określonych w tabeli.
- Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
- Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).
Materiały
Podstawa prawna
Rozporządzenie MEN z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000139401.pdf
28 stycznia Dniem Ochrony Danych Osobowych
Autor: Beata Krzymińska
W tym roku po raz 15 obchodzony jest Dzień Ochrony Danych Osobowych, którego celem jest uwrażliwienie ludzi na potrzebę ochrony swojej prywatności i danych osobowych. Z tej okazji na godzinach z wychowawcą przypomnicie sobie co to są dane osobowe i jak należy o nie dbać. Krótkie przypomnienie znajdziecie też w poniższej prezentacji.
Prezentacja_ochrona_danych_osobowych.pptx
W zakładce Programu "Twoje Dane Twoja Sprawa" znajdują się ciekawostki i porady jak zadbać o swoje dane w życiu codziennym.
Przekazujemy również list otwarty od Pana Jana Nowaka, Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych skierowany do wszystkich uczestników programu
list_Prezesa_z_okazji_DODO_2021.pdf
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W REGIONALNYM KONKURSIE ,,ZAGŁĘBIE DĄBROWSKIE- MOJA MAŁA OJCZYZNA''
Autor wpisu: Małgorzata Siedlecka
REGIONALNY KONKURS „ZAGŁĘBIE DĄBROWSKIE- MOJA MAŁA OJCZYZNA”
dla uczniów klas I – III i IV- VIII szkół podstawowych miast Zagłębia Dąbrowskiego
o Puchar Prezydentów Miast Sosnowca i Dąbrowy Górniczej oraz Burmistrza Miasta Czeladzi
KONKURS ZOSTAŁ OBJĘTY HONOROWYM PATRONATEM PRZEZ:
SENATOR RP PANIĄ JOANNĘ SEKUŁĘ
POSŁA NA SEJM RP PANA MATEUSZA BOCHENKA
PREZYDENTÓW MIAST SOSNOWCA I DĄBROWY GÓRNICZEJ ORAZ BURMISTRZA MIASTA CZELADZI
Miejsce, terminy, przebieg poszczególnych etapów konkursu.
ETAP I
-
Konkurs plastyczny (I etap konkursu odbędzie się do dnia 22.02.2021r. – odpowiedzialna Szkoła Podstawowa nr 3 w Czeladzi, ul. Staszica 47).
-
Szkołę w konkursie mogą reprezentować dwie 3 osobowe drużyny (jedna w kategorii I – III oraz druga w kategorii IV – VIII).
-
Zgłoszenie do konkursu należy przesłać do dnia 29.01.2021 r. drogą e-mailowąna adres: sp3korczak@sp3.czeladz.pl ( załącznik nr 1)
-
Opiekun zespołu odpowiedzialny jest za przekazanie organizatorowi pisemnych zgód rodziców / prawnych opiekunów na udział dzieci w konkursie plastycznym (załączniknr 2).
-
Drużyny klas I – III przygotowują pracę plastyczną formatu A3, dowolną techniką. Temat pracy „Czy widziałeś? Obiekt wart odwiedzenia, zobaczenia moim mieście”.
-
Drużyny klas IV-VIII przygotowują pracę plastyczną przestrzenną – wielkość i technika dowolna. Temat pracy „Znasz? Obiekt wart polecenia w moim mieście”.
-
Prace nadesłane na Konkurs muszą być pracami własnymi, nigdzie wcześniej niepublikowanymi, nie przedstawianymi na innych konkursach. Nadesłanie pracy na Konkurs jest jednoznaczne ze złożeniem deklaracji o tych faktach.
-
Udział w Konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem prawa na wykorzystanie prac na następujących polach eksploatacji: druku w dowolnej liczbie publikacji i w dowolnym nakładzie, używania w Internecie oraz w innych formach utrwaleń nadających się do rozpowszechniania (np. nośniki magnetyczne, elektroniczne, optyczne, CD-ROM wprowadzenie do obrotu, wprowadzenie do pamięci komputera), a także prezentowania prac na wystawach organizowanych w celu popularyzacji Regionu.
-
Przed przedłożeniem prac plastycznych Komisji Konkursowej, Organizator oznaczy je kodem autora oraz właściwą kategorią wiekową. Ten sam kod zostanie umieszczony na dołączonym do pracy formularzu zgłoszeniowym.
