• Szkolny Klub AK

• Od 25 września 1998 roku, kiedy nastąpiło uroczyste nadanie imienia, patronem naszej szkoły jest Armia Krajowa. To dla nas ogromny zaszczyt, móc sławić dokonania ludzi – bohaterów tworzących tę organizację. Bóg, honor, ojczyzna – te słowa, nie raz,  przez nich powtarzane, wryły się także w naszych sercach.

Tradycją naszej szkoły stały się spotkania z żołnierzami Armii Krajowej, podczas których  mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłych lekcjach historii. To niezapomniane przeżycia dla wielu z nas. Poznawaliśmy historię każdego z naszych Gości, uczyliśmy się, jak wyglądało życie w ogarniętej wojną Polsce, dowiadywaliśmy się o tym, jak wiele poświęcali walcząc o ojczyznę.

23 kwietnia 2012 roku otworzyliśmy nową kartę w historii naszej szkoły – rozpoczął swą działalność Klub Historyczny, którego zadaniem jest przypominanie młodszym pokoleniom, o tym wszystkim, czego dowiedzieliśmy się podczas tych spotkań. Pragniemy ocalić od zapomnienia pamięć o ludziach, wydarzeniach, o tych wszystkich wartościach, które tak bliskie były żołnierzom Armii Krajowej.

Część oficjalna rozpoczęła się od przywitania gości przybyłych na inaugurację Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przez Dyrektor Szkoły mgr Marię Guzik.. Swoją obecnością zaszczycili nas:

• Poseł na Sejm RP Pani Ewa  Malik
          • Przewodnicząca Komisji Oświatowej Pani Halina Sobańska
          • Prezes Zarządu Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
            w Katowicach Pan Waldemar Tomżyński oraz Prezes Koła Terenowego Żołnierzy Armii Krajowej w Sosnowcu Pani dr Jadwiga Ziemiańczyk, Prezes Koła Terenowego Zagłębia Dąbrowskiego Śląskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Kazimierz Górniczy Pan kapitan Mieczysław Klein
          •  Wice Prezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK Pan Janusz Kwapisz oraz Pan Jerzy Jurgaś
          • Członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: Pan Leopold Kwapiński, Pan Tomasz Soczyński oraz  Pan Andrzej Włuska,
          • Ksiądz kanonik Edward Darłak proboszcz Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej
          • Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Sosnowcu Pani Joanna Stychno
          • Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli:
          • Pani Wiesława Szopa Dyrektor SP nr 15, Pani Beata Kasprzyk  Dyrektor Przedszkola nr 35, Pan Jan Urban  Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 2
          • Pani Janina Walada – żona żołnierza AK Pana Kazimierza Walady, która przybyła do nas wraz z córką Małgorzatą Szczęch
          • Pani Zdzisława Paluch córka żołnierza AK Zdzisława Marenina.
          • Pan Krzysztof Hajewski założyciel strony internetowej Kazimierza Górniczego.

Po powitaniu nastąpiło uroczyste wprowadzenie sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy i wspólne odśpiewanie hymnu. Atmosfera była bardzo podniosła. Następnie zgromadzeni goście wysłuchali montażu poetycko – muzycznego w wykonaniu uczniów klas IV – VI, poświęconego Armii Krajowej i Polskiemu Państwu Podziemnemu.

Piękne, patriotyczne wiersze i wzruszające pieśni przypomniały nam o bohaterach tamtych dni. Nie jednemu z nas łza zakręciła się w oku. Szczególnie wzruszającym momentem było wspólne zaśpiewanie hymnu AK.

W dalszej części akademii  Wice Prezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK Pan Janusz Kwapisz przedstawił Zarząd Klubu, dokonał symbolicznego przekazania statutu oraz wręczenia legitymacji członkowskich i znaczków pani Dyrektor Szkoły mgr Marii Guzik oraz opiekunom Klubu – mgr Małgorzacie Siedleckiej oraz mgr Joannie Jarosz. Na ręce Pani M. Siedleckiej – Przewodniczącej Klubu – wręczył książki
          i publikacje dotyczące Armii Krajowej, które zasilą zbiory biblioteki szkolnej.

Następnie głos zabrali nasi goście. Ciepłe słowa pod adresem przybyłych kombatantów, żołnierzy Armii Krajowej, a także uczniów i nauczycieli naszej szkoły skierowała Pani Poseł – Ewa Malik. Bardzo miło było nam również usłyszeć piękne słowa
          z ust Pani Haliny Sobańskiej, która nie kryła wzruszenia po dzisiejszej uroczystości.
          W imieniu rodzin żołnierzy AK podziękowała za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość Pani Zdzisława Paluch – wieloletni nauczyciel naszej szkoły.

Wystawa

Na szkolnych korytarzach można było obejrzeć wystawę poświęconą działalności AK w naszym regionie. Zamieszczono w niej m. in. życiorysy i zdjęcia bohaterów tamtych dni, medale, odznaczenia i umundurowania żołnierzy. Wystawa ta została przygotowana dzięki ofiarności przyjaciół naszej szkoły, którzy podarowali lub wypożyczyli nam bezcenne pamiątki po swoich bliskich. Bardzo Im za to dziękujemy.