• Rys historyczny

          •  

            Historia szkolnictwa w Porąbce sięga roku 1808, kiedy to przybył do Porąbki nauczyciel Tomasz Antoni Gardecki. Kupił on w Porąbce chałupę i podjął się pracy nauczyciela. Chłopi mieszkający w Porąbce, jako jedni z pierwszych w okolicy, dostrzegali potrzebę nauczania swoich dzieci. Przez 40 lat z własnych składek utrzymywali szkołę i nauczycieli.

            Około 1837 roku następcą Gardeckiego został Franciszek Polakiewicz. Nowa szkoła powstała dopiero w roku 1848. Wydzielono pod gospodarstwo szkolne 1 ha 14 arów i wzniesiono drewniany budynek z jedną salą i mieszkaniem dla nauczyciela. W wyniku pożaru w 1867 roku budynek szkolny uległ całkowitemu zniszczeniu. W 1869 roku wybudowano drugi, który przetrwał blisko 50 lat.

            W 1911-1912 roku Zarząd Warszawskiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych postanowił wybudować w kolonii Porąbce – Pekinie nową szkołę dla dzieci górników. Budynek prywatnej 7 – klasowej Szkoły Powszechnej Warszawskiego Towarzystwa w kolonii Porąbce, w którym obecnie mieści się nasza szkoła, oddano do użytku w 1913 roku. Powstała placówka mieściła się w jednopiętrowym gmachu o sześciu salach wykładowych, kancelarii, dwóch mieszkaniach dla nauczycieli i dużych suterenach. W październiku 1913 roku do użytku oddano przyszkolny ogród spacerowy.

            Pierwszym kierownikiem został nauczyciel ze szkoły w Niemcach – Władysław Lewandowski. Od tej pory na terenie Porąbki istniały dwie szkoły, których losy kilkanaście lat później połączyły się.
            W 1914 roku Warszawskie Towarzystwo przedstawia zaświadczenie potwierdzające, że szkoła jest własnością prywatną, dzięki czemu udaje się uniknąć przekazania budynku na potrzeby wojska. Zgodnie z decyzją z 31 sierpnia 1925 roku szkoła została przekazana Rządowi i Gminie. Od września tego roku stała się Szkołą Powszechną 7 – klasową Nr 2 w Porąbce, Nr 1 nadano szkole przy ulicy Wiejskiej. Szkoła pod kierownictwem Lewandowskiego rozwijała się i w szybkim czasie stała się placówką, o której głośno było w okolicy. Kierownik Lewandowski zadbał o odpowiednie wyposażenie szkoły w bardzo bogate i ciekawe pomoce dydaktyczne, w tym m.in.: latarnię projektową, tablice poglądowe, wagi analityczne, eksponaty przyrodnicze i wiele innych. Utworzone zostały dwie biblioteki: nauczycielska i uczniowska, gromadzące wiele tomów literatury polskiej.


            W lipcu 1927 roku decyzją Inspektoratu Szkolnego obie szkoły znajdujące się w Porąbce zostały skomasowane. Kierownikowi Szkoły Nr 2 Władysławowi Lewandowskiemu nakazano odebrać protokolarnie majątek Szkoły Nr 1, placówki scalić, znieść obowiązującą do tej pory numerację, pozostawiając szkole w Porąbce – Pekinie nazwę: 7 – o klasowa Publiczna Szkoła Powszechna w Porąbce. Kierownikiem pozostał Władysław Lewandowski, natomiast kierownik Szkoły Nr 1 – Józef Cott odszedł na emeryturę. Ze względu na bardzo dużą ilość dzieci, nauka odbywała się w obu budynkach. W 1928 roku w suterenach budynku przy ul. Ligonia powstała specjalna sala przyrodnicza. Od 1 października 1931 roku zorganizowano kursy dokształcające dla dorosłych. W 1930 roku z inicjatywy dyrektora powstały w Porąbce dwie świetlice. Pierwsza, mieszcząca się w starej szkole, druga – w szkole w Pekinie. Świetlice odegrały ogromną rolę w wychowaniu ówczesnej młodzieży. 17 sierpnia 1927 roku Inspektorat Szkolny w Będzinie przeniósł ze Szkoły Nr 7 w Będzinie do szkoły w Porąbce Jadwigę Kruczkowską- żonę znanego pisarza. Leon Kruczkowski pracował w Maczkach pełniąc funkcję sekretarza. Małżeństwo Kruczkowskich mieszkało w służbowym mieszkaniu w budynku szkolnym w Pekinie. Tu właśnie powstała najbardziej znana powieść tego pisarza – „Kordian i cham”.

