Autorki wpisu: Agata Bugaj, Karolina Trojanowska-Kujek
Dzień czwarty
Autorki wpisu: Agata Bugaj, Karolina Trojanowska-Kujek
Dzień czwarty
Autor wpisu: Małgorzata Siedlecka
Uczniowie w niezwykły sposób mieli możliwość poznać historię Olkusza, nazywanego Srebrnym Miastem. Zwiedzali zabytkowe piwnice gotyckiego ratusza, a dwie ekspozycje multimedialne w nowoczesny sposób pokazały dzieje tego miasta.
Później udaliśmy się do Rabsztyna, nieopodal Olkusza, gdzie na wysokiej wapiennej skale, wznoszą się malownicze ruiny zamku Rabsztyn, jednej z ciekawszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Nazwa zamku wywodzi się z niemieckiego „Rabenstein” i oznacza „Kruczą Skałę”.
Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie chaty Antoniego Kocjana - wybitny konstruktor, więzień KL Auschwitz, a jednocześnie konspirator, który przekazał aliantom informacje o poligonie niemieckiej superbroni w Peenemünde.
Autor wpisu: Agnieszka Rokita
30 maja, w auli Zagłębiowskiej Mediateki, odbyła się uroczysta gala, podsumowująca
II Sosnowiecką Kwestę, zorganizowaną przez Stowarzyszenie “Ku Pamięci”. Ponad 200 wolontariuszy prowadziło zbiórkę na sosnowieckich cmentarzach, której celem było zebranie funduszy na odnowienie pomnika nagrobnego pierwszego prezydenta niepodległego Sosnowca - Stefana Jana Mrokowskiego. Udało się zebrać 19 tysięcy złotych. Gala podsumowująca
II Kwestę rozpoczęła się od występów uczniów Szkoły Specjalnej nr 4. Kolejnym punktem programu był wykład profesora Dariusza Nawrota. Wolontariuszom, zaangażowanym w akcję, wręczono pamiątkowe kubki i dyplomy.
Dziękujemy naszym wolontariuszom, którzy zaangażowali się w akcję: Milenie, Janie, Mai z klasy VIII a; Julii z VIII b; Annie z klasy III oraz Krzysztofowi i Wiktorowi z klasy VIII b. Nie wszyscy mogli być na gali, ale każdy z nich zasłużył na uznanie.
Autorki wpisu: Agata Bugaj, Karolina Trojanowska-Kujek
Dzień trzeci
Autorki wpisu: Agata Bugaj, Karolina Trojanowska-Kujek
Dzień drugi
Autorki wpisu: Agata Bugaj, Karolina Trojanowska-Kujek
Oto jak rozpoczęliśmy naszą przygodę:
Autor wpisu: Maria Guzik
Autor wpisu: Agnieszka Rokita
23 oraz 27 maja odbył się egzamin teoretyczny na kartę rowerową. Egzamin praktyczny odbędzie się w czerwcu. Jeśli nie było Cię na egzaminie lub chcesz spróbować jeszcze raz zapraszam w czerwcu. Wszelkie pytania proszę kierować do pani Agnieszki Rokity.
Autor wpisu: Maria Guzik
Od 1 czerwca rodzice mogą składać wnioski w rekrutacji uzupełniającej do Szkoły Podstawowej nr 35 w Sosnowcu.
Adres strony dla rodziców: link do strony
Autor wpisu: Joanna Wcisło, Monika Michel-Szulc, Monika Pierzchała, Agnieszka Rokita
Każdej Mamie należy się wiele ciepłych słów, szczególnie dzisiaj 26 maja z okazji Dnia Mamy.
Mama, Mamusia, Mamcia, Mamunia, Matula - jak pięknie brzmią te słowa w ustach dziecka. To Ona mnie urodziła, to Ona mną się opiekuje, pomaga mi, troszczy się o mnie, prowadzi, daje mi liczne wskazówki, rozmawia ze mną, przytula i obsypuje słodkimi buziakami.