-
Przygotowane prace można przekazać drogą pocztową, kurierem lub osobiście do Szkoły Podstawowej nr 3 w Czeladzi, 41-250 Czeladź, ul. Staszica 47 do dnia 29.01.2021 r. do godziny 14.00 z dopiskiem: Konkurs plastyczny
-
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w dniu 23.02.2021 r. Informację o wynikach organizator przekaże do dnia 25.02.2021 r. drogą e-mailową.
-
Uczestnicy konkursu plastycznego w niezmienionym składzie obligatoryjnie biorą udział w II etapie, konkursie literackim, a po zakwalifikowaniu również w III etapie – części finałowej. Najlepsze zespoły po etapie plastycznym i literackim (łączna klasyfikacja po 2 etapach) uzyskają kwalifikacje do III etapu Regionalnego Konkursu „Zagłębie Dąbrowskie – Moja Mała Ojczyzna” - część finałowa.
-
Biorąc udział w konkursie uczestnik akceptuje jego regulamin.
-
ETAP II
1. LITERACKO – DZIENNIKARSKI – organizuje Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Dąbrowie Górniczej dla wyłonionych w etapie pierwszym drużyn.
2. Drużyny uczniów klas I-III układają wiersz/ rymowankę na temat własnego miasta zbudowany z 2 zwrotek po 4 wersy pt. „Moje miasto”.
Preferowana czcionka Arial, rozmiar 12 ,
3. Drużyny klas IV-VIII przeprowadzają wywiad ze znaną osobistością miasta. Preferowana czcionka Arial, rozmiar 12. Wywiad nie może przekraczać 250 znaków.
4.Prace nadesłane na Konkurs muszą być pracami własnymi, nigdzie wcześniej niepublikowanymi, nie przedstawianymi na innych konkursach. Nadesłanie pracy na Konkurs jest jednoznaczne ze złożeniem deklaracji o tych faktach.
5.Udział w Konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem prawa na wykorzystanie prac na następujących polach eksploatacji: druku w dowolnej liczbie publikacji i w dowolnym nakładzie, używania w Internecie oraz w innych formach utrwaleń nadających się do rozpowszechniania (np. nośniki magnetyczne, elektroniczne, optyczne, CD-ROM wprowadzenie do obrotu, wprowadzenie do pamięci komputera), a także prezentowania prac na wystawach organizowanych w celu popularyzacji Regionu.
6. Prace należy przekazać do 19 marca 2021, do godziny 14.00 drogą pocztową, kurierem , osobiście do Szkoły Podstawowej nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Dąbrowie Górniczej, 41- 300 Dąbrowa Górnicza, ul. Adamieckiego 12, lub przesłać drogą e-mail na adres: sp20@dabrowa-gornicza.pl z dopiskiem „konkurs literacki” odpowiednio podpisane:
- format zapisu pdf
-nazwa pliku: miasto_ szkoła_ klasa (np., DG_sp3_II)
- imiona i nazwiska uczniów oraz nazwisko nauczyciela przygotowującego wraz z danymi teleadresowymi placówki proszę zamieścić w pliku, pod pracą uczniów.
5. Komisja pod przewodnictwem Mecenasów Konkursu, wyłoni laureatów miejsc I-III, w poszczególnych kategoriach wiekowych. Lista laureatów zostanie opublikowana na stronie https://sp20dg.edupage.org zakładka „Z życia szkoły” – konkursy organizowane w szkole, dnia 09 kwietnia 2021.
Mecenasi Konkursu:
Krystyna Szaniawska – radna Rady Miasta Dąbrowa Górnicza
Arkadiusz Rybak – dyrektor Miejskiego Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej
ETAP III
1. MULTIMEDIALNY - FINAŁ - organizuje Szkoła Podstawowa nr 27 w Sosnowcu we współpracy z Salą Widowiskowo-Koncertową „MUZA” w Sosnowcu.
2. Finał konkursu odbędzie się w maju 2021 r. o godz. 10.00 dla wszystkich grup wiekowych w Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA w Sosnowcu ul. Warszawska 2
Zadaniem drużyn w tym etapie będzie:
Nagranie filmu edukacyjnego pt. "Spacer po moim mieście”- mającego na celu oprowadzenie po mieście i zapoznanie z ciekawymii godnymi polecenia miejscami.
