• Debata oksfordzka w ramach projektu Złote Szkoły NBP
          • Debata oksfordzka w ramach projektu Złote Szkoły NBP

          • CZY NBP POWINIEN WPROWADZIĆ WALUTĘ CYFROWĄ? – na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty oksfordzkiej zorganizowanej w ramach projektu „Złote Szkoły NBP”. Przedstawiciele opozycji i propozycji przedstawiali swoje argumenty, kontrargumenty, dyskutowali na temat korzyści i zagrożeń wypływających z wprowadzenia waluty cyfrowej. Obie strony były bardzo przekonujące. Uczniowie klasy VIII wykazali się dużymi umiejętnościami retorycznymi. Ich wystąpienia i przygotowanie zostały wysoko ocenione przez jury, w skład którego wchodzili: mgr Anna Stach-Przybyła, mgr Izabela Rusin, dr Tomasz Kasprowicz, dr Maciej Krauze oraz mgr Sebastian Korzeniowski.

        • Za nami cykl lekcji o ekonomii – realizujemy projekt Złote Szkoły NBP
          • Za nami cykl lekcji o ekonomii – realizujemy projekt Złote Szkoły NBP

          • Wszystkim rządzi ekonomia! Takie hasło przyświecało lekcjom interdyscyplinarnym zorganizowanym dla uczniów klas IV-VIII. Na zajęciach, w bardzo różny, twórczy sposób, łączono zagadnienia związane z finansami z różnymi dziedzinami wiedzy. W tym roku uczniowie pogłębiali swoją wiedzę ekonomiczną nie tylko na lekcjach matematyki, ale na wszystkich przedmiotach!

            W realizację zadań zaangażowała się cała społeczność szkolna: nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie. Lekcje ekonomii połączyły pokolenia i pokazały, że wiedza z tego zakresu jest potrzebna ludziom niezależnie od wieku.

        • Złote Szkoły NBP – warsztaty dla uczniów
          • Złote Szkoły NBP – warsztaty dla uczniów

          • W czasie warsztatów dla uczniów klas IV-VIII członkowie drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej omówili podstawowe zagadnienia dotyczące tematu " Poznajemy bank centralny” w szczególności wyjaśnili, czym jest bank centralny oraz jakie pełni funkcję. Zajęcia były prowadzone przy użyciu aktywnych metod min. konkursy, quizy, kalambury.
            Na zakończenie uczestnicy warsztatów dzielili się swoimi  wrażeniami w czasie wywiadu przygotowanego i przeprowadzonego przez drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej

             

                

        • Złote Szkoły NBP
          • Złote Szkoły NBP

          • Nasza szkoła po raz drugi bierze udział w projekcie Złote Szkoły NBP.
            W poprzedniej edycji odnieśliśmy sukces – zdobyliśmy wyróżnienie oraz nagrodę pieniężną. Mamy nadzieję, że w tym roku los też się do nas uśmiechnie i nasze działania zostaną docenione.

            W realizację projektu Złote Szkoły NBP zaangażowała się cała społeczność szkolna. Udało się to dzięki ogromnej pracy przede wszystkim uczniów klasy VIII - Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, którzy pod czujnym okiem koordynatora akcji – mgr Agnieszki Rokity wykonywali powierzone im zadania. Dzięki ich działaniu hasło: „Poznajemy bank centralny” przestało być obce. Akcja promująca wydarzenie wzbudziła duże zainteresowanie wśród społeczności szkolnej.

             

        • Wycieczki klas IV-VIII
          • Wycieczki klas IV-VIII

          • 6 marca był to dzień wyjątkowy dla uczniów klasy IV i V, ponieważ mieli okazję wcielić się w cukierników i kucharzy włoskiej kuchni. Wszystkie dzieci na całym świecie, uwielbiają od czasu do czasu zjeść coś słodkiego. Jak powstają cukierki i lizaki? Tę słodką tajemnicę uczniowie poznali w Manufakturze Słodyczy ”Hokus Pokuss”. W tej małej fabryce słodkości, zobaczyli jak przygotowuje się masę na cukierki i lizaki, zapoznali się z procesem zabarwiania naturalnymi barwnikami. Ponadto mieli okazję stać się na chwilę małymi cukiernikami i stworzyć własnoręcznie pięknego i pysznego lizaka.