            Nauczycielka Jadwiga Kruczkowska pomimo słabego zdrowia ofiarnie pracowała ucząc dzieci śpiewu i gry na skrzypcach. 1 grudnia 1933 roku kierownik Lewandowski odszedł na emeryturę. Jego następcą został Jan Górka. Szkoła pod jego kierownictwem pozostawała dalej ośrodkiem życia kulturalnego i społecznego okolicznej ludności. Wybuch wojny w dniu 1 września 1939 roku odmienił losy naszej szkoły. Zakazano nauki, a nauczycieli czekały represje. Szkoła została doszczętnie ograbiona przez oddziały niemieckie. Książki z bogatych bibliotek nauczycielskiej i uczniowskiej przewieziono do fabryki papieru Lamprechta na przemiał. Wiele cennych pamiątek zostało zniszczonych. Po przejściu fali frontowej, powróciło trzech nauczycieli: małżeństwo Zenobia i Jan Jabłońscy i Maria Kolonko. Władze niemieckie jednak nie pozwoliły rozpocząć nauki i skierowały ich do pracy fizycznej w kopalni. Pomimo wielkiego zagrożenia, nauczyciele podjęli się nauczania w trudnych warunkach okupacji. Tworzyli zespoły tajnego nauczania, w których uczyli przedmiotów przez okupanta zakazanych. 

            W kwietniu 1941 roku budynek naszej szkoły został zamieniony na obóz dla ponad 400 jeńców brytyjskich. Jeńców angielskich przywieziono z Cypru, Krety i innych wysp greckich. Byli przetrzymywani do 1945 roku. Pracowali w kopalni „Kazimierz” i „Juliusz”. Anglicy budzili duże zainteresowanie wśród mieszkańców Porąbki. Utrzymywali z okoliczną ludnością życzliwe kontakty. Pomimo niewoli, bardzo dobrze wspominali pobyt w murach naszej szkoły. Po ich ewakuacji w styczniu 1945 roku, Państwo Jabłońscy przeprowadzili się do szkoły w Pekinie i z pomocą okolicznych mieszkańców rozpoczęli remont zniszczonego budynku. Od marca 1945 roku nauka odbywała się w starej szkole przy ul. Wiejskiej. Dzięki wysiłkom już 1 września 1945 roku ponownie oddano do użytku budynek dawnej szkoły kopalnianej. Od tej pory nauka toczy się wyłącznie w budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 35, przy ul. Ligonia. Gmach przy ul. Wiejskiej został wykorzystany na potrzeby przedszkola. Około 1946 roku przeprowadzono remont budynku szkolnego. Wymieniono piece, przebudowano kominy, częściowo zmodernizowano instalację elektryczną. We współpracy z komitetem rodzicielskim częściowo uzupełniono zasoby szkoły. Sukcesem było utworzenie biblioteki szkolnej liczącej ponad 3500 książek. Utworzenie w 1954 roku gromady Porąbki stworzyło możliwość formalnego przejęcia od kopalni budynku szkolnego w Pekinie. Za zgodą dyrekcji kopalni budynek szkolny stał się własnością Rady Narodowej w Porąbce.

            W cztery lata później budynek doczekał się gruntownego, trwającego kilkanaście miesięcy, remontu. Uczniowie i część kadry nauczycielskiej skierowani zostali w tym czasie do Szkoły Podstawowej Nr 36 w Sosnowcu. Klasy zostały podzielone na pekińskie i juliuszowskie. 1 września 1964 roku nowym kierownikiem szkoły został Kazimierz Abramski. Zastąpił on na tym stanowisku zasłużonego, związanego ze szkołą od 40 lat Jana Jabłońskiego. Wielki patriota z ogromnym zaangażowaniem pracował na rzecz szkoły. Stopniowo wzbogacano bazę szkoły, uzupełniano pomoce naukowe. W 1970 roku Kazimierz Abramski opuszcza Polskę na stałe wyjeżdża do Belgii. Rok szkolny 1970/1971 to okres częstych zmian na stanowisku kierownika szkoły. Był również krótki czas, kiedy posada ta nie była obsadzona. Na zmianę, w ciągu tego roku kierownikami szkoły byli Józef Wojnarowski oraz Eugeniusz Splesner. Od 1 września 1971 roku obowiązków dyrektora szkoły podjęła się Małgorzata Dąbek i pracowała na tym stanowisku do 1980 roku. Nowa dyrektor, potrafiła włączyć pracowników szkoły, rodziców do pracy na rzecz placówki.. Dzięki temu wykonano szereg remontów mających na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci. Zrobiono szatnie, zastępczą salkę do ćwiczeń gimnastycznych, świetlicę, sukcesywnie dokonywano zakupów pomocy dydaktycznych i sprzętu sportowego. Dyrektor Małgorzata Dąbek zadbała również o teren wokół szkoły. W 1980 roku rezygnuje z pracy w Szkole Podstawowej Nr 1 w Porąbce i wyjeżdża w rodzinne strony, do Kielc. Pod koniec kadencji dyrektor Dąbek rozpoczął się generalny remont szkoły.