3. Długość filmu - od 5 do 10 minut.
4. Film nagrany może być telefonem, bądź sprzętem służącym do nagrywania na przykład kamerą bądź aparatem z możliwością nagrywania.
5. Film może zostać zmontowany w programie do montażu filmów.
6. Film należy dostarczyć na nośniku Pendrive do Sali Widowiskowo-Koncertowej „MUZA” najpóźniej 3 dni przed finałem konkursu.
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju forma konkursu może ulec zmianie – w razie dalszych obostrzeń finał zostanie przeprowadzony online, o czym szkoły zostaną powiadomione telefonicznie.
7. NAGRODY:
-
Uczestnicy uzyskają pamiątkowe dyplomy,
-
Laureaci otrzymują nagrody rzeczowe,
-
Opiekunowie drużyn uzyskają potwierdzenie przygotowania drużyny do konkursu.
8. POSTANOWIENA KOŃCOWE:
Uroczyste zakończenie konkursu odbędzie się w maju 2021 r. w Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA w Sosnowcu ul Warszawska 2 - po zakończeniu III etapu.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy powodzenia.
Wszelkich informacji udziela Małgorzata Siedlecka
-
BIBLIOTEKA SZKOLNA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 27 W SOSNOWCU zaprasza do udziału w międzyszkolnym konkursie fotograficznym „Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY - SELFIE Z KSIĄŻKĄ”
Autor wpisu: Małgorzata Siedlecka
1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas I -VIII szkół podstawowych w Sosnowcu w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – IV oraz V-VIII.
2. Przedmiotem konkursu jest zdjęcie SELFIE z ulubioną książka.
3. Zdjęcie powinno być ono wykonane zgodnie z definicją ,, Selfie’’ - rodzaj fotografii autoportretowej, zazwyczaj wykonywanej z trzymanego w ręku lub na kijku do selfie aparatu cyfrowego kamery lub telefonu komórkowego.
4. Pracę konkursową należy dostarczyć w formie cyfrowej na maila : bibliotekaszkolna2020@wp.pl
W treści wiadomości należy podać informację zawierającą : tytuł zdjęcia, imię i nazwisko ucznia oraz klasę, szkołę i imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego.
7. Konkurs trwa do 10 lutego 2021r.
8.Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w 20 lutego 2021 r.
9. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody niespodzianki oraz dyplomy.
Sponsorem nagród w konkursie jest Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 20 w Sosnowcu.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy powodzenia.
Wszelkich informacji udziela Małgorzata Siedlecka
Zapraszamy do konkursu Geograficzno – Historycznego „Sosnowiec dawniej i dziś”
Autor wpisu: Małgorzata Siedlecka
Organizator: Szkoła Podstawowa nr 18 im. Ignacego Krasickiego w Sosnowcu, ul. Przyjaciół Żołnierza 1
Termin nadsyłania prac: do 10 lutego 2021 r.
Warunki uczestnictwa:
1. W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas IV –VIII szkół podstawowych.
2. W konkursie mogą brać udział uczestnicy w następujących grupach wiekowych
i kategoriach:
KATEGORIA: ALBUM
- uczniowie klas IV – VI
- uczniowie klas VII- VIII
KATEGORIA: PREZENTACJA MULTIMEDIALNA
- uczniowie klas IV – VI
- uczniowie klas VII- VIII
3. Każdy uczestnik wykonuje album lub prezentację multimedialną, której celem jest pokazanie, jak zmienił się Sosnowiec na przestrzeni lat. Prace powinny zawierać zdjęcia wybranych miejsc Sosnowca – dawniej i dziś. Zdjęcia przedstawiające dawny Sosnowiec można pozyskać z dowolnych źródeł, z internetu, materiałów archiwalnych. Zdjęcia współczesnego miasta uczestnicy wykonują sami. Pod zdjęciami powinien znajdować się opis przedstawionych miejsc, nazwa ulic, charakterystyka obiektów.