            W Przystani Leśniów uczniowie uczestniczyli w warsztatach robienia pizzy. Mali kucharze ubrani w fartuszki i czapki kucharskie, pod fachowym okiem szefa kuchni, przygotowywali od podstaw pizzę z dodatkami takimi, jakie lubią najbardziej.  Kiedy okrągłe przysmaki piekły się w gorącym piecu, mieli czas na przypomnienie sobie zasad właściwego zachowywania się w restauracji i kulturalnego sposobu spożywania posiłków. Następnie przystąpili do degustacji własnoręcznie przyrządzonych smakołyków. Wycieczka pouczająca, smakowita, słodka oraz we włoskim klimacie.

            To już kolejna wycieczka uczniów naszej szkoły. Wcześniej udali się w nietypową, wirtualną podróż kosmiczną. Przeżyli najbardziej spektakularne i ekscytujące fakty z życia kosmicznego. Zapraszamy do obejrzenia foto relacji z naszych podróży.

        • WYCIECZKA KLAS 1-3 DO PLANETARIUM W CHORZOWIE I PAŁACU SCHOENA W SOSNOWCU
          • WYCIECZKA KLAS 1-3 DO PLANETARIUM W CHORZOWIE I PAŁACU SCHOENA W SOSNOWCU

          •  W marcu uczniowie klas 1-3 wraz z opiekunami odwiedzili Planetarium - Śląski Park Nauki w Chorzowie. Kiedy już zajęliśmy wygodne fotelowe miejsca, wybraliśmy się w podróż razem z Bereniką i Jurkiem. W podróży dzieciom towarzyszył Mikołaj Kopernik, który opowiadał pasażerom Planetarium o gwiazdozbiorach, planetach i innych ciałach niebieskich. Seans „Kometa nad Szwajcarską Doliną” to niesamowity rejs po niebie, w czasie którego emocji nie brakowało. Z Planetarium wyruszyliśmy do Pałacu Schoena w Sosnowcu, gdzie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa uczestniczyła w warsztatach wielkanocnych, podczas których ozdabiała jajka metodą decoupage. Wycięty wzór z serwetki przykładaliśmy do powierzchni jajka, a następnie wykorzystując pędzelek z miękkim włosiem, nakładaliśmy na serwetkę warstwę kleju, rozpoczynając od środka i kierując się ku krawędziom. Druga grupa w tym czasie świetnie bawiła się w pokoju zagadek. To rodzaj fabularnej gry przygodowej, w której uczestnicy w specjalnie zaaranżowanym do tego celu pomieszczeniu, wspólnie rozwiązują zagadki. Głównym celem pokoju zagadek było przybliżenie dziejów Sosnowca, przestudiowanie wybranych wydarzeń z jego przeszłości związanych z rozwojem przemysłu, poznanie wybitnych osobowości Sosnowca oraz najważniejszych jego zabytków. Liczne szufladki, poszukiwanie kluczy, rozwiązywanie krzyżówki, otwieranie ukrytych pomieszczeń i układanie ogromnych puzzli – to wspaniała zabawa połączona z edukacją, która czekała na naszych uczniów. Ach, co to była za wycieczka! Wystarczy obejrzeć zdjęcia, na których widać, że wszyscy uczniowie świetnie się bawili.

        • 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego
          • 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego

          • Uczniowie klasy ósmej wzięli udział w uroczystych obchodach 160. rocznicy powstania styczniowego, które odbyły się przed Dworcem Głównym w Sosnowcu. Uroczystościom towarzyszył szereg wydarzeń. Największe zainteresowanie wzbudziła rekonstrukcja bitwy o Sosnowiec.

        • Wielkie serca naszych wolontariuszy
          • Wielkie serca naszych wolontariuszy

          • Szkolne Koło Wolontariatu systematycznie włącza się w różne akcje charytatywne. W bieżącym roku szkolnym między innymi pomagamy seniorom, zwierzakom ze schroniska w Sosnowcu, współpracujemy z Hospicjum św. Tomasza, Stowarzyszeniem Sursum Corda.

            Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w akcje.