            Od 1 sierpnia 1980 roku funkcję dyrektora szkoły pełnił Stefan Paluch. Pomimo trudności wynikających z dojazdu uczniów do sąsiedniej szkoły, nowy dyrektor zwracał szczególną uwagę na osiągnięcia dydaktyczne i rozwój zainteresowań młodzieży. Następcą Stefana Palucha 1 sierpnia 1982 roku został Zbigniew Kałuża. Pełnił on obowiązki dyrektora szkoły do 31 sierpnia 1991 roku. Dyrektor Zbigniew Kałuża zadbał przede wszystkim o wyposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne. W latach 1991 – 1994 roku dyrektorem naszej szkoły była Bożena Walotek. Za kadencji kolejnej dyrektor – Tamary Jagodzińskiej nastąpiło ważne wydarzenie z życia szkoły. 25 września 1998 nadano szkole imię Armii Krajowej. W dniu tym został uroczyście poświęcony sztandar, a także odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez Zarząd Wspólnot Gruntowych w Porąbce. W okresie od 1 października 2000 do 30 września 2001 roku, w czasie urlopu zdrowotnego dyrektor Tamary Jagodzińskiej, p.o. dyrektora szkoły była Iwona Gajdzik, obecna dyrektor ZSO Nr 12 w Sosnowcu.

            3 października 2001 roku na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 35 w Sosnowcu powołana została Maria Guzik – absolwentka naszej szkoły. Funkcję tę sprawuje do dziś. Od początku swojej kadencji realizuje założone cele. Dyrektor szkoły nieustannie stara się ulepszać bazę szkoły, wystrój budynku i otoczenia.

                         Nieliczne klasy sprawiają, że szkoła od lat uważana jest przez rodziców za bezpieczną i przyjazną dziecku. Niejednokrotnie podkreślają, że w placówce panuje miła, serdeczna, wręcz rodzinna atmosfera. Zarówno przed nim,  nauczycielami i pracownikami Szkoły Podstawowej Nr 35 w Sosnowcu jeszcze wiele pracy, ale fakt, iż stajemy się coraz bardziej doceniani
            i zauważani dodaje nam skrzydeł i chęci do dalszego wysiłku, któremu przyświeca jedna idea – dobro dziecka.

          • Patron szkoły - Nadanie imienia

          • Za kadencji dyrektor szkoły – Tamary Jagodzińskiej nastąpiło ważne wydarzenie z życia szkoły. 25 września 1998 roku nadano szkole imię Armii Krajowej. W pamięci rodziców, uczniów zachowały się przekazywane przez babcie, dziadków opowieści o ludziach walczących o wolność ojczyzny, historie jeńców angielskich przetrzymywanych w budynku naszej szkoły. Wspominano o bohaterstwie żołnierzy AK oraz o zwykłych ludziach niejednokrotnie poświęcających swoje życie podczas II wojny światowej. Cała społeczność szkolna wspierana przez ówczesnego proboszcza pobliskiej parafii Księdza Tadeusza Michalskiego postanowiła uczcić ich pamięć.

            Honorowy patronat nad uroczystością nadania imienia objął Wojewoda Śląski – Marek Kępski. W tym dniu został poświęcony sztandar, a także odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez Zarząd Wspólnot Gruntowych w Porąbce. Jubileusz ten poprzedziły staranne przygotowania organizacyjne całej społeczności szkolnej. Uroczystość tę uświetniła obecność wielu dostojnych gości, wśród których znaleźli się również dawni jeńcy angielscy. Niezwykle podniosłym momentem obchodów jubileuszu był apel poległych. Salwa honorowa oddana została przez Nadwiślański Oddział Reprezentacyjny Wojska Polskiego.

             

            Od tego momentu żołnierze Armii Krajowej towarzyszą nam na wszystkich większych uroczystościach szkolnych.

