Absolwenci
Prośba do Absolwentów
Drodzy Absolwenci Szkoły Podstawowej Nr 35. Bardzo proszę o napisanie kilku zdań wspominających Wasz pobyt w naszej szkole. Mile widziane będą też wzmianki o Waszych dalszych losach, sukcesach. Informacje proszę przesyłać na adres szkoły sp35@sosnowiec.edu.pl lub mój prywatny beti.szkola@o2.pl Wszystkie Wasze informacje będą umieszczone na naszej stronie internetowej. Czekamy na Wasze wspomnienia. Bardzo dziękuję za pomoc. Beata Krzymińska
Wspomnienia naszych absolwentów.
Piotr Hyb
Pobyt w szkole nr 35 wspominam bardzo miło. Z żalem opuszczałem jej mury. Panowała tam bardzo przyjemna, ciepła atmosfera. Nauczyciele byli bardzo mili, pomagali uczniowi jak się da, organizowane były liczne konkursy, zawody. Cały czas coś się działo. Szkoła ta była bardzo przyjazna dla ucznia. Gdyby sie dało, z chęcią bym wrócił do tych czasów i przeżył to wszystko jeszcze raz.
Piotr Hyb
Aleksandra Łuków
Witam
Nazywam się Aleksandra Łuków. Jestem absolwentką tej szkoły czyli Szkoły Podstawowej nr 35 w latach 2006-2012. Jest to szkoła,która z pewnością zostanie w mojej pamięci na bardzo bardzo długo.Nauczyła mnie tak naprawdę wszystkiego, poznałam wielu wspaniałych ludzi z którymi utrzymuję kontakt do dziś. Wiele zawdzięczam tej szkole bo dzięki niej mogę się kształcić w gimnazjum z wysokim poziomem.
Moją wychowawczynią w klasie 1-3 była ucząca do dziś Pani mgr Beata Krzymińska. Razem z nami przeżywała wzloty i upadki. Niekiedy jak coś komuś poszło nie tak służyła wsparciem i pomocą. Całe te trzy lata spędziłam bardzo przyjaźnie.
W następnych latach czyli klasa 4-6 była wychowawczyni Pani mgr Joanna Jarosz, która mimo wszystko zawsze była z nami i również zawsze służyła wsparciem. Przez cały okres tych 6 lat mogliśmy liczyć nie tylko na nauczycieli ale też na wspaniałą pracująca do dziś Panią Dyrektor mgr. Marię Guzik. Wszystkich nauczyciel wspominam bardzo miło, a także te wszystkie lata spędzone w cudownej atmosferze.
Pozdrawiam
Aleksandra Łuków
Ewelina Stępień.
Witam, jako absolwentka ze szkołą podstawową mam dużo wspomnień i tych wesołych, jak również tych mniej wesołych. Każdy z nas na pewno pamięta ją inaczej, ale w mojej pamięci podstawówka zapisała się jako szkoła, która nauczyła nas tak na prawdę życia. To dzięki niej nauczyliśmy się prawdziwego znaczenia słowa „obowiązek”, teraz bywa z tym różnie.
Moją przygodę ze szkoła zaczęłam w roku 1991 roku i zakończyłam w 1998, czyli normalnie bo wówczas panował system ośmiu klas. Moją wychowawczynią w klasach od I-III była p. mgr Agnieszka Piatka, która była uwielbiana nie tylko przeze mnie, ale także przez całą moją klasę. W kolejnych latach wychowawstwo pełniła p. mgr Beata Szewczyk, którą również wszyscy bardzo lubili.
Przez osiem lat wszyscy mogliśmy liczyć na pomoc grona pedagogicznego, którą zawsze bezinteresownie otrzymywaliśmy. Wyjeżdżaliśmy na super wycieczki, które na pewno każdy z nas gdzieś tam po krótce pamięta. Ogólnie cała masa wspomnień, która zawsze uśmiech na twarzy zostawia.
Ja, jako zawsze skromna i nie umiejąca się odnaleźć wśród tłumu J, myślę że wiele nauczycieli i uczniów pamięta moją skromną osobę, czyli wówczas Ewelinę Stępień i nie mają mi raczej nic do zarzucenia oraz złego zdania na mój temat. Mam przynajmniej taką cichą nadzieję J.
W chwili obecnej już nie Ewelina Stępień, a teraz Ewelina Stępień – Tumurbaatar, mama jedenastoletniej uczennicy, nie wyobrażam sobie, aby moja córka poszła do innej szkoły podstawowej, niż chodziłam ja. Teraz jako rodzic mogę z innej strony spojrzeć na to jak ważny jest start dla naszych pociech, który zaczyna się już w szkole podstawowej.