4. Album powinien zawierać minimum 8 stron, prezentacja multimedialna - minimum 15 slajdów.
5. Każdy uczestnik wykonuje pracę indywidualnie.
6. Każda szkoła może przesłać maksymalnie 5 prac.
7. Prace nie będą zwracane i przechodzą na własność organizatora konkursu.
8. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 18 w Sosnowcu.
9. O wynikach konkursu zostaną powiadomione szkoły, których uczniowie zostali nagrodzeni.
10. Nagrody, wyróżnienia i dyplomy zostaną przesłane do szkół.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy powodzenia.
Wszelkich informacji udziela Małgorzata Siedlecka
I edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Złote Szkoły NBP”
Autor wpisu: Agnieszka Rokita
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Złote Szkoły NBP”. Koordynatorem projektu jest pani Agnieszka Rokita.
Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy 7 i 8) oraz szkół ponadpodstawowych. Jego ideą jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów osobistych. Temat przewodni pierwszej edycji to „Giganci finansów osobistych”. Wszystkie wymagane zadania będą przeprowadzone stacjonarnie lub w formie on-line. Prestiżowy tytuł „Złota Szkoła NBP” otrzymają szkoły, które najlepiej wykonają zadania programu. Spośród nich wyróżnienia i nagrody finansowe otrzymają te, które uzyskają najwyższe oceny jurorów.
Zamysłem NBP jest aktywizacja jak największej liczby szkół i w rezultacie stworzenie ogólnopolskiej sieci Złotych Szkół, aspirujących do miana liderów upowszechniania wiedzy ekonomicznej.
Wyłonienie placówek edukacyjnych z tytułem „Złota Szkoła NBP” oraz ogłoszenie laureatów pierwszej edycji programu nastąpi do końca czerwca 2021 r.
AKCJA - WYLOSUJ ANIOŁA
Autor wpisu: Agnieszka Rokita
Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza do przyłączeniem się do akcji WYLOSUJ ANIOŁA . Akcja polega na wykonaniu kartki dla chorego dziecka. Kartkę należy wykonać własnoręcznie. Zastanów się do kogo ma być ona adresowana (do dziewczynki lub chłopca) i zaznacz to na kopercie. Napisz kilka pozytywnych słów wsparcia i życzenia zdrowia dla dziecka, które leczy się. Kartki mogą być pisane zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci. Wykonane kartki należy przynieść do szkoły do 4 lutego ( proszę o dołączenie karteczki kto wykonał pracę oraz napisanie klasy ).
Organizatorem akcji jest pani Agnieszka Rokita.
Zbiórka na rzecz czworonogów ze "Schroniska dla bezdomnych zwierząt" w Sosnowcu.
Autor wpisu: Agnieszka Rokita
Szkolne Koło Wolontariatu SP35 zaprasza do wsparcia zbiórki na rzecz czworonogów ze "Schroniska dla bezdomnych zwierząt" w Sosnowcu.
Aktualnie w schronisku najbardziej potrzebne są:
- koce
- ręczniki
- kołdry (bez pierza)
- prześcieradła
- specjalistyczna sucha karma (np. Intestinal, Hepatic, karmy typu Light - odchudzające i Sport - energetyczne);
- mokra i sucha karma dla maluchów – kociąt i szczeniąt (Josera Family, Josera Kids, Animonda Junior);
- podkłady higieniczne, lignina;
- smycze (tradycyjne przepinane, nie flexi), obroże;
- ubranka dla kotek i suk zakładane po sterylizacji lub operacji;
- żwirek dla kotów;
- Podpisane paczki (imię, nazwisko, klasa, spis zawartości) można zostawiać w szkole na parterze w terminie od 21.01.-04.02.2021r. Paczki zostaną przekazane do schroniska w Sosnowcu ul. Baczyńskiego 2B.
„Razem na Święta”
Ponad 12 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. To rekordowa liczba zgłoszeń. Uczniowie i nauczyciele wspólnie organizowali zbiórki darów dla potrzebujących, śpiewali kolędy, przygotowywali kartki z życzeniami oraz świąteczne upominki dla osób starszych i samotnych z najbliższej okolicy. Swoimi działaniami udowodnili, że pomagać można niezależnie od okoliczności.Dziękujemy za tak liczny udział w akcji i dobro okazane drugiej osobie!
Archiwum Aktualności