Regulamin konkursu „LIGA MATEMATYCZNA ".
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas V-VIII.
2. Organizatorem konkursu jest Pani Agnieszka Rokita.
3. Liga matematyczna trwa od października 2019 roku do stycznia 2020 roku. Można do niej przystąpić w dowolnym momencie.
4. Zadaniem uczestników jest samodzielne rozwiązanie dowolnej liczby bieżących zadań. Na każdy miesiąc przypada do rozwiązania jeden zestaw zadań dla danej klasy.
5. Rozwiązania proszę składać do Pani Agnieszki Rokity w terminie podanym na każdym zestawie. Rozwiązania powinny zawierać zapisy obliczeń, rysunki, opisy rozumowania, a nie tylko odpowiedzi. Jeżeli odpowiedź nie jest jednoznaczna, należy podać wszystkie możliwości. Prace proszę podpisywać czytelnie.
6. Mistrzem Ligi Matematycznej zostanie uczeń, który uzyska największą liczbę punktów. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca uzyskają tytuł Laureata Ligi Matematycznej.
7. Na laureatów czekają dyplomy oraz nagrody.
7. Zestawy zadań będą podawane na stronie szkoły.
SERDECZNIE ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE J
Październik 2019 r. ( termin składania prac 31.10.2019 r)
Klasa V
Zadanie 1.
W sobotę Koszałek – Opałek wyruszył w drogę do swojego przyjaciela – krasnala Gaduły, a miał do przejścia 700 metrów. Dziennie Koszałek – Opałek stawiał 1400 kroków, a każdy krok miał długość 1 cm. W którym dniu tygodnia krasnoludek doszedł do chatki przyjaciela?
Zadanie 2.
Pojemnik zawierał 70 litrów płynu. Część płynu zużyto i okazało się, że w pojemniku zostało pięć razy mniej płynu niż było na początku. Ile litrów płynu zużyto?
Zadanie 3
Na trzech drzewach siedziało łącznie 36 ptaków. Gdy z pierwszego drzewa 6 ptaków przeleciało na drugie, z drugiego 8 ptaków przeleciało na trzecie, a z trzeciego drzewa 10 ptaków przeleciało na pierwsze drzewo, to się okazało, że na każdym z drzew siedzi teraz po tyle samo ptaków. Ile ptaków siedziało na początku na każdym drzewie?
Klasa VI
Zadanie 1
Pies goni zająca, który znajduje się w odległości 60 swoich skoków od psa. Gdy zając zrobi 9 skoków, w tym samym czasie pies zrobi ich 6. Wielkość 3 psich skoków jest równa wielkości 7 skoków zająca. Ile skoków musi zrobić pies, aby dogonić zająca ?
Zadanie 2
Maszyna nalewa sok do butelek o pojemności 3/4 litra , a następnie pakuje je w paczki po kilka sztuk. Zepsuła się, gdy do napełnienia piętnastej paczki zabrakło trzech. Ile butelek jest w jednej paczce, jeśli przed zepsuciem maszyna nalała 87,75 litra soku?
Zadanie 3
Średnia arytmetyczna siedmiu ocen Ani z matematyki jest równa 3,4. Jaką średnią ocen będzie miała Ola, gdy otrzyma jeszcze piątkę?
Klasa VII
Zadanie 1
Każda trzycyfrowa liczba, której trzema cyframi są 2, 5 i 8 jest podzielna przez:
A) 2 B) 3 C) 4 D) 5 E) 6
Zadanie 2
Trzy kąty wewnętrzne pewnego czworokąta mają miary po 45°. Jaka jest miara czwartego kąta tego czworokąta?
Zadanie 3
Na parterze pewnego domu są sklepy, a na każdym piętrze są trzy mieszkania (numerowane kolejnymi liczbami, zaczynając od numeru 1). Na którym piętrze jest mieszkanie numer 20?
Klasa VIII
Zadanie 1
Ile ścian ma graniastosłup, który ma 12 wierzchołków?
Zadanie 2
Basia zużyła do jajecznicy połowę jajek, jakie były w lodówce i jeszcze pół jajka. Z ilu jajek zrobiła jajecznicę, jeśli w lodówce zostały 3 jajka?
Zadanie 3
Ile różnych trzycyfrowych liczb można ułożyć z cyfr 3, 5, 7 (każdą cyfrę wykorzystując dokładnie raz)?
Zadanie 4
Stosunek miar trzech kątów pewnego trójkąta to 1 : 2 : 3. Jaką miarę ma największy kąt tego trójkąta?
POWODZENIA!