DZIĘKUJĘ Ci MAMUSIU ZA WSZYSTKO, CO DLA MNIE ROBISZ!!! KOCHAM CIĘ!
Przy okazji tego ważnego święta wywołamy do tablicy naszego Tatę. Dzień Ojca przypada 23 czerwca, ale my już dziś Tatusiu życzymy Ci wszystkiego najpiękniejszego. To z Tobą udają się wypady za miasto, wspólne majsterkowanie, jazda na rowerze, Ty z nami żartujesz siedząc na kanapie, razem pozwalamy sobie na wspólne leniuchowanie.
DZIĘKUJĘ CI TATKU ZA UŚMIECH I HUMOR KAŻDEGO DNIA!!! KOCHAM CIĘ!
Z okazji Święta Waszego
życzymy wszystkiego najlepszego:
niech każdy dzień dostarcza radościi
uśmiech zawsze na twarzy gości,
niechaj problemy Was omijają,
a pociechy Was kochają.
Bo jak nikt inny na świecie,
Wy na to zasługujecie!
Mamo, Tato zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z nami w roli głównej.
Pełni wdzięczności - uczniowie klas 1-3.
Autorki wpisu: Kamila Moś, Agata Bugaj
19 maja klasa V w towarzystwie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 32 odbyła rajd pieszy do Ojcowa. Pierwszym punktem na trasie było Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. W nim rozpoczęliśmy zwiedzanie od obejrzenia filmu 3D. Następnie przeszliśmy do ekspozycji przedstawiającej przekrój geologiczny w rejonie Ojcowa. Mieliśmy również okazję obejrzeć rekonstrukcję jaskini czy makietę całego Ojcowskiego Parku Narodowego. Naszą uwagę zwróciła niezwykle interesująca ekspozycja przyrodnicza, ukazująca cały przekrój fauny i flory parku. Później udaliśmy się na długi spacer jednym z malowniczych szlaków, podziwiając wytwory wapienne, bramki, iglice i wiele innych form skałkowych. Następnie udaliśmy się do Jaskini Nietoperzowej, w której znaleziono m.in. wiele kości zwierząt z epoki lodowcowej. Trafiliśmy na piękną pogodę, więc nasz rajd zakończyliśmy piknikiem i wspólnym grillowaniem kiełbasek.
Autor wpisu: Maria Guzik
24 maja godz. 9:00 – język polski
25 maja godz. 9:00 – matematyka
26 maja godz. 9:00 – język obcy nowożytny
Uczniowie zdający egzamin przychodzą codziennie do szkoły o godz. 8:30.
Dla uczniów klas I-VII wyżej wymienione dni są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.
Kochania Ósmoklasiści, życzymy Wam powodzenia i trzymamy mocno kciuki!!!
Autor wpisu: Karolina Trojanowska
Elżbieta II wstąpiła na tron w 1952 roku i stała się pierwszym w historii monarchą obchodzącym 70-lecie panowania.
Główne obchody Platynowego Jubileuszu zaczną się 2 czerwca od Trooping The Colour, uroczystej parady wojskowej, która będzie miała miejsce przed Pałacem Buckingham, na którego balkonie pojawią się członkowie rodziny królewskiej czynnie wykonujący obowiązki.
Najważniejszym punktem obchodów w piątek 3 czerwca będzie msza dziękczynna w londyńskiej katedrze św. Pawła.
W sobotę Królowa wraz z innymi członkami rodziny ma wziąć udział w wyścigach konnych w Epsom, a później na terenie Pałacu Buckingham odbędzie się Platynowe Party, czyli specjalny koncert jubileuszowy.
W niedzielę głównym punktem, zamykającym całe obchody, będzie parada z Opactwa Westminsterskiego do Pałacu Buckingham z udziałem ponad 10 tys. osób.