Pozdrawiam
Ewelina S.T.
Małgorzata Kluzek
Witam
Nazywam się Małgorzata Kluzek –Fidura. Jestem absolwentką tej szkoły czyli Szkoły Podstawowej nr 35. Były to unikatowe lata 86-93 spędzone z nauczycielami, kolegami i koleżankami.
Wychowawczynie klasy I-III mgr A. Szczerbik bardzo miło wspominam, gdyż wszystko co robiła czyniła z miłością i to czułam ja, ale też na pewno moi rówieśnicy.
W klasie IV-VIII – Moim wychowawcą była pani mgr I. Ples Miło ja wspominam, była bardzo dobrą polonistką i troszczyła się o każdego ucznia . Przekazała ogrom wiedzy polonistycznej i pokazała, że literatura jest interesująca, piękna i pełna wartości . Dzięki temu wybrałam kierunek studiów humanistycznych.
Dyrekcją była pani mgr T.Jagodzinska – która podchodziła do uczniów z łagodnością i do każdego indywidualnie.
Wielu nauczycieli wspominam sympatycznie i dziękuje, że byli na mojej drodze edukacyjnej, gdyż otrzymałam stabilny grunt abym mogła kształcić się dalej.
DZIĘKUJĘ
Małgorzata Kluzek –Fidura
Wioletta Stępień
Nazywam się Wioletta Stępień i uczęszczałam do wspaniałej Szkoły Podstawowej nr 35 w latach 1995-2001. Jest to szkoła która w mojej pamięci zapisała się chyba jako szkoła najważniejsza, gdyż to właśnie w niej poznałam wszystko to, co w kolejnych latach było mi niezbędne, by kontynuować swoje wykształcenie. Właśnie w tych latach zawierałam swoje pierwsze przyjaźnie, które trwały wiele lat, a niektóre trwają do dziś.
Moją wychowawczynią w klasach o 1-3 była ucząca do dziś wspaniała Pani mgr Grażyna Stach. Wiele musiała nas nauczyć jak i wdrożyć w pierwsze obowiązki. Razem z nami przeżywała pierwsze wzloty i upadki, a także służyła ogromnym wsparciem i pomocą. W kolejnych latach wychowawcą klasy była Pani mgr Wiesława Madejska, która również służyła pomocą.
Przez całe te 6 lat mogliśmy liczyć na całe grono pedagogiczne oraz innych pracowników szkoły. Pamiętam jak dziś, gdy zabrzmiał dla nas ostatni dzwonek, który wywołał płacz chyba u każdego rówieśnika.
Bardzo było mi miło, gdy podczas studiów mogłam wrócić w mury szkoły na praktykę, wówczas wszystkie wspomnienia wróciły.
Nagłówek
Procedura badania losów absolwentów
Zasadniczym celem pozyskiwania i wykorzystywania informacji o losach absolwentów jest uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące efektów pracy wychowawczo - dydaktycznej szkoły i sposobu funkcjonowania absolwentów na kolejnych etapach edukacji.
Gromadzenie i analizowanie informacji o losach absolwentów jest ważnym źródłem danych, które są wykorzystywane przez szkołę do planowania, realizowania i udoskonalania aktualnie prowadzonych procesów edukacyjnych. Dzięki nim szkoła może dokonywać analizy stopnia osiągania celów, które sobie stawia. Badanie losów absolwentów jest ważne z dwóch powodów. Zbierane dane, po pierwsze dają szansę na modyfikację oferty edukacyjnej (w zależności od zauważalnych tendencji), a po drugie pokazują aktualnym uczniom możliwe kierunki rozwoju.
Szkoła Podstawowa Nr 35 obserwuje dalszą drogę życiową i przebieg kariery swoich absolwentów, a pozyskane informacje wykorzystuje do doskonalenia efektów nauczania i wychowania.
Dane od absolwentów i ich rodziców są regularnie gromadzone i analizowane przy udziale wychowawców klas, pedagoga oraz pozostałych nauczycieli.
Szkoła pozyskuje i wykorzystuje informacje o losach absolwentów oraz stwarza warunki do współpracy z nimi i ich rodzicami w następujący sposób:
- Przeprowadza rozmowy z nauczycielami i dyrektorami szkół gimnazjalnych, a także absolwentami i ich rodzicami.