            Tradycją naszej szkoły stały się spotkania z żołnierzami Armii Krajowej, podczas których  mamy okazję uczestniczyć w niezwykłych lekcjach historii. Dla społeczności szkolnej oraz mieszkańców Porąbki ta coroczna uroczystość jest także okazją do bardzo osobistych wspomnień, z których wiele wiąże się zarówno z czasem wojennej zawieruchy, jak i z piękną historią szkoły. W działania te staramy się także włączyć rodziców i bliskich naszych

        • Spis obozów jenieckich

        • Link do jednego z wielu spisu obozów jenieckich (proszę zwrócić uwagę na pisownię: Kasimirgrube i Kazimierz). E586 Kazimierz oraz E713 Kasimirgrube

          http://www.lamsdorf.com/working-parties.html

        • 100 lecie szkoły

        • Tygodniowy plan obchodów

          20 września 2013r. – Sadzenie dębu stulecia, wkopanie kapsuły czasu;

          22 listopada 2013r. – Konkurs plastyczny „Moja szkoła”;

          24 listopada 2013r.  godz. 12.00 – Uroczysta Msza Św. w kościele parafialnym P.W. NMP Częstochowskiej w Sosnowcu, ul. Reja 9;

          25 listopada 2013r. godz. 11.00 -  Sztafeta pokoleń;

          26 listopada 2013r. – babeczka pełna historii (ciekawostki z historii i życia szkoły);

          27 listopda 2013r. – Konkurs wiedzy o szkole;

          28 listopada 2013r. -  Prelekcja dotycząca patrona szkoły – Armii Krajowej

          29 listopada 2013r. godz. 10.00 – uroczysta akademia dla władz miasta i zaproszonych gości w Domu Gromadzkim, przejście do budynku szkolnego gdzie nastąpi uroczyste poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej;  godz. 16.00 – uroczysta akademia dla absolwentów szkoły i mieszkańców w Domu Gromadzkim, przejście do budynku szkolnego, oglądanie wystaw, tablicy pamiątkowej, poczęstunek.

          Honorowy patronat

          Z wielką przyjemnością informujemy, iż honorowy patronat nad obchodami 100 – lecia naszej szkoły objął Prezydent Miasta Sosnowca – Pan Kazimierz Górski. Serdecznie dziękujemy.

          Sponsorzy

          Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 35 składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji obchodów 100 lecia naszej szkoły.

           

          • Zarząd Wspólnot Gruntowych w Sosnowcu Porąbce
          • Agencja Reklamy Drukarnia Wielkoformatowa „Tabasco”
          • Pani Iwona Grzybowska  - Sklep Ogólnospożywczy
          • Pan Krzysztof Uracz
          • Pan Mariusz Gross  - Fotograf
          • Pan Dariusz Piotrowski  - Firma „Darmot”
          • Pani Helena Micyk  - Gospodarstwo Rolne w Charsznicy
          • Państwo K.S. Dybich – Zakład Mięsno – Wędliniarski Sosnowiec
          • PPHU „CENTO” w Jaworznie
          • Apteka „Melisa” Sosnowiec
          • PPH  PIK  Wawrzyszów 9 o/Katowice
          • Rodzice uczniów klasy „0”
          • Państwo: D.Proć, I.Kulawik, A.Ciepał, K.Kawalec – rodzice uczniów klasy 1
          • Rodzice uczniów klasy „2”
          • Państwo: A.Kruk, J.Urantówka,I.Grzybowska, K.Chruzik, M.Maj, D.Boruń, A.Tylkowska, A.Nędza, A.Zernek, D.Chamczek, M.Oziębło, J.Nowak – rodzice uczniów klasy „3”
          • Rodzice uczniów klasy „4”
          • Państwo: D.Chodkowska, M.Dudek, M.Jackowska, M.T.Kluskowie, K.D. Lorkowie, A.T.Łopatowie, A.Nędza, J. P. Stankowie, E.Wysocka - rodzice uczniów klasy „5”
          • Państwo: I.Kruczek, K.Górnik, A.Jędryczka, D.J.Borda, A.Babik, K.J.Chruzik – rodzice uczniów kl „6”

           

          Prelekcja o AK

          W czwartek 28 listopada odbyła się prelekcja dotycząca patrona naszej szkoły. Uczniowie dowiedzieli się o działalności Armii Krajowej, usłyszeli relację naocznego świadka wydarzeń, o których dziś uczą się na lekcjach historii. Dla wielu z nich była to okazja do niezapomnianego spotkania z najnowszą historią.