        • Rekrutacja do klasy I
          • Rekrutacja do klasy I

          • Szanowni Rodzice,
            informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem nr 14 Prezydenta Miasta Sosnowca z dnia 10 stycznia 2023 r. rekrutacja do klas I publicznych szkół podstawowych rozpocznie się 1 marca 2023 r. Rodzice mogą składać wnioski przez elektroniczny serwis rekrutacyjny od 1 marca 2023 r. do dnia 17 marca 2023 r. do godz. 15.00 pod adresem https://sp-sosnowiec.nabory.pl/

        • Laboratoria Przyszłości
          • Laboratoria Przyszłości

          • W listopadzie w ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie poszerzali swoje wiadomości matematyczne. Zaprojektowali i wydrukowali modele figur płaskich: równoległoboku, trapezu, trójkąta, kwadratu, prostokąta, bryły przestrzenne: sześcian, walec, stożek, cyfry oraz symbole matematyczne.

            Wszystkie wydrukowane pomoce będą wykorzystane w czasie zajęć z matematyki w klasach IV-VIII. 

        • KONKURSY PRZEDMIOTOWE W NASZEJ SZKOLE
          • KONKURSY PRZEDMIOTOWE W NASZEJ SZKOLE

          • Od 18 do 27 października w naszej szkole przeprowadzone zostały I stopnie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego w roku szkolnym 2022/2023. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego, języka angielskiego, historii, biologii, geografii, fizyki i chemii. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do II etapu wezmą udział w zmaganiach konkursowych w dniach od 18 do 30 listopada 2022 r. Zgodnie z  harmonogramem 18 listopada napiszą konkurs z języka polskiego, 23 listopada z języka angielskiego, a 30 listopada z fizyki. Trzymamy mocno kciuki!  

            Szczegółowych informacji udzielają: 
            język polski – mgr Joanna Jarosz,
            język angielski – mgr Karolina Trojanowska-Kujek,
            fizyka – mgr Anna Purchla

            Regulaminy konkursów oraz zakresy wymagań oraz uprawnienia laureatów znajdują się na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach link do strony oraz tablicy ogłoszeń przy sali nr 9 (I piętro). 

        • ACH JAK BAJKOWO….
          • ACH JAK BAJKOWO….

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek na szkolnych korytarzach zrobiło się bajkowo, a wszystko przez kolorowe stroje uczniów z klas 1-3. Mogliśmy spotkać różnych bohaterów bajek m.in. piękne księżniczki, smoki, Harrego Pottera, Hermionę, Batmana, Supermena, Tygryska, Czerwonego Kapturka, Minionka czy Mulan. Na sali gimnastycznej przy skocznej muzyce uczniowie uczestniczyli w tanecznych zabawach. Każdy uczestnik miał za zadanie zaprezentować swoją postać. Jury wyłoniło zwycięzców konkursu na najciekawszy strój postaci bajkowej, wśród których znaleźli się:

            I miejsce – Jan B., Nadia B. – klasa I

            II miejsce – Aleksandra K. – klasa II

            III miejsce – Natalia B. – klasa III

            Wyróżnienia trafiły do: Kacpra G. i Julii P. z klasy II oraz do Zuzanny A. z klasy III.

        • „MAMY KOTA NA PUNKCIE MLEKA”
          • „MAMY KOTA NA PUNKCIE MLEKA”

          • Odwiedziny Kota Mleczysława w ramach programu „MAMY KOTA NA PUNKCIE MLEKA”. 4 listopada 2022 r. naszą szkołę odwiedził Kot Mleczysław podróżujący po zwycięskich placówkach w ramach programu sfinansowanego z Funduszu Promocji Mleka. W czasie wizyty uczniowie klasy drugiej utrwalili swoją wiedzę na temat składników mineralnych obecnych w mleku. Po krótkiej prezentacji przyszedł czas na pytania. W tym celu posłużyło nam koło fortuny. Każdy z uczniów miał okazję zakręcić kołem i wylosować jedno z zadań sprawdzających mleczną wiedzę. Wszystkim poszło doskonale! Następnie był czas na wspólne ćwiczenia, naukę wykonywania drobnych opatrunków, pamiątkowe zdjęcie z Kotem Mleczysławem i niespodzianki. Mleczny gość, obdarował uczestników spotkania workami materiałowymi ze sznurkiem z nazwą kampanii, dyplomami, zakładkami do książki oraz ciekawymi kartami pracy. Za wspólną zabawę w kocim towarzystwie serdecznie dziękujemy!