Jej elementem będzie przejazd złotej karety, w której Elżbieta II jechała na koronację i która nie była widziana na ulicach Londynu od 2002 roku.
W naszej szkole również świętujemy uroczysty jubileusz
Królowej Elżbiety II. Z tej okazji na lekcjach języka angielskiego poznajemy
życiorys Królowej, zagłębiamy się w koniugacje rodziny
królewskiej oraz poznajemy ciekawostki z życia Jej Królewskiej Mości.
Ponadto, nasza uczennica Jana Niedzwiedzka przygotowała i
przeprowadziła w klasie V oraz VIII a wykład o życiu Królowej na dworze
królewskim.
PLATINUM JUBILEE
Congratulations to Her Majesty the Queen on marking her
Platinum Jubilee.
Thank you for 70 years of leadership and strength,
serving the public with pure dedication and grace!
Autor wpisu: Joanna Wcisło, Monika Pierzchała
19 maja uczniowie klasy I i II uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
Dzieci wzięły tam udział w warsztatach ,,Zamkowa przygoda''. Zwiedzili myśliwski pałac książąt pszczyńskich, a w nim wspaniałe XIX i XX-wieczne wnętrza: komnaty, salony, korytarze, sypialnie, garderoby. Kompleks pałacowy odkrywał przed nimi swoje tajemnice: apartamenty cesarskie, tajemne przejścia, lustrzaną salę balową, a także utrzymany w angielskim stylu ogród. Szczególną ciekawość wzbudziły licznie ozdabiające ściany trofea myśliwskie pochodzące z okolicznej Puszczy Pszczyńskiej.
Ponieważ wnętrza zamku kryją wiele tajemnic i zagadek, dzieci musiały odpowiedzieć na wiele pytań, np: Kto tutaj mieszkał? Jak wyglądało życie dawnych właścicieli?
Nasi mali tropiciele przygód to dociekliwi badacze i czujni obserwatorzy. Rozwiązywali zagadki, rozwijali wyobraźnię i detektywistyczne umiejętności.
Po udanej przygodzie był czas na piknik na trawie, pyszne lody w pobliskiej cukierni oraz zakup pamiątek.
Wszyscy wrócili do domu pełni pozytywnych wrażeń.
Autor wpisu: Maria Guzik
W piątek największe w historii miasta obchody Światowego Dnia Pszczoły Beepathnet - Pszczela ścieżka w Sosnowcu
Światowy Dzień Pszczoły w Sosnowcu to kilkadziesiąt imprez na terenie całego miasta. Do akcji zgłosiły się niemal wszystkie instytucje działające na terenie Sosnowca: Miejski Klub Maczki, Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu, ośrodki sportowe, Śląski Uniwersytet Medyczny, Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu, MBP Sosnowiec / Zagłębiowska Mediateka, przedszkola i szkoły oraz Hospicjum Sosnowieckie im. św. Tomasza Apostoła, nadleśnictwo Siewierz, a nawet Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. i MZUK Sosnowiec. Wszyscy jednoczą się w jednym celu – pomocy pszczołom
Dlaczego miasto tak mocno stawia na wydarzenia związane z „pszczelą” tematyką
To właśnie Pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na całym świecie.
Te pożyteczne owady zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze roślinnego pochodzenia.
Szacuje się, że gdy wymrą pszczoły ludzie wyginą zaledwie 4 lata po nich. A populacja pszczół w skali świata stale się zmniejsza.
Warto przypomnieć, że Sosnowiec jest jednym z czterech europejskich miast, które przystąpiło do kolejnej edycji projektu BeePathNet. Razem z Bergamo (Włochy), Bansko (Bułgaria) oraz Osijek (Chorwacja).
Światowy Dzień Pszczoły to najlepsza okazja do inauguracji sosnowieckiej pszczelej ścieżki. W miejskiej przestrzeni przygotowane są już dwie trasy: Mai i Gucia.