           

          Konkurs wiedzy o szkole

          W środę 27 listopada odbył się konkurs wiedzy o szkole. Uczniowie wszystkich klas mieli okazję wykazać się wiedzą związaną z historią naszej placówki. Na uczestników konkursu czekały ciekawe pytania dotyczące ważnych wydarzeń z dziejów szkoły oraz tego, co obecnie się w niej dzieje. Mamy nadzieję, że dla wielu z nas była to okazja do wspaniałej zabawy, połączonej z poznawaniem nieznanych wcześniej faktów z historii Szkoły Podstawowej nr 35 w Sosnowcu.

           

          Sztafeta pokoleń

          W sztafecie pokoleń wzięli udział uczniowie – reprezentanci wszystkich klas i ich wychowawcy. Podczas biegu zawodnicy przekazywali sobie  tarczę szkolną, symbol nauki i tradycji 100 – lecia Szkoły Podstawowej nr 35. Zabawa miała na celu połączenie dwóch pokoleń i promowanie zdrowego stylu życia.Zawodnicy biegli w dwóch kategoriach wiekowych. Każda klasa na zakończenie biegu otrzymała dyplom i medal. Wszyscy zawodnicy byli bardzo zaangażowani i ze wszystkich sił starali się o jak najlepszy wynik dla swojej klasy.  Pozostali uczniowie żarliwie kibicowali swoim kolegom i wychowawcom.

          Uroczysta Masza Św.

          „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię” – ta piękna dewiza życiowa biskupa Chrapka  może być przesłaniem dla każdego z nas. Uroczysta msza święta celebrowana przez ks.Prałata Stefana Wyporskiego, ks. Kanonika Edwarda Darłaka, ks. Mariusza Smętka oraz ks. Mariusza Pasternaka była właśnie śladem, który my pozostawiamy następnym pokoleniom.

          Poprzez uczestnictwo w tej mszy świętej oddaliśmy hołd Szkole Podstawowej nr 35, tym wszystkim którzy placówkę tę tworzyli i przez dziesięciolecia jej istnienia, przyczynili się do jej rozwoju. Bóg zapłać Wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej Panu Wilhelmowi Zychowi, Przewodniczącemu Komisji Samorządności i Organizacyjnej Panu Janowi Bosakowi, pocztom sztandarowym Światowego Związku Żołnierzy AK oraz NSZZ Solidarność Huty Buczka, zespołowi górali z Miętustwa, uczniom, chórowi szkolnemu, uczniom z pocztu sztandarowego naszej szkoły,  rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły, emerytom, wszystkim Przyjaciołom Szkoły Podstawowej nr 35 za udział w Eucharystii oraz wspólnej modlitwie. Serdeczne Bóg zapłać.

          Sadzenie "Dębu stulecia" i zakopanie "Kapsuły czasu"

          Ważnym elementem tegorocznej akcji „Sprzątania świata” było zasadzenie dębu stulecia i wkopanie symbolicznej kapsuły czasu. Tym akcentem rozpoczęto obchody jubileuszu szkoły. Na szkolnym placu zgromadzili się uczniowie wszystkich klas i wspólnie


          z Dyrektor Szkoły mgr Marią Guzik zasadzili dąb – symbol siły i wytrwałości. Pani Dyrektor przypomniała, że dęby swoje owoce – żołędzie wypuszczają w świat i my też, za jakiś czas rozejdziemy się w różne strony. Pamięć o nas, tak jak ten dąb, pozostanie na długo.

          Dla potomnych pozostawiono kapsułę czasu, w której umieszczono współcześnie używane monety, aktualną gazetę, kalendarz i zdjęcia wszystkich uczniów szkoły. W krótkim przesłaniu dołączonym do kapsuły wspomniano o wspaniałym jubileuszu – 100 lat Szkoły Podstawowej nr 35 w Sosnowcu,  jednej z najstarszych szkół w naszym mieście.

        • Pan Tony Earle z wizytą w naszej szkole

        • W sobotę 26 listopada 2016 roku odwiedził nas niespodziewany gość – Pan Tony Earle, wnuk Pana Gilberta Georga Edwardsa, jeńca brytyjskiego. Pan Edwards w roku 1944 przebywał w obozie jenieckim, który mieścił się w budynku naszej szkoły. Pan T. Earle przyjechał razem z Panem K. Nowakiem, administratorem portalu http://klimontow-sosnowiec.prv.pl/

          Nasi goście zwiedzili szkołę, obejrzeli kroniki, zgromadzone pamiątki. Szkoła bardzo podobała się naszym Gościom. Pan Tony Earle wpisał się do księgi pamiątkowej i obiecał, że po powrocie do Anglii prześle skany dokumentów swojego dziadka. Na zakończenie wizyty Panowie otrzymali monografię Szkoły Podstawowej nr 35 w Sosnowcu.

          20161126_162235                  20161126_160135