RODZICU! UCZNIU!
Ze względu na czas kwarantanny musimy pracować samodzielnie w domu. Dla większości dzieci i młodzieży może to być duży problem. Jak zatem wspierać ucznia? Jak pomóc mu zorganizować pracę w domu? Jak zrobić, żeby chciało się chcieć?
Drogi Rodzicu, aby motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się weź pod uwagę poniższe wskazówki:
Rodzice są dla dziecka przykładem i wsparciem. Dziecko powinno wiedzieć, że codziennie będzie odpytywane. Doceniajmy rezultaty nauki, chwalmy nawet za małe osiągnięcia. Stosujmy techniki, które pomagają zapamiętać kolorowe karteczki, pisaki, podkreślanie itp...
- zapewnij mu pozytywne informacje zwrotne – czyli pochwal je za osiągnięcia
- wyraźnie komunikuj dziecku, że w nie wierzysz („wiem, że to potrafisz”)
- przyznaj, że praca jest trudna (unikaj stwierdzeń typu: „nie umiesz tego zrobić? Przecież to takie proste!”)
- pokazuj pozytywne przykłady („ja też miałam trudności z matematyki, ale moja wytrwałość i upór w nauce się opłaciły – zrozumiałam działania)
- łącz krytykę z pochwałami („nie masz problemów z ortografią, ale czasem źle stawiasz przecinki”)
- wystrzegaj się podawania za przykład rodzeństwa lub kolegów – dopasowuj swoje oczekiwania do każdego dziecka z osobna
Organizacja warunków pracy w domu
Pamiętaj, że to nie jest czas wolny! Szkoła przechodzi na nauczanie zdalne, nauczyciele są dostępni przez dziennik elektroniczny. Praca jest zadawana i jej wykonanie będzie sprawdzane. Ważne jest zorganizowanie dnia. Wypracuj schemat działania. Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. - pobudka, śniadanie np. o godz. 8.00, od 9.00 do 12.00 nauka. Siadamy do lekcji…
...i tu pojawia się problem...mamy w naszym nowym miejscu pracy tyle rozpraszaczy…
1. Zastosuj zasadę czystego biurka!
Na biurku, stole czy innej powierzchni, przy której uczy się nasze dziecko, mają być rzeczy potrzebne tylko i wyłącznie do nauki. Książka, zeszyt, ćwiczenia, przybory szkolne – jeśli potrzebny jest komputer na czas rozwiązywania lekcji, to może zostać. Jeśli nie – niech będzie wyłączony.
Porządkowanie przestrzeni może chwilę potrwać, ale warto to zrobić – pozytywny efekt będzie długofalowy.
2. Zacznij! Po prostu!
Najgorzej jest zacząć, wymyślamy sobie tysiące zadań do wykonania „natychmiast”…, a po kilku godzinach okazuje się, że nadal nic nie zrobiliśmy. Więc po prostu, zacznij. Otwórz książkę, przeczytaj temat...Rób to chociaż przez 15 minut (nie poświęcając tego czasu na inne czynności)- zadziała metoda zaangażowania, łatwiej będzie pracować dalej.
3. Ustal kolejność wykonywania działań
Zrób plan dnia, możesz posłużyć się swoim planem lekcji. Bierzesz dziś te przedmioty, które masz w planie, ale możesz go udoskonalić „pod siebie”. Ułóż przedmioty w kolejności od najtrudniejszego (najmniej lubianego). Im szybciej zrobisz te mniej „przyjemne”, tym chętniej sięgniesz po te, które lubisz. To tak w myśl zasady – najpierw praca, później nagroda. Zrób listę zadań na dany dzień, tydzień...Najfajniejsze jest „odfajkowywanie” wykonanego zadania.
4. Zaplanuj czas pracy
Postaraj się pracować w cyklu szkolnym: lekcja- przerwa – lekcja – przerwa itd.
Pracuj 30 minut – zrób sobie chwilę przerwy (10 minut): poruszaj się, nawodnij organizm, idź do toalety, zjedz coś...i siadaj do kolejnego przedmiotu…
Podczas przerw nie włączaj telewizora, komputera, ogranicz media społecznościowe – jak zaczniesz, trudno będzie Ci przerwać.
Jeśli trudno Ci wysiedzieć te 30 minut i co chwila sprawdzasz godzinę – ustaw stoper, jego dźwięk ucieszy Cię tak samo, jak dzwonek na przerwę w szkole.
5. Bądź systematyczny
Systematyczność jest bardzo ważna! Trudno jest w jeden wieczór przygotować się do sprawdzianu z kilku lekcji, ale gdy naukę rozdzielimy na partie to skutecznie opanujemy cały materiał. Zachęcajmy dzieci do systematyczności, uczeń zauważy, że nauka małymi partiami zajmuje niewiele czasu i nie wymaga dużego wysiłku.
6. Wykorzystaj do nauki wszystkie zmysły
Wiele osób w trakcie nauki koncentruje się tylko na czytaniu tekstu i próbach zapamiętania treści. Tymczasem najskuteczniej uczymy się i zapamiętujemy w sposób "polisensoryczny", czyli angażując wszystkie zmysły:
- patrząc
- słuchając
- notując
- rysując
- śpiewając rymowanki
- powtarzając na głos z pamięci zapamiętane informacje
- opowiadając komuś o tym, czego się uczymy
7. Rób efektywne notatki
Notując w szkole, możesz zastosować kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie Ci później uczyć się z notatek w domu:
- zapisuj tylko najistotniejsze informacje
- stosuj czytelną, przejrzystą formę graficzną
- notuj tylko na jednej stronie kartki, żeby łatwiej było później przeglądać notatki
- używaj kolorów, podkreśleń, strzałek, znaków graficznych i własnych skrótów
- twórz mapy myśli
8. Na koniec lekcji NAGRODA
To czas na przyjemności – oglądanie filmów, seriali, rozmowy z rodziną na żywo i online ze znajomymi. Na sam koniec zostaw gry (chyba, że to planszówki, to możesz wcześniej zagrać z rodzicami czy rodzeństwem). Zadbaj o wypoczynek, relaks i dobry sen.