- Zaprasza absolwentów do udziału w uroczystościach i imprezach szkolnych, wycieczkach, pokazach naukowych, dyskotekach oraz działalności społecznej i charytatywnej.
- Umożliwia korzystanie z boisk szkolnych.
- Organizuje spotkania z przedstawicielami szkół gimnazjalnych, w trakcie których absolwenci promują swoją nową szkołę, przekazując jednocześnie informacje o swojej ścieżce rozwoju.
- Prowadzi księgę absolwentów (baza absolwentów naszej szkoły - sekretariat szkoły).
- Umożliwia realizację praktyk studenckich.
- Motywuje uczniów do nauki oraz doskonalenia własnych umiejętności, odwołując się do przykładu absolwentów, którzy odnoszą sukcesy, jako wzorów do naśladowania.
- Promuje się w środowisku, bowiem absolwenci, jako uczniowie szkół gimnazjalnych, są licznymi uczestnikami przedsięwzięć i działań podejmowanych poprzez lokalne organizacje i instytucje oświatowe.
- Otwiera się na potrzeby środowiska, w którym funkcjonuje, poprzez różne formy współpracy z absolwentami i bieżący kontakt z nimi
- Buduje sprzyjający klimat współpracy z jej partnerami.
Informacje o losach absolwentów dają możliwość:
- Stwierdzenia, czy wiedza i umiejętności zdobyte w szkole umożliwiają kontynuowanie nauki w wybranej przez absolwentów szkole gimnazjalnej.
- Monitorowania przygotowania absolwentów do dalszego kształcenia w szkole poprzez systematyczną analizę wyników sprawdzianu dla uczniów kończących szkołę.
- Stwierdzenia, czy aktualna oferta edukacyjna szkoły spełnia oczekiwania uczniów, czy też wymaga modyfikacji.
- Planowania pracy szkoły np. organizowania kół zainteresowań, zajęć dydaktyczno-wyrównawczych itp.
- Opracowywania zestawień statystycznych.
W ramach procesu badawczego losów absolwentów, ustala się następującą procedurę:
- Stworzenie bazy danych absolwentów.
- Monitorowanie losów absolwentów jest przewidziane po ukończeniu szkoły.
- Narzędziem monitorowania losów absolwentów jest ankieta, analiza dokumentów, listy z wybranymi szkołami przez uczniów, informacje zwrotne ze szkół, wywiad z wychowawcami, pedagogami szkolnymi, dyrektorami szkół gimnazjalnych, a także absolwentami i ich rodzicami.
- Monitorowanie losów absolwentów pozwoli uzyskać odpowiedzi na pytania:
- W jakich szkołach gimnazjalnych absolwenci kontynuują naukę?
- W jakim stopniu, wiedza i umiejętności zdobyte w szkole umożliwiają im wybór dalszej drogi kształcenia?
- Dokonanie analizy danych oraz statystyk na bazie których zostanie stworzony raport końcowy.
- Podejmowanie przez Dyrekcję Szkoły działań w ramach realizacji potencjalnych wniosków. Działania te realizują wskazane osoby na podstawie decyzji Dyrektora Szkoły.
- Wyniki i informacje o losach absolwentów udostępniane są osobom i podmiotom wskazanym przez Dyrektora Szkoły.
Szkoła pozyskuje i wykorzystuje informacje o losach absolwentów:
- Sekretarz szkoły prowadzi księgę absolwentów (stworzenie bazy absolwentów).
- Nauczyciele odwołując się do ich przykładu, motywują uczniów do doskonalenia własnych umiejętności i wiadomości, wskazują ich jako wzory do naśladowania i przykłady odnoszonych sukcesów.
- Szkoła nawiązuje współpracę z absolwentami polegającą m.in. na udostępnianiu sali gimnastycznej, boiska sportowego.
- Wizyty absolwentów i ich spotkania z uczniami.
- Wolontariat absolwentów w postaci wykonywania przez nich prac społecznych na rzecz szkoły.
- Byli uczniowie - absolwenci zapisują swoje dzieci do SP nr 35.
- Absolwenci zaszczycają swoją obecnością ważne uroczystości szkolne.
- Rokrocznie nasi absolwenci promują gimnazja, do których uczęszczają, przekazując również informacje na swój temat.
- Realizują praktyki studenckie w Szkole Podstawowej nr 35 w Sosnowcu.
Szkoła przygotowuje uczniów do dalszego kształcenia i świadomie przyczynia się do osiągnięcia przez nich dojrzałości społecznej oraz wyposaża w wiedzę i umiejętności, które umożliwiają dostanie się do wybranej szkoły.