Autor wpisu: Małgorzata Jałocha, Agata Bugaj
Jest najbardziej złośliwym ze wszystkich nowotworów skóry. Może jednak rozwinąć się także na błonach śluzowych czy na powierzchni gałki ocznej. Głównym winowajcą jest promieniowanie słoneczne zawierające niewidzialne promienie ultrafioletowe (UV), które powodują uszkodzenia skóry, co w długiej perspektywie może prowadzić do powstania nowotworów skóry. Od wielu dekad liczba zachorowań na czerniaki dynamicznie rośnie – w ciągu ostatnich 30 lat zapadalność na ten nowotwór w Polsce zwiększyła się aż o 300%. Obecnie jest to ok. 3500-4000 przypadków rocznie. Co ważne, na czerniaka można zachorować w każdym momencie życia. Konsekwencją nieodpowiedzialnych zachowań i braku profilaktyki jest też wysoki odsetek śmiertelności (od 40% do nawet 60%) u osób po 70 roku życia.
Rozsądek i odpowiedzialne podejście do ochrony skóry nie wyklucza dobrej zabawy. To gwarancja udanych wakacji i dobrych wspomnień – przekonują Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona, aktorki wspierające Tydzień Świadomości Czerniaka 2022. Jedenastą edycję wydarzenia, pod hasłem Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA organizuje Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, stawiając sobie za cel edukację w zakresie ochrony skóry, szczególnie podczas okresu wakacyjnego. To odpowiedź na rosnącą popularność wyjazdów w ciepłe rejony, a tym samym ekspozycję na silne promieniowanie słoneczne, bez zachowania odpowiedniej ochrony, które mogą mieć bezpośredni wpływ na częstotliwość występowania czerniaka.
Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
Zachęcamy do obejrzenia filmu: link do strony
Autor wpisu: Agnieszka Rokita
13 maja uczniowie klasy 7 brali udział w PODCHODACH MATEMATYCZNYCH. Zabawa w podchody znana jest od dawna, ale tym razem bawiliśmy się na matematyce. Uczniowie podzieleni na grupy 3- osobowe szukali zadań matematycznych, które były rozmieszczone w różnych miejscach. Następnie każda grupa rozwiązywała swoje zadania. Było mnóstwo dobrej zabawy, a przy okazji uczniowie powtórzyli: twierdzenie Pitagorasa, zależności w trójkącie równobocznych oraz w kwadracie, pola trójkąta i trapezu.
Autor wpisu: Monika Michel-Szulc
12 maja w Szkole Podstawowej nr 29 w Sosnowcu odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod nazwą „Polscy poeci dzieciom” Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie klas I-III sosnowieckich szkół podstawowych.
Jury oceniało: stopień pamięciowego opanowania tekstu, poprawne i płynne deklamowanie, zgodność doboru repertuaru z tematyką konkursu, świadome używanie środków ekspresji w interpretacji tekstu, ogólne wrażenie artystyczne.
Wśród 17 uczestników naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice:
- Julia P (kl. I),
- Zuzanna A (kl.II),
- Hanna P., Julianna S. (kl. III).
Poziom konkursu był wysoki, pomimo niewielkiej tremy dzieci wypadły znakomicie!
Julianna S. z klasy III, wierszem autorstwa Jana Brzechwy „Dwie krawcowe” zdobyła trzecie miejsce. Gratulacje!
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uczestnictwa i drobne upominki.
Autor wpisu: Agnieszka Rokita
Kartę rowerową można uzyskać po osiągnieciu wieku 10 lat oraz zdaniu egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. Chętni uczniowie naszej szkoły będą mieli możliwość przystąpienia do egzaminu na kartę rowerową. Zapisy u pani Agnieszki Rokity. Egzamin składać się będzie z dwóch części. 23 maja odbędzie się egzamin teoretyczny w formie testu -przepisy ruchu drogowego i znaki drogowe. Natomiast egzamin praktyczny odbędzie się w czerwcu.
ZAPRASZAMY.
Powered by aSc